خانه / مراقبت از کودک / مراقبت پس از زایمان / اولین شیردهی و رژیم غذایی مادر در دوران شیردهی

اولین شیردهی و رژیم غذایی مادر در دوران شیردهی

اولین شیردهی و رژیم غذایی مادر در دوران شیردهی

اولین شیردهی 

اولین مایعی که سینه های شما تولید می کند، کلستروم است و حاوی موادی است که به بدن نوزاد کمک می کند تا در برابر عفونت مقاومت کند. دو یا سه روز بعد از زایمان، سینه های شما پر از شیر می شود و آن ها به طرز عجیبی بزرگ و سخت می شوند. این احساس درد، نشانه ی تولید شیر در سینه هاست. شما می توانید با افزایش تعداد دفعات شیردهی، باعث کاهش درد آن شوید. اگر نوزادتان به قدر کافی شیر نخورد، التهاب سینه های تان از بین نمی رود، بنابراین از بسته های یخ استفاده کنید که باعث تسکین التهاب می شود. بسته های یخ را به مدت بیست دقیقه روی سینه ها بگذارید، سپس برای بیست دقیقه آن را کنار بگذارید و دوباره این کار را تکرار کنید.

هروقت کودک گرسنه است به او شیر بدهید که معمولا 8 تا 12 مرتبه در روز می باشد. به او اجازه دهید تا زمانی که سیر نشده، شیر بخورد. معمولا بچه ای که سیر می شود، به خواب فرو می رود و خودش سینه را رها می کند. در نوزادان، دفعات شیر خوردن 10-15 دقیقه طول می کشد، هرچه نوزاد روز به روز بزرگ تر می شود، مهارت بیشتری در شیر خوردن به دست می آورد و می تواند شیر سینه ها را در عرض کم تر از 5 دقیقه خالی کند، اما وی برای آرام شدن به شیر خوردن ادامه می دهد. تا 6 ماهگی، همه ی نیاز های او با شیر مادر برطرف می شود. او نیازی به آبمیوه، آب یا شیر خشک ندارد، مگر این که شما بخواهید شیر خودتان را با شیر خشک ترکیب کنید. تا زمانی که نوزاد از شیر خودتان تغذیه می کند، ترکیبات شیر مادر، هماهنگ با تمامی نیازهای کودک است.

کودک شما با علائمی نظیر، بازکردن دهانش در جستجوی سینه، بیرون آوردن زبان خود، مکیدن دست ها و مشت هایش، نیاز خود به شیر خوردن و گرسنگی را نشان می دهد. منتظر نشوید که او برای شیر خوردن گریه کند، زیرا به این معناست که او خیلی گرسنه است.نوزادان گرسنه، صبر و آرامش ندارند و از بی قراری نمی توانند به سینه بچسبند.

اگر خواب نوزاد عمیق است، هر چهار ساعت او را برای شیر خوردن بیدار کنید و برای بیدار کردنش، پاهایش را قلقلک دهید، کمرش را بمالید، همچنین عوض کردن پوشک نوزاد می تواند به بیدار شدن او کمک کند.

بسیاری از خانم ها در دوران شردهی با مشکلی روبه رو نمی شوند، اما برخی ممکن است درد یا ترک نوک سینه داشته باشند، مجاری شیرشان مسدود شود، یا به عفونت سینه مبتلا شوند. چنانچه با شیردهی از سینه مشکل دارید، قبل از این که تصمیم به ترک آن بگیرید، با پزشک خود گفتگو کنید.

 

رژیم غذایی شما در دوران شیردهی

در دوران شیردهی، رژیم غذایی باید حاوی میوه ها، سبزیجات، غلات، گوشت بدون چربی و فرآورده های لبنی بدون چربی باشد. لبنیات، به ویژه برای مادران شیرده از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا نوزاد به کلسیم نیاز دارد. اگر رژیم غذایی شما فاقد مقادیر کافی کلسیم باشد، کلسیم از مغز استخوان گرفته خواهد شد. بنابراین پزشک به شما توصیه می کند که ویتامین های دوران بارداری را در دوران شیردهی ادامه دهید. اگر ذخیره ی آهن بدن تان پایین باشد، پزشک به شما پیشنهاد می کند که از مکمل های ویتامین استفاده کنید.

در دوران شیردهی، هر روز مقادیر زیادی آب و مایعات بنوشید. با حساب سر انگشتی، در هر نوبت شیردهی یک لیوان بزرگ آب بنوشید و اگر خیلی تشنه هستید، بیشتر بنوشید. یک مقدار کافئین در دوران شیردهی خوب است، اما به خاطر داشته باشید که کافئین وارد خون می شود. قبل از مصرف هر دارویی در دوران شیردهی، با پزشک خود مشورت نمایید.

عرضه و تقاضا

بسیاری از نوزادان جهش رشدی بین هفته های دوم تا ششم دارند. در این جهش رشد، کودک شما، بیشتر گرسنه خواهد شد و نیاز به دفعات شیردهی بیشتری وجود دارد و این طور به نظر می رسد که با میزان شیری که می خورد، سیر نمی شود. در چنین شرایطی، تسلیم نشوید و شیردهی را قطع نکنید، بلکه تعداد دفعات را افزایش دهید. بدن شما، تولید شیر را مطابق با نیازهای کودک افزایش خواهد داد. میزان تولید شیر در بدن شما بر اساس عرضه و تقاضا کار می کند، هرچه نوزاد بیشتر شیر بخورد، بدن شما شیر بیشتری می سازد.

مراقبت های نوزاد

آیا هفته های اول دوران دبستان خود را به یاد می آورید؟ شما بی قرار و ناآرام بودید، زیرا نمی توانستید منتظر چیزهای نوین در زندگی تان باشید. شما در این سن نمی توانستید در کمد لباس هایتان را باز کنید، وسایل تان را گم می کردید، خواب و آرامش نداشتید و از این که کار اشتباهی را انجام دهید، مدام نگران بودید. در هفته های بعد از تولد نوزاد، شما نیز همین احساس مبهوتی و گیجی دوران دبستان خود را دارید. بنابراین، بزودی شرایط برایتان راحت تر می شود. بسیاری از کودکان بدون هیچ گونه مشکل و بیماری به دنیا می آیند و انعطاف پذیر هستند. شما و فرزندتان در هفته های آتی، چیزهای زیادی از یکدیگر یاد می گیرید و به زودی شما احساس راحتی می کنید و از کنار هم بودن لذت می برید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

هفته ی دهم پس از تولد کودک

هــفتـه ی دهــم پـــس از تــولـــد تا چه زمانی باید شیر بدهم؟ متخصصان توصیه می …