خانه / لاغری و تناسب اندام / آیا ال _ کارنیتین برای لاغری مفید است؟

آیا ال _ کارنیتین برای لاغری مفید است؟

آیا ال _ کارنیتین برای لاغری مفید است؟

 آشنایی با ال _ کارنیتین

کارنیتین و نوع رایج آن، ال_ کارنیتین نوعی آمینو اسید است. کارنیتین به طور طبیعی در بدن انسان تولید می شود و به متابلیسم تبدیل چربی به انرژی نقش مهمی دارد. کارنیتین در کلیه و کبد تولید و در بافت های عضلانی، قلب، مغز و اسپرم ذخیره می شود.

معمولا میزان مورد نیاز ال_ کارنیتین در بدن به طور طبیعی تولید می شود ولی بعضی افراد به دلیل عدم توانایی بدنشان برای تولید و رساندن آن به بافت ها، دچار کمبود این ماده می شوند. بعضی بیماری ها مانند آنژین یا لنگش متناوب (نوعی نارسایی قلبی عروقی) و داروها می توانند باعث کاهش میزان ال _ کارنیتین بدن می شود.

منبع اصلی ال _ کارنیتین در بدن: گوشت قرمز و لبنیات است. گوشت ماهی و پرندگان، گندم، آواکادو و کره بادام زمینی نیز دارای میزان مورد نیاز ال _ کارنیتین هستند.

مواد مصرف

از ال_ کارنتین برای افزایش تعداد گلبول های قرمز در بیماران کلیوی استفاده می شود. دانشمندان ایتالیایی در مطالعه ای دریافتند در مردانی که برای 4 ماه روزانه 3 گرم ال_ کارنیتین مصرف کردند، تعداد و کیفیت اسپرم ها افزایش یافت و میزان بارداری همسران آن ها تا 20 درصد افزایش یافت .مطالعه ای دیگر نشان می دهد که ال_ کارنیتین سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون را کاهش و میزان کلسترول مفید را افزایش می دهد.

بعضی ورزشکارها از مکمل های ال _ کارنیتین که بسیار مورد تبلیغ شرکت های تولید کننده مکمل قرار می گیرد، برای سوزاندن چربی های اضافی و تولید انرژی هنگام تمرین های عضلانی استفاده می کنند. اگرچه شواهدی در مورد مفید بودن ال_ کارنیتین در قدرت عضلانی برای بدن سازی وجود دارد ولی پزشکان هنوز به طور کامل در این مورد اتفاق نظر ندارند. کارنیتین هم چنین به یکی از مکمل های اصلی بدن سازی تبدیل شده است و شرکت های تولید کننده مکمل بدن سازی، این ماده را با مارک های مختلف تولید می کنند.

کارایی

1_ حاوی مواد چربی سوز_ انرژی زا.

2_ افزایش سوخت چربی تا 70%

3_ موثر در کاهش وزن افراد مستعد به چاقی

4_ مانع از چاقی، سلولیت، تصلب شریان ها و بیماری دیابت.

5_ تسریع در باززایی به تعویق افتاده.

6_ بهبود در ظرفیت هوازی.

7_ تاخیر در روند پیری.

8_ مناسب بیماران مبتلا به تصلب شریان، دیابت، ترک اعتیاد، ورزشکاران تفریحی و ورزشکاران سنگین

اشکال کارنیتین به عنوان مکمل

ال _ کارنیتین رایج ترین نوع کارنیتین است و به صورت مکمل در داروخانه ها یافت می شود. فرم های دیگر کارنیتین به نام استیل _ ال_ کارنیتین و پروپینول_ ال_ کارنیتین نیز در بعضی موارد توسط پزشک تجویز می شود.

احتیاط

از مصرف دی _ کارنیتین به شدت خودداری کنید چون با فرم طبیعی کارنیتین تداخل دارد و عوارض جانبی متعددی دارد.مصرف کارنیتین در زنان باردار فقط باید با مشورت پزشک انجام شود.اگر بیماری کلیوی و اختلال غده تیروئید دارید، از مصرف کارنیتین خودداری کنید و یا با پزشک مشورت کنید.اسنوکومارول و وارفاین، که برای کاهش انعقاد خون مصرف می شوند و همچنین هورمون های دارویی تیروئید با ال _ کارنیتین تداخل دارد.

دز مصرف

کارنیتین را طبق دستور پزشک و یا دستور زیر مصرف کنید:

کمبود کارنیتین در افراد بالغ: 990 میلی گرم، دو یا سه بار در روز.

درمان اثرات مصرف والپروئیک اسید: 50 تا 100 میلی گرم در روز در سه یا چهار وعده

نازایی مردان: 2 گرم ال کارنیتین به همراه 1 گرم ال_ استیل _ کارنیتین در روز.

عوارض مصرف

از جمله عوارض مصرف ال_ کارنیتین بیخوابی، تهوع، استفراغ، اسهال و بی قراری است. عوارض جدی تر شامل طپش قلب، افزایش فشار خون و تب است. بعضی عوارض جانبی مصرف استیل  ال کارنیتین می تواند جدی باشد مانند گیجی، تحریک پذیری، افسردگی ، پرخاشگری، مشکلات عصبی و عوارض آلرژیک مثل خارش پوست، تورم و قرمزی زبان، لب و گلو و مشکلات تنفسی.

هشدار محصول

از دسترس کودکان دور نگه دارید. از مقدار مصرف توصیه شده تجاوز نکنید. مکمل غذایی را نمی توان با رژیم غذایی متنوع و توازن جاگزین کرد.

سندرم پیش از قاعدگی و جلوگیری از عوارض آن

سندرم پیش از قاعدگی چیست؟

سندرم پیش از قاعدگی یا ” پی ام اس” شایعترین بیماری زنان است. علت این سندرم هنوز نامشخص است، اما اغلب پزشکان به هم خوردن تعادل هورمونی استروژن و پروژسترون را محتمل ترین علت این بیماری می دانند.

برای جلوگیری از ادم و تورم بدن

مصرف نمک را در این روزها به حداقل خود برسانید تا از ادم و تجمع اب در دست و پا جلوگیری کنید.

برای جلوگیری از افزایش وزن

شاید دستور دارویی خاصی وجود نداشته باشد و لذا بهترین و مفیدترین و موثرترین راه تمرینات ایروبیک و هوازی است.

1_ تمرینات ایروبیک

بانوانی که از این سندرم رنج می برند باید حداقل 5 روز در هفته و هر روز 30 دقیقه را به پیاده روی اختصاص دهند. بهترین روش استفاده از برنامه ی 8 هفته ای است. نه تنها پیاده روی تند و دوی آهسته مفید است بلکه انجام هر یک از ورزش های ایروبیک (شنا_ دوچرخه سواری_ طناب زدن و … ) بسیار بسیار در کاهش عوارض این سندرم مفید و موثر خواهد بود بخصوص که این ورزش ها تاثیرات مفید زیادی بر روی لگن می گذارند.

2_ انجام تمرینات شکمی پیلاتس

الف) به پشت دراز بکشید و پاها را در کنار هم 90 درجه بالا بیاورید. سپس دست ها را کشیده با بلند کردن سر و شانه به پاها نزدیک کنید 5 ثانیه در این حالت توقف کنید. این تمرین را هر روز 2 تا 4 بار انجام دهید.

ب) حرکت صد

به پشت خوابیده و سر و شانه ها را بالا آورید و زانوها خم شده و ران را نیز به سمت سینه آورید. دست را کنار بدن بکشید و 100 بار حرکت زیر را انجام دهید و توام با آن 10 تنفس عمیق بکشید. اگر نتوانستید این تعداد حرکت را انجام دهید از تعداد کمتر شروع کنید.

3_ انجام تمرینات لگنی

باز تمرینات لگنی پیلاتس توصیه می شود.

الف) حرکت چرخشی لگن

به پشت بخوابید و زانوها را 90 درجه خم کنید و کف پاها را روی زمین بگذارید سپس دست ها را در کنار بدن روی زمین بگذارید به نحوی که کف دستان روی زمین باشد. حال باسن و لگن را بلند کنید و اصطلاحا پل بزنید. 10 ثانیه نگه دارید و به حالت اول بازگردید. این تمرین را 50 بار انجام دهید.

ب) Double Leg Stretch

1_ زانو خم به سمت شکم و دست ها مماس با زانوها،

2_ پاها 45 درجه بلند شده و کشیده و دست ها در کنار بدن روی زمین

3_ دست ها را بالای ر بکشید.

4_ دست ها را در طرفین بدن به صورت 90 درجه بازو قرار دهید.

5_ دوباره دست ها را کنار بدن بیاورید. ( شما می توانید از هر تمرین یکی را انتخاب کنید.)

چند توصیه طبی  و غذایی به این بانوان

1_ برای رفع افسردگی ویتامین ( B6 پیریدوکسین) در قرص یاغذا مصرف کنید. غذاهای حاوی این ویتامین: ماهی، حبوبات و سبزیجاتی که رنگ سبز دارند.

2_ برای کاهش عارضه ی حساسیت زیاد پستان ها ویتامین E مصرف کنید ( کپسول یا مواد غذایی). این ویتامین در جوانه ی گندم به وفور یافت می شود.

3_ برای کاهش دردهای شکمی و کرامپی از شیر و لبنیات که دارای کلسیم زیاد است استفاده کنید.

4_ در دوران قاعدگی غذای کم حجم بخورید ولی تعداد وعده های غذا را زیادتر کنید.

5_ برای کاهش علائم سندرم قهوه، چای و نوشابه نخورید.

6_ جهت کاهش تورم و ادم دست و پا مواد غذایی غنی از پتاسیم مانند: موز، انجیر، آلو، گوجه فرنگی، قارچ، کشمش سیاه، گل کلم و کلم بروکلی بخورید که مانع از احتباس آب در بدن است.

7_ مواد غذایی مانند گوجه فرنگی، خرما، موز، آناناس و آواکادو مفید هستند بخورید.

8_ غذاهای غنی از کلسیم و منیزیوم بیشتر مصرف کنید، چرا که این عناصر برای عملکرد طبیع هورمون ها، کنترل و تقویت عضلات و انقباضات آن مورد نیاز است و کمبود آن ها انقباضات عضلانی و درد ناحیه عضلات را افزایش می دهد. از منابع غذایی غنی از عناصر فوق می توان به سبزی های حاوی برگ سبز، نان تهیه شده از آرد کامل جو و گندم، سبوس گندم، سیب زمینی و مواد لبنی اشاره کرد.

9_ برای جلوگیری از چاقی و افزایش وزن در مصرف فرآورده های گوشتی، مواد لبنی پرچرب و کیک که دارای چربی اشباع هستند اعتدال را رعایت کنید، زیرا دخالت در متابلیسم امگا 3 باعث افزایش وزن می گردد.

10_ برای کاهش استرس خوب بخوابید و همه روزه حداقل 10 بار در 2 یا 3 نوبت تنفس عمیق بکشید.

11_ داروهای دیوریتیک یا مدری که پزشک برای شما تجویز کرده مصرف کنید . باگانی نکنید زیرا برای جلوگیری از ادم و باد کردن بدن مفید است.

12_ اگر پزشکتان داروی ضد افسردگی تجویز نموده است جهت کاهش مشکلات روحی و افسردگی مصرف کنید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تمرینی برای بالا بردن سینه های افتاده

تمرینی برای بالا بردن سینه های افتاده  یکی از تمرینات ساده برای بالا بردن طبیعی …