خانه / لاغری و تناسب اندام / 30راه حل برای کم کردن تدریجی وزن

30راه حل برای کم کردن تدریجی وزن

30راه حل برای کم کردن تدریجی وزن

30راه حل برای کم کردن تدریجی وزن

با این روش ها هفته ای 500 گرم از وزن خود کم کنید. راه های گام به گام خلاص شدن از وزن اضافی:

1_ چربی زدائی از بدن

هفته اول_ حبوبات به جای گوشت های سرخ کرده. اگر شما بیش از حد از گوشت گوساله یا اردک و غاز استفاده می کنید، سعی کنید در هفته اول کم کردن مقدار یک پوند از وزن بدن خویش، به میزان نیمی از مصرف گوشت و چربی مورد استفاده، از انواع لوبیاها، عدس و حبوبات استفاده کنید. حبوبات ضمن تامین پروتئین مورد نیاز بدن فیبرهای مورد نیاز بدن را تامین و چربی آن را کم خواهد کرد.

2_ مواظب باشید

اگر تصمیم گرفته اید در کلاس های آموزشی تمرینات آکروباتیک شرکت کنید، سعی کنید کلاس های مربوطه را به دقت و با علاقه کامل بگذرانید. یکی از محققین در این باره می گوید: ” گذراندن کلاس ها و تمرینات مربوطه اعتماد به نفس بیشتری به شما می دهد و به علاوه، از خطرات این قبیل تمرینات می کاهد.” تمرینات آکروباتیک به عقیده این محقق از بهترین راه های کاستن از وزن بدن است.

3_ بدن شما عادت می کند

“فرد ریک هاگرمن” استاد علوم بیولوژیکی در دانشگاه اوهایو می گوید: بدن انسان به طور شگفت انگیزی به ” عادات ” پاسخ می دهد. پس اگر شما بدنتان را عادت داده اید که روزانه به طور مثال ده دقیقه ورزش کنید، سعی کنید این عمل شما همه روزه و به طور مداوم صورت بگیرد. بدن شما به این ورزش کوتاه مدت طوری عادت می کند که ترک عادت باعث ناراحتی و چاقی های موضعی خواهد شد.

4_ از خود ” انسان ” دیگری بسازید

با انجام تمرینات مداوم، پرهیز از خوردن چربی های مزاحم و مصرف روزانه چربی ها، از خود انسان تازه ای بسازید. ورزش های مداوم و رعایت کردن تمهیدات غذایی به سلول های بدن شما فرصت بازسازی و دوباره سازی می دهد. ورزش در مورد جوان سازی یاخته های بدن نیز اعجاز خاص خودش را دارد.

5_ تمرینات بدنی، همه جا

وقتی برای خرید کالایی مجبور هستید در صف بایستید، در صف بانک ها یا اتوبوس های شهری، عضلات بدن به ویژه شکم و پاها و دست های خود را تکان دهید، حتی حرکت دادن عضلات مختلف بدن به مقیاس کوچک، به سوخت و ساز بدن شما کمک می کند و تداوم این ورزش های کوچک، نتایج بسیار موثری در سلامت بدن شما به بار خواهد آورد.

6_ گوش کردن به موزیک و رادیو

حین انجام تمرینات می توانید به موزیک ریتمیک مورد علاقه خود، گوش بدهید. مهم نیست موسیقی مورد نظر چیست. ان چه اهمیت دارد این است که تمرینات شما توام با هیجان باشد و این از طریق موزیک دارای ریتم میسر است.

7_ از پروتئین سبز غفلت نکنید!

اگر تصمیم گرفته اید گوشت را از برنامه غذائی خود حذف کنید، به یکباره خود را از کلیه پروتئین های بدن سازی محروم نکنید. یک لیوان لوبیای سبز حاوی هفت گرم پروتئین است، همین مقدار نخود فرنگی به اندازه یک دانه تخم مرغ دارای پروتئین است. پس در کنار گذاردن تدریجی پروتئین حیوانی، حبوبات به ویژه لوبیا، لوبیای سبز و نخود فرنگی را فراموش نکنید.

8_ غذاهای لقمه ای حاضر و آماده

افرادی که مجبورند زیاد به مسافرت بروند، اغلب بیشتر از دیگران کالری و چربی مصرف می کنند.

این افراد ناگزیرند در بین راه مقابل رستوران ها توقف کرده و غذاهای چرب و سنگین را روانه معده خود سازند که همین امر سبب چاقی، به ویژه چاقی های موضعی در خانم ها می شود. برای جلوگیری از این امر می توانید ساندویچ های کوچکی مثلا از مرغ سوخاری تهیه کنید و یا از سالادهای بدون چربی در حین رانندگی استفاده کنید.

9_ اشتیاق برای غذا خوردن

وقتی اشتیاق و علاقه شما برای صرف نوعی غذا به اوج می رسد، اگر کمی در برابر ان مقاومت کنید، معمولا از میزان هوش و اشتیاق شما کاسته خواهد شد. برای ایستادگی بهتر می توانید از شیوه هایی نظیر دوش گرفتن، پیاده روی، دوچرخه سواری و یا هر کار دیگری مغایر با خوردن استفاده کنید. رابینسون می گوید: ” با وجود این شما به خوردن نیاز دارید، با رعایت مواردی می توانید این کار را به راحتی و بدون ترس انجام دهید.”

10_ پیاده روی اعجاز می کند!

پیاده روی، پیش از صرف غذا، بیش از تمرینات بدنی ورزشی در سوخت و ساز بدن موثر است. البته اگر پیاده روی با حرکات ورزشی توام باشد، اثرات مضاعف در پی خواهد داشت.

11_ بهترین شیوه سوزاندن کالری بدن

یک ماشین پله پیمائی، می تواند چند صد کالری را در طول یک ساعت بسوزاند. دامنه سرعت این ماشین به مراتب بیشتر از کارکرد معمولی پاهای یک فرد است. اگر برای حرکات و تمرینات عضلات پا به ماشین پله پیمائی دسترسی ندارید، سعی کنید قدم های شما حین راه رفتن بلند و دارای ضرباهنگ یک اندازه باشد تا عضلات پاهای تان تقویت شود.

12_ یادداشت بردارید

” جاناتان رابینسون ” مدیر اجرائی مرکز داروهای ممنوعه میشیگان می گوید: زمانی که به هوس خود در خوردن یک غذای چرب لذیذ فایق آمده اید، این موفقیت را در دفترچه یادداشت خود قید کنید تا با یادآوری آن انگیزه مقاومت های آینده را در خود تقویت کنید. این ساده ترین راه برای الگوسازی است.

13_ به عضلات خود استراحت دهید

عضلات قوی داشتن یعنی برخورداری از سوخت و ساز منظم تر. اما با داشتن بدنی عضلانی، بدن شما باید در پی هر مرحله از تمرینات ورزشی استراحتی به خود بدهید. پس از استراحت دادن به عضلات خود، دوباره تمرینات را از سر بگیرید. بی تردید نتایج بهتری به دست می آورید.

14_ سی دقیقه ورزش، ایده آل است

تمرینات به سبک تمرکزی یوگا بسیار موثرند. سی دقیقه انجام حرکات ورزشی در طول روز ایده آل است. اما صرف این وقت ممکن است همیشه میسر نباشد. دلسرد نباشید. سرانجام 3 تا 10 دقیقه ورزش در طول روز نیز به سلامتی شما کمک خواهد کرد.

15_ غذاهای کم کالری

به منظور احتراز از غذاهای پرچربی در طول شب و در آشپزخانه اشتها آور، خوراکی های لقمه ای را در جاهای به خصوصی از خانه قرار دهید. برای مثال، مقداری ذرت بی نمک یا چوب شور روی گیرنده تلویزیون یا در گوشه ای از گنجه لباس ها قرار دهید و شب ها با خوردن ان ها هوس غذا خوردن در طول شب را در خودتان از بین ببرید.

16_ برنامه مبارزه با چاقی

از موثرترین اهداف رژیم خود، فهرستی تهیه کنید. (مصرف کردن غذاهای ساده فاقد چربی، تدارک دیدن ناهار توسط خودتان و غیره). فهرست را در پایان هر ماه بررسی کنید. ” لیندا کروفورد ” کارشناس عادت های تغذیه می گویند: ” ما اغلب از اهداف خود فاصله می گیریم و تنها راه جلوگیری از آن بررسی ماهانه عملکرد ما در تغذیه بدنمان است.”

17_ دست ها را آزاد نگه دارید

هنگام بالا رفتن از پله ها، از نرده های کنار پله ها استفاده نکنید. این عمل سرعت عمل کالری سوزاندن بدن شما را کاهش خواهد داد. پس موقع بالا رفتن از پله ها صحیح تر ان است که دست هایتان آزاد باشد.

 18_ در موقع گرسنگی آشپزی نکنید!

اگر چنین کنید، لقمه های کوچک برای خود خواهید گرفت و به میزان پخت غذا نیز خواهید افزود. با خوردن یک دانه سیب یا یک برش لیمو و غیره به گرسنگی خود فائق آئید و بعد با خیال راحت غذا درست کنید.

19_ نقش رنگ ها در تغذیه

بهتر است غذاهای خود را در اتاقی که رنگ آبی دارد میل کنید و نه رنگ قرمز و تند.

بر پایه تحقیقات موسسات طبی دانشگاه ” جان هیکینز” رنگ های گرم و تند نظیر قرمز، نارنجی و زرد سبب می شود که غذا مطبوع تر جلوه کند. در نتیجه انسان احساس گرسنگی و ولع بیشتری می کند. رنگ های سرد و ملایم مانند آبی و خاکستری درست نتیجه عکس رنگ های تند را به دست می دهد.

20_ اهمیت عضلات بدن

داشتن عضلات قوی، کلید اصلی سوزاندن چربی های بدن است، پس سعی کنید همواره در تقویت عضلانی خود بکوشید. اما این کم کردن وزن از طریق سوزاندن چربی ها را به طور آهسته و تدریجی انجام دهید، تا با فشار آوردن به عضلات آن ها را تقویت کنید.

21_ آهسته و آرام غذا خوردن

اگر عادت دارید غذا را سریع بخورید، ضرورت دارد که به این توصیه عمل کنید. هنگامی که غذا در دهان دارید، هرگز چنگال به دست نگیرید، چون این عمل سرعت غذا خوردن را زیاد می کند.

22_ درس بگیرید

اگر به دویدن علاقه دارید، به هنگام خسته شدن از دویدن زیاد، زمانی را به تمرین دیگری اختصاص دهید. اگر از آن تمرین هم خسته شدید با راکت، زمانی را توپ بزنید. پرداختن به حرکات و تمرینات متفاوت روش تمرینی شما را در حالت مثبت نگاه خواهد داشت.

23_ آیا پس از غذا خوردن می دوید؟

اگر پاسخ مثبت است، پس در هفته دوم این رژیم 50 هفته ای، این قاعده را تغییر دهید. تاثیر حرارتی موجود در غذا باعث دور برداشتن و فزونی گرفتن متابلیسم بدن می شود. در حالی که اگر این نظم را معکوس کنید، یعنی پس از دویدن و ورزش غذا بخورید، متابلیسم مورد نظر در خدمت قدرت کاری بدن شما قرار خواهد گرفت.

24_ پارو زنی، عامل مهم تناسب اندام

پارو زنی، یا استفاده از ماشین های پارو زنی در باشگاه های ورزشی، به کوچک شدن شکم، از بین رفتن پیه و چربی دور شکم و بالاخره قوی تر شدن عضلات دست و بازو کمک خواهد کرد.

25_ آهسته غذا بخورید

زیرا کسانی که سریع غذا می خورند فرصت جذب کالری را به اندازه کافی به معده خود نمی دهند و غذائی با حجم زیاد و کالری بیش از حد مصرف می کنند. در حالی که اگر آهسته غذا بخورید ممکن است در یک سوم زمان صرف شده کالری مورد نیاز دریافت کرده و از خوردن بیش از حد غذا بپرهیزید.

26_ همواره سعی کنید با معده پر به خرید بروید

زیرا افراد گرسنه در انتخاب غذاهای مورد نیاز اغلب چربی ها و شیرینی جات را انتخاب می کنند، بدون این که به نیاز بدن خود به ویتامین ها و کالری توجه کنند. خرید کردن با شکم پر می توانند توجه بیشتری را نسبت به ویتامین ها و کالری ها جلب کنند.

27_ سعی نکنید خیلی زود لاغر شوید

زیرا کسانی که خیلی سریع لاغر می شوند با سرعت بیشتری دوباره اضافه وزن پیدا می کنند. لاغر شدن تدریجی و منظم امکان متعادل نگهداشتن وزن پس از رژیم غذایی را امکان پذیر می کند.

28_ با نوشیدن مایعات خنک می توان برای لاغر شدن گامی مهم برداشت

بدین ترتیب که نوشیدن آب سرد و نوشیدنی های خنک باعث مصرف انرژی می شود. در نتیجه بدن به صورت تدریجی لاغر می شود.

29_ غذای بسیار گرم نخورید

پزشکان توصیه می کنند که از مصرف غذاهای بسیار گرم پرهیز کنید، زیرا هضم غذای سرد به آسانی صورت نمی گیرد و باید بدن ان را گرم کند و این کار مستلزم مصرف کالری قابل توجهی است، به این ترتیب روند هضم و جذب کند انجام می گیرد و از گرسنگی زودرس جلوگیری می شود.

30_ هرگز وعده غذایی را حذف کنید

در واقع این عمل روش ساخت چربی های ذخیره را به کار می اندازد. بهتر است به مقدار کمتر اما در چندین نوبت غذا بخورید.

وزن ایده آل

سلامتی و تندرستی بیش از چاقی ارزش دارد. در دوران گذشته از زمانی که وسایل راحتی بشر بیشتر شد و زندگی اداری و صنعتی، به وجود آمد چاقی عمومیت یافت و حتی یک ارزش به شمار می آمد. ولی در حال حاضر سلامتی بیش از چاقی ارزش دارد به همین جهت رژیم های غذائی و ورزش اهمیتی خاص پیدا کردند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تمرینی برای بالا بردن سینه های افتاده

تمرینی برای بالا بردن سینه های افتاده  یکی از تمرینات ساده برای بالا بردن طبیعی …