خانه / مراقبت از کودک / مراقبت پس از زایمان / هفته های اول پس از تولد کودک

هفته های اول پس از تولد کودک

هفته های اول پس از تولد کودک

هفته های اول پس از تولد

در هفته های اول بعد از زایمان، شما از تنها بودن در کنار فرزندتان در خانه حسابی ذوق زده می شوید تا این که متوجه می شوید، زمانی که شما نیاز به خوابیدن و استراحت دارید، نوزادتان نمی خوابد. در چنین مواقعی احساس می کنید، آنقدر خسته به نظر می رسید که ممکن است گاهی زیر دوش حمام شروع به گریه کردن کنید. شاید شما نگران این موضوع باشید که بدن تان توانایی و قدرت لازم را ندارد و انرژی کافی برای انجام وظایف مادری خود را ندارید و یا ممکن است به نوزاد خود آسیب برسانید. اگر بچه های بزرگ تری دارید، شاید از این که همراه ان ها بازی و نقاشی می کنید، دچار تعجب شوید.
در این هفته، نوزاد شما دچار نگرانی هایی می شود. نوزاد شما به جای یک محیط گرم و امن، با موجی از احساسات جدید روبه رو می شود.
صدای زنگ تلفن گوش هایش را آزار می دهد، نور شدید محیط، چشمان وی را مجبور می کند باز شوند، او به طور ناگهانی برا خواب روی یک رختخواب سخت قرار داده می شود و هرچند ساعت یکبار مادرش فکر می کند که لازم است پوشکش را باز کند تا هوا بخورد.
در این مرحله شما و همسرتان ممکن است با عشق و کمی ترس به فرزندتان نگاه کنید.
حالا چه کاری باید انجام دهید؟

بدن شما
اولین هفته زندگی فرزند شما، ممکن است برای شما هفته ی تجدید قوا و نیروی بدن تان باشد. دست و پنجه نرم کردن با زایمان، عوارضی را بر روی بدن شما به جای گذاشته است. در انجام امور خانه، از کمک یک مستخدم یا یکی از اعضای خانواده و دوستان استفاده کنید.

انقباضات رحمی
طی اولین روزهای بعد از زایمان، رحم تان همچنان منقبض خواهد شد، تا به اندازه ی طبیعی خود بازگردد. انقباضات ممکن است طی شیردهی شدت یابند. این انقباضات شبیه دل پیچه های دوره ی پریود است که تا پایان هفته ی اول ادامه خواهند داشت.

سوزش در محل بریدگی عمل سزارین
اگر عمل سزارین داشته اید، ممکن است جای زخم کاملا دردناک باشد. اگر احساس خارش می کنید، آن را نخارانید. با ابر حمام در زیر دوش به آرامی روی زخم بکشید، و آن را از نظر عفونت بررسی کنید. به توصیه های پزشک مبنی برتمیز نگه داشتن رحم، تعویض پانسمان و غیره توجه کنید تا زمان بهبودی و جوش خوردن زخم، از بالا رفتن پله ها و رانندگی خودداری کنید. اگر پزشک به شما داروهای مسکن تجویز کرده است، در صورت لزوم از آن ها طبق دستور پزشک استفاده کنید. تا زمانی که داروها را مصرف می کنید به شما کمک خواهند کرد که احساس بهتری داشته باشید، این داروها حتی در دوران شیردهی، اصلا خطری برای نوزاد ندارند.

ترشحات مهبل (رحم)
خون و ترشحاتی که “لوکیا” نامیده می شود در چند هفته ی اول بعد از زایمان از رحم شما خارج می شود. در چند روز اول بعد از زایمان، رنگ لوکیا قرمز روشن است و همراه با لخته های خون و جداره ی رحم است.
اگر لخته های خون خیلی بزرگی را دفع کردید که به اندازه ی توپ گلف بود، خیلی نگران نشوید. بعد از دو یا سه روز، میزان ترشحات کم تر می شود و رنگ آن به صورتی نزدیک می شود. حدود 14 روز بعد از زایمان، رنگ ترشحات زرد قهوه ای می شود. ترشحات تا هفته ی پنجم ادامه دارند، در این مدت از نوارهای بهداشتی برای جذب ترشحات استفاده کنید. از تامپون (نوعی بانداژ داخل رحمی) استفاده نکنید، زیرا احتمال عفونت وجود دارد.

یبوست
نخستین دفع مدفوع، تا سه یا چهار روز بعد از زایمان به تاخیر می افتد. دفع مدفوع ممکن است، خیلی دردناک باشد، مخصوصا اگر برش فرج داشته اید که در صورت وجود یبوست، سفت و سخت شدن مدفوع، خیلی دردناک تر خواهد بود. در مورد استفاده از ملین ها تا چند روز بعد از زایمان با پزشک تان صحبت کنید. شما باید مقدار زیادی آب بنوشید.

سوزش محل برش فرج
اگر بخشی از مهبل شما در طول زایمان پاره یا بریده شده باشد، در این هفته ممکن است کمی احساس التهاب داشته باشید. برای کاهش درد و التهاب در 24 ساعت اول از یخ استفاده کنید و سپس محل زخم را ضدعفونی نمایید تا از عفونت جلوگیری شود. از یک بطری آب پاش استفاده کنید و در روز چند بار با آب گرم بعد از ادرار، محل زخم را بشویید. چندین مرتبه دوش گرفتن در روز می تواند، مفید باشد. همچنین به میزان کم پیاده روی کنید و هنگام نشستن در اطراف خود بالش قرار دهید.

التهاب سینه
دو یا سه روز بعد از وضع حمل، سینه های شما پر از شر می شود که این می تواند کاملا دردناک باشد. برای کاهش و تکین درد، نوبت های شردهی را بفزایید. چنانچه نوزاد، شیر کافی نمی خورد، برای کاهش التهاب، شیرتان را بدوشید یا بسته های یخ روی آن قرار دهید. اگر قصد ندارید از سینه شیر بدهید، برای کاهش ورم، از برگ کلم استفاده کنید.

شیرخوردن نوزاد
اگر نوزاد شما از شیرمادرتغذیه می کند، ممکن است هر 2 ساعت یکبار گرسنه شود، در حالی که بچه های شیرخشک خوار، هر 3 ساعت یکبار گرسنه می شوند. به عبارت دیگر، به همین دلیل است که کارهای شما انباشته می شود، زیرا شما مجبورید 4-6 ساعت در روز بنشینید و به نوزادتان شیر بدهید، مشکلی نیست. مراقبت و تغذیه نوزاد از مهم ترین کارهایی است که باید انجام دهید. معده ی کوچک نوزادتان تنها ظرفیت 85 گرم شیر را در هر نوبت دارد اما به سرعت رشد می کند و در هر روز به اندازه ی 28 گرم به ظرفیت آن افزوده می شود، و در عرض چند دقیقه سوخت و ساز می شود و وی برای نوبت بعدی شیردهی آماده است.
در هنگام شیردهی ،با نوزادتان صحبت کنید و برایش آواز بخوانید، زیرا با این کار نوزاد، توجهش به سوی جلب می شود و فردی آرام و انعطاف پذیر، حتی در دوران بزرگسالی خواهد شد.

گریه کردن
اصلا اهمیتی ندارد که چقدر سرسختانه تلاش می کنید تا نیازهای نوزاد خود را برطرف کنید، اما در روز 3 ساعت انتظار ناله، جیغ و گریه وی را داشته باشید.
نوزادانی که قولنج دارند، ممکن است بیش از آن گریه کنند. گریه کردن، تنها روشی است که نوزاد می تواند، نیازهای خود را به شما بفهماند. شاید وی نیاز دارد تا شما بدانید که پوشکش را خیس کرده است. خسته یا گرسنه است. بهترین کاری که برای فهم معنای گریستن او می توانید انجام دهید، بغل کردن و حرف زدن با اوست، به طوری که بداند شما به نیازهای او پاسخ می دهید.

تعویض پوشک
این همه شیری که نوزاد شما می خورد، به معنای مصرف و تعویض تعداد زیادی پوشک خواهد بود. نوزادان هر 6 تا 8 بار در روز پوشک خود را خیس می کنند، که تعویض پوشک، تقریبا 1 ساعت از وقت شما را در طی روز می گیرد. در چند روز اول نوزاد شما باید مکونیوم (ماده ی سیاه و قیرمانند) را دفع کند. سپس مدفوع او به صورت زرد رنگ با دانه های کوچکی در آن خواهد بود.
در عرض یک هفته، اگر به شیردهی خود ادامه می دهید، این مدفوع او باید نرم و زرد روشن شود و اگربه بچه ی خود شیر خشک می دهید، مدفوع وی سفت تر و از نظر رنگ، تیره تر خواهد شد. این، برای نوزادان طبیعی است که با هربار شیر خوردن، پوشک شام عوض شود، زیرا معمولا نوزادان با واکنش قولنج معده ای به دنیا می آیند. آن ها به محض این که غذا می خورند، روده هایشان تحریک می شود تا مدفوع را حرکت دهد، این مرحله بعد از 4 الی 6 هفته کاهش پیدا می کند.

خواب نوزاد
نوزاد شما حدود 16-20 ساعت در شبانه روز می خوابد. 80 درصد از خواب وی به صورت فعال یا (REM) بدون خواب عمیق و بدون رویا است، زیرا سیستم عصبی او کامل نشده است. شاید شما تعجب کنید که چرا با وجود زیاد خوابیدن نوزاد، این قدر خسته اید. پاسخ این است که احتمالا نوزاد شما یکسره 3 تا 5 ساعت می خوابد و شما به خواب ناپیوسته عادت ندارید. در این وضعیت نوزاد فرق روز و شب را متوجه نمی شود، و برای یک ماه طول می کشد که او بیشتر بعد از تاریکی هوا بخوابد تا در طی روز.

یرقان(زردی)
تقریبا بیشتر نوزادان به یرقان مبتلا می شوند که این نتیجه ی عدم فعالیت درست کبد است. اگر پوست یا سفیدی چشم نوزاد زرد است، احتمالا به یرقان مبتلا شده است که نیاز به درمان خاصی ندارد. به هرحال اگر پوست یا سفیدی چشم او خیلی زرد است. یا چنانچه به سستی حرکت و فعالیت می کند، نوزاد را به پزشک اطفال ببرید.

ناف نوزاد
ریشه ی بند ناف نوزاد شما بعد از یک هفته، کم کم خشک می شود و 2-1 هفته ی بعد کاملا می افتد. اگرچه، برخی از مادران به شما توصیه می کنند بند ناف را با الکل تمیز کنید، ولی تحقیقات اخیر نشان می دهد که الکل مانع از ایجاد عفونت نمی شود. استفاده از الکل روی ناف، زمان افتادن بند ناف را طولانی تر می کند. مسئولان بیمارستان به شما توصیه می کنند که بگذارید بند ناف هوا بخورد و خشک شود. وقتی کودک را استحمام می کنید در مورد خیس شدن بند ناف نگران نباشید، بعد از حمام، محل بند ناف را به آرامی با حوله خشک کنید.
هنگام پوشک کردن مراقب باشید که روی ریشه ی بند ناف سائیده نشود و آن را تحریک نکند، لبه ی بالای پوشک را تا کنید به طوری که 5/2 سانتی متر پایین تر از بند ناف قرار بگیرد.اگر بعد از گذشت چند هفته از بند ناف یک نخ آویزان بود، پزشک حتما آن را در اولین معاینه ی ماه اول قطع خواهد کرد. حتی بعد از آن که بند ناف کاملا بیفتد، به طور طبیعی داخل ناف قهوه ای می شود.
ریشه ی بند ناف به ندرت عفونت پیدا می کند، اگر متوجه ورم، چرک، یا بوی بد در اطراف ناف شدید،به پزشک اطفال اطلاع دهید.

سوالات رایج
چه زمانی باید به متخصص زایمان زنگ بزنم؟ اگر در هفته های اول، هریک از علائم زیر را مشاهده کردید، به پزشک اطلاع دهید.
* تب بدون علت 38 درجه سانتیگراد یا بالاتر
*خونریزی زیاد مهبل یا ترشحاتی که چنان شدید است که در کمتر از یک ساعت، نوار بهداشت یتان را کاملا خیس می کند.
* قرمزی،سوزش،تورم،چرک در اطراف برش فرج یا سزارین
* ادرار همراه با سوزش
* درد ناگهانی و بی دلیل همراه با التهاب در ساق پاها.
* ترشحات بدبوی مهبلی.
* افزابش درد در منطقه ی مهبل
* سرفه،تهوع،استفراغ یا درد قفسه ی سینه ناگهانی و بی دلیل
* عدم کنترل دفع مدفوع
* احساس افسردگی
* افکاری حاکی از آسیب رساندن به خودتان یا کودک
* توهمات
* وجود درد،قرمزی در سینه ها و داغ شدن هنگام تماس

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

هفته ی دهم پس از تولد کودک

هــفتـه ی دهــم پـــس از تــولـــد تا چه زمانی باید شیر بدهم؟ متخصصان توصیه می …