خانه / مراقبت از کودک / مراقبت پس از زایمان / روش شیر دادن به کودک و انتخاب گزینه ی درست

روش شیر دادن به کودک و انتخاب گزینه ی درست

روش شیر دادن به کودک و انتخاب گزینه ی درست

روش شیر دادن به کودک و انتخاب گزینه ی درست

نوزاد شما برای دفعات زیادی غذا می خورد تا چربی، پروتئین، کربوهیدرات ها، ویتامین، مواد معدنی، و سایر مواد غذایی را که برای رشد به آن ها نیاز دارد، تامین نماید. بچه مثل زمانی که در بدن شما زندگی می کند، مواد غذایی مورد نیاز خود را برای رشد مغز، اندام ها، ماهیچه ها، استخوان ها، سیستم عصبی و سایر سیستم ها، از بدن شما تامین می کند تا به شکل سالم رشد نماید.
شما می توانید از سینه، یا به هر روش دیگری نوزاد خود را تغذیه کنید اما همه ی سازمان های پزشکی و تغذیه، شیر مادر را بهترین انتخاب می دانند. انجمن تغذیه در آمریکا، شیر مادر را استاندارد طلایی شیردهی به نوزاد می خواند. موسسه ی متخصصان اطفال در آمریکا، خودش را مدافع سرسخت شیرمادر به عنوان بهترین نوع تغذیه به نوزاد می داند.
تحقیقات موسسه زنان و زایمان در آمریکا نشان می دهد که شیر مادر فوائد بسیاری برای نوزاد، مادر، خانواده و جامعه دارد. پزشکان، تغذیه با شیر مادر را در یک سال اول زندگی توصیه می کنند. این بدین معناست که نوزاد در 6 ماهه ی اول باید تنها از شیرمادر تغذیه شود و در شش ماهه ی بعد همراه با شیر مادر از غذاهای کمکی استفاده نماید.
اما با دانستن این که نوزاد شما چه با شیر مادر چه با شیشه به خوبی تغذیه خواهد شد، به آسودگی بیارامید.

دلایل برتری شیرمادر
به دلایل بسیاری شیر مادر، بهترین غذا برای نوزاد است. شیر مادر فوائد بسیاری برای سلامت نوزاد، سیستم ایمنی بدن، رشد و سطح هوش او دارد.
برای مثال شیرمادر حاوی پادتن هایی است که ابتلا به سرماخوردگی، عفونت های گوش، مننژیت های باکتریایی، عفونت مجاری ادراری، اسهال و سایر عفونت ها را کاهش می دهد. نوزادانی که شیر مادر می خورند نسبت به نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند، کم تر دچار حساسیت های غذایی دل پیچه یا اسهال می شوند. همچنین این بچه ها کم تر دچار مرگ ناگهانی نوزادان، سرطان های کودکان، مرض قند وابسته به انسولین، کرون (التهاب بخشی از روده) کولیت های زخم کننده (از بیماری های گوارشی) و سایر بیماری های مزمن گوارش می شوند. به طور میانگین کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند نسبت به بچه هایی که شیر خشک خوار هستند، هوش بالاتری دارند و کمتر دچار چاقی و اضافه وزن در دوران خردسالی و بزرگسالی می شوند.
شیردهی برای مادران نیز فوائد بسیاری دارد. شیردهی مادران بعد از تولد بچه، باعث آزاد شدن هورمون هایی می شود که انقباضات رحمی را بالا می برد و در نتیجه باعث کاهش خونریزی می شود. شیردهی به شما کمک می کند تا به راحتی به وزن قبل از حاملگی خود بازگردید، زیرا بدن شما هنگام شیردهی کالری بیشتری مصرف می کند. شیردهی از برخی سرطان ها مثل سرطان تخمدان و سرطان سینه جلوگیری می کند.
شیردهی همچنین فرصتی برای مادر و نوزاد فراهم می کند که همدیگر را بهتر بشناسند، زیرا همراه با چسباندن و در آغوش گرفتن نوزاد است. در حین شیردادن، بدن مادر هورمون هایی را ترشح می کند که باعث احساس آرامش و امنیت نوزاد می شود. شیرمادر، از طرفی باعث صرفه جویی در هزینه هایی مثل خرید شیرخشک و شیشه شیرو … می شود. شیردهی به صورت طبیعی، روند بازگشت دوره ی عادت ماهانه ی شما را بدون این که بدانید به تاخیر می اندازد و یک نوع روش جلوگیری است.
تغذیه با شیر مادر، همراه با مسئولیت است. اگر شما به سرکار خود بازگشتید، لازم است در محل کار، شیر خود را بدوشید و برای موقعی که در کنار نوزادتان نیستید استفاده نمایید. بنابراین لازم است در روز، چند بار برای 10 تا 15 دقیقه این کار را انجام دهید که می تواند برای بسیاری از خانم ها مشکل باشد. بسیار از خانم ها در دوران شیردهی کاملا مراقب خودشان هستند، در حالی که برخی از آن ها دچار عفونت و التهاب سینه می شوند.

دلایل انتخاب شیرخشک
شیر خشک برای برخی از خانواده ها تغذیه ی مناسبی برای نوزاد است. پزشکان تغذیه، پیوسته در پی یافتن راهی هستند که شیر خشکی را تهیه کنند که تا جای ممکن به شیر مادر نزدیک باشد. نوع و مقدار مواد مغذی موجود در شیر خشک ها توسط موسسه ی غذا و داروی آمریکا به نام FED اندازه گیری و تهیه می شود (FED) حتی روش تهیه شیر خشک ها را مشخص می کند، برچسب می زند و در صورت لزوم صادر می کند. شیر خشک، روش معقولی برای تغذیه ی نوزادان است، مخصوصا اگر قرار است دیگران در مراقبت از وی نقش داشته باشند. تغذیه با شیشه نسبت به شیر مادر مادر برای مادرانی که کار می کنند و شرایط و زمان شیردهی به نوزاد خود در محل کار را ندارند، مناسب است. حتی تغذیه با شیر خشک این امکان را به شما می دهد که میزان شیری که نوزاد می خورد را محاسبه کنید.
گاهی اوقات، اعضای خانواده خانم ها را تشویق می کنند که شیردهی نداشته باشند؛ زیرا آن ها فکر می کنند که ترکیبات شیرخشک از شیر مادر بهتر است یا نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند شیر کافی برای تغذیه ی آن ها وجود ندارد. این باور درستی نیست، زیرا بعد از هر مرحله شیردهی، شیرکافی بر حسب نیاز نوزاد تولید می کنند.

شیرمادر یا شیر خشک؟
تاثیر شرایط پزشکی
برخی از خانم ها به دلایل پزشکی یا به خاطر ایمنی بچه های خود، نباید به نوزادان خود شیر مادر بدهند. چنانچه شرایط زیر را دارید، از شیشه شیر ندهید:
*مبتلا به ویروس اچ ای وی (ایدز) هستید.
*مبتلا به بیماری سل هستید که درمان نشده است.
*تحت درمان سرطان هستید.
*به الکل و مواد مخدر معتاد هستید.
*از داروهای خاصی استفاده می کنید، که وارد شیر مادر می شوند و می توانند به نوزاد آسیب برسانند.
*بچه ای مبتلا به کالاکتو سمیا دارید (این بیماری، اختلال ارثی نادر در سوخت و ساز کربوهیدرات ها است).
*بچه ای مبتلا به فنیل کتونوریا (PKU) دارید (اختلالی نادر در سوخت و ساز پروتئین ها است.)
خانم هایی که با وجود شرایط زیر می توانند شیردهی خود را ادامه دهند:
*خانم هایی که به خاطر التهاب سینه ها، از آنتی بیوتیک ها استفاده می کنند.
*خانم هایی که مبتلا به هپاتیت B، A یا C هستند.
*خانم هایی که به ویروس های ساده فعال مبتلا شده اند و باعث هیچ گونه زخم های التهابی و آبدانکی بر روی سینه ها نشده است، فقط قبل از شیردهی باید دستشان را بشویند.
*خانم هایی که عمل های جراحی سینه (کوچک کردن سینه ها، بزرگ کردن سینه ها یا پیوند سینه، بایوپسی) داشته اند و شیردهی در این زمینه بستگی به این دارد که آیا غدد شیردهی از بین رفته اند یا نه.
* نوزادانی که دچار شکاف لب یا کام هستند.

 

تغذیه ی نوزاد در ماه های اول

شما نمی توانید تصور کنید که چیزی شیرین تر از ساعت ها تماشای چشم های جذاب و گونه های فرزند دلبندتان باشد. شما در ماه های اول، وقت زیادی برای شیردهی و مراقبت از نوزادتان صرف خواهید کرد.

نوزادان در ماه های اول، 12مرتبه در روز شیر می خورند که هر نوبت می تواند چند دقیقه تا نیم ساعت طول بکشد. نوزاد در دفعات زیادی غذا می خورد تا سوخت و انرژی لازم برای رشد خود در هفته های بعدی را تامین نماید. این که می خواهید نوزاد از شیرمادر استفاده کند یا شیشه، تصمیمی کاملا شخصی است و بر پایه ی بسیاری از فاکتورها و عوامل است.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

هفته ی دهم پس از تولد کودک

هــفتـه ی دهــم پـــس از تــولـــد تا چه زمانی باید شیر بدهم؟ متخصصان توصیه می …