خانه / مراقبت از کودک / مراقبت پس از زایمان / اولین و دومین روز نوزاد پس از تولد

اولین و دومین روز نوزاد پس از تولد

اولین و دومین روز نوزاد پس از تولد

اولین روز نوزاد 

شما آخرین زور را می زنید و او اینجاست، نوزادی که نه ماه مشتاقانه انتظارش را می کشیدید به دنیا می آید و هنگامی که درد زایمان پایان می پذیرد و شما این فرصت را دارید تا نوزادتان را ببینید و آن زندگی را که به وجود آورده در آغوش بگیرید، شادی بخش ترین لحظه است. این لحظه چنان شگفت آور است که در کلمات نمی گنجد. 48 ساعت لحظات اول زندگی نوزاد شما بسیار مهیج است و او سعی می کند که دمای بدن و حواس خود را با محیط هماهنگ کند. گذر از کانال زایمان و تولد باعث شد، که این موجود در محیط امن، گرم و تاریک شناور بوده است، تغییر وضعیت بدهد و حالا خودش می تواند آزادانه نفس بکشد.

به محض این که سر جنین بیرون می آید، پزشک حبابی از مایع کیسه ی آب را که سوراخ های بینی و دهان نوزاد را گرفته، پاک می کند. سپس بقیه ی بدن او بیرون آورده خواهد شد، و بندناف قطع و گره زده می شود.
بندناف دارای پایانه ی عصبی نیست بنابراین بچه ی شما لحظه ای را که دریافت اکسیژن از خون شما را متوقف می کند احساس نخواهد کرد. اگر بچه ی شما به محض به دنیا آمدن گریه نکند، هق هق نزند، سرفه نکند، پزشک او را خشک می کند و کمر یا دستان او را می مالد و وقتی شروع به گریه کرد، او را به شما یا پرستار می دهد. سپس شما جفت را بیرون می دهید و مرحله ی بیرون آمدن جفت، در صورتی که نوزاد به سینه تان بچسبد و آن را بمکد، سریع تر خواهد شد، مکیدن سینه ها باعث تولید اوکسی توسین بیشتری می شود که این هورمون به رحم کمک می کند تا به انقباضات شما پایان دهد.
در زمانی که شما جفت را بیرون می دهید، یک پرستار یا پزشک بررسی هایی روی نوزاد شما انجام می دهد تا مشخص شود در سلامت کامل قرار دارد. آنها گوش، پاها و پوست را معاینه می کنند، تا مشخص شود آیا نواقص یا مشکل مادرزادی دارد یانه. وی برای انعقاد طبیعی خون بچه، به وی ویتامین k تزریق می کند و یک پرستار، قد، وزن، و دور سر نوزاد و دمای بدن او را قبل از پوشک و قنداق کردن اندازه گیری می کند.
پرستار سرش را با کلاهی می پوشاند و در آغوش شما می گذارد. برخی از نوزادان در ساعات اولیه ی تولد، کاملا هوشیار هستند و حتی می توانند سینه ی مادر را بمکند. اگر از سینه ی خود شیر می دهید، نوزاد در ابتدا خود را با کلستروم (مایع زرد رنگ و رقیقی که زودتر از شیر بیرون می آید) سیر می کند. اگر حالش خوب باشد، احتمال دارد که او در اتاق شما بماند، یا ممکن است در اتاق نوزادان نگهداری شود و هر چهارساعت برای شیر دادن، او را به نزد شما بیاورند. برخی از نوزادان، بعد از زایمان عمیقا به خواب می روند و بیدار کردن آن ها مشکل است، به طوری که شما باید به گونه ای او را قلقلک دهید یا پاهایش را بمالید. هنگامی که نوزاد بیدار می شود، پرستار مراقب دمای بدن، نحوه ی تنفس، قوای عضلانی و سطح فعالیت های او خواهد بود.

روز دوم
نوزاد، تا روز دوم ممکن است، چرخه خواب دوساعته داشته باشد که بعد از آن بیدار می شود و برای غذا گریه می کند. نوزاد باید در 24 ساعت بعد از تولد، پوشکش را خیس کرده باشد و اولین مدفوع را بیرون داده باشد. این مدفوع که “مکونیوم” نامیده می شود، شبیه قیر سیاه متمایل سبز است و چنانچه در این مدت نوزاد نشان های از ادرار یا مکونیوم نداشت به پزشک اطلاع دهید.
روز دوم ممکن است همراه با آزمایش های زیادی برای نوزاد باشد، بنابراین آماده باشید که او را آرام کنید. اگرچه تعداد آزمایش هایی که روی نوزاد انجام می شود بستگی به قوانین بهداشتی هر جامعه دارد، با انجام این آزمایش ها، برخی از بیماری ها زودتر تشخیص داده می شوند که به طرز موثری درمان شوند. برخی از بیمارستان ها، تست شنوایی سنجی را روی نوزادان انجام می دهند و اولین واکسن هپاتیت D به نوزادان زده می شود. چنانچه نوزاد شما پسر است، ممکن است به درخواست شما در 24 ساعت اول ختنه شود. بعد از چند روز پرکار، نوزاد شما ممکن است نق نقو شود و نیاز به در آغوش گرفتن زیادی داشته باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

هفته ی دهم پس از تولد کودک

هــفتـه ی دهــم پـــس از تــولـــد تا چه زمانی باید شیر بدهم؟ متخصصان توصیه می …