خانه / مراقبت از کودک / مراقبت پس از زایمان / هفته ی دهم پس از تولد کودک

هفته ی دهم پس از تولد کودک

هفته ی دهم پس از تولد کودک

هــفتـه ی دهــم پـــس از تــولـــد
تا چه زمانی باید شیر بدهم؟
متخصصان توصیه می کنند که نوزادان در شش ماهه ی اول تنها باید از شیر مادر تغذیه کنند (بدون شیر خشک، آب، آبمیوه و مواد غذایی دیگر). در شش ماهه ی دوم، شیردهی همراه با مکمل های غذایی و کمکی ادامه پیدا می کند.

از شیر گرفتن
یکدفعه از شیر گرفتن نوزاد می تواند، هم برای شما و هم برای کودک سخت و دردناک باشد. در چنین شرایطی که سینه های شما پر از شیر است، ممکن است به التهاب و عفونت سینه ها مبتلا شوید و کودک تان به تغییر کلی از سینه ها به بطری شیشه معترض شود. از شیر گرفتن تدریجی، برای هر دوی شما خوشایندتر است. در ابتدا با حذف یکی از نوبت های شیردهی و جایگزینی آن به بطری یا فنجان شروع کنید. اگر نوزاد، شیشه را از دست شما نمی گیرد، از همسرتان یا فرد دیگری بخواهید که این کار را برایتان انجام دهد. بعد از چند روز یک نوبت دیگر شیردهی را با این روش حذف کنید و چند روز به این روش ادامه دهید و سپس نوبت دیگر را حذف کنید تا به این صورت نوزاد را به طور کامل از شیر بگیرید.
معمولا در عرض 2 یا 4 روز بعد از حذف یک نوبت شیردهی، شیر از سینه تان سرریز نمی شود. اما اگر با گذشت 3 یا 4 روز همچنان شیر سرریز می شود، برای حذف یک نوبت شیردهی دیگر صبر کنید.

اعتصاب به شیر خوردن
برخی از نوزادان بعد از سه ماهگی از شیرخوردن سرباز می زنند که به آن اعتصاب به شیرخوردن می نامند و این وضعیت می تواند به خاطر دلایلی مثل: بیماری، دندان در آوردن، تغییر در مزه ی شیر، استفاده ی بیش از حد از پستانک یا شیشه، تغییر در بوی بد دهان (به خاطر استفاده از عطر یا ادکلن جدید)، شرایطی که شیر خوردن را با مشکل مواجه می کند (بینی گرفته و جوش هایی در دهان نوزاد)، تغییراتی در زندگی بچه، مثل ورود پرستارجدید، انتقال به خانه ی جدید یا بازگشت به کار مادر، باشد. برای کمک به بچه ی خود در دوران اعتصاب، زمان بیشتری برای در آغوش گرفتن وی صرف کنید. روش های مختلف شیردهی را بیازمایید و در مکان های مختلف به او شیر بدهید، اتاق را نیمه تاریک کنید تا متوجه چیزهایی که حواس او را پرت می کند، نشود یا هنگامی که نیمه خواب است به او شیر بدهید. برای تغذیه ی نوزاد در این دوران، شیرتان را درون شیشه بریزید و اگر شیشه را نپذیرفت با قاشق یا فنجان امتحان کنید. اعتصاب به شیر خوردن معمولا بیش از چند روز طول نمی کشد و اغلب نوزادان به سینه ی مادر باز می گردند. اگر در این مدت نوزادتان وزن کم کرد در مورد استفاده از غذاهای جایگزین با متخصص اطفال صحبت کنید.

تقویت ضریب هوشی نوزاد
هوش نوزاد، تلفیقی از عوامل وراثتی و اکتسابی از محیط است. بنابراین، مراقبت های شما از نوزاد در تکامل وی نقش حیاتی دارد. شما با انجام کارهای زیر می توانید به تحریک مغز نوزاد کمک کنید.
با او صحبت کنید: تحقیقات نشان می دهد ار تباط نزدیکی بین کلماتی که کودک می شنود و هوش کلامی وی وجود دارد. برای وی وقت بگذارید. اگر شما زمانی که نوزادتان بیدار است با انجام کارهای مختلف مغز او را به کار وادار کنید، خسته می شود، حتی لازم است زمانی او را به حال خود رها کنید تا یاد بگیرد چطور خودش را سرگرم کند.
برایش کتاب بخوانید: حتی نوزاد هم می تواند مفهوم کلی داستان و کلمات را که برایش می خوانید درک کند. او حتی متوجه می شود کتاب، صفحاتی دارد که شما از روی آن و از راست به چپ می خوانید. او حتی در کتاب چیزهایی مثل جنگل، فیل و … می بیند که ممکن است جای دیگری نبیند و از آن، لغات جدید یاد می گیرد. وقتی به پایان کتاب می رسید، آن را مجددا بخوانید تا حافظه ی کودک خود را تقویت کنید.
تماس های چشمی زیادی با فرزندتان داشته باشید و غالبا او را در آغوش بگیرید. بزرگ ترین انگیزه ی یادگیری، میل به پیوستن به افراد و کشف دنیای بیرون است. شما می خواهید کودک تان به شما متصل باشد.

بهترین بازی ها برای نوزادتان
چندین بار در روز به سمت چشمان نوزادتان خم شوید، مخصوصا هنگام شیرخوردن، عوض کردن پوشک و حمام کردن، تا در این صورت با او بازی کنید.
بالا آوردن دست ها: دستان نوزاد را دور سرش و سپس قفسه ی سینه اش بالا و پایین ببرید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

هفته ی نهم پس از تولد کودک

هفته ی نهم پس از تولد خود شما شما 2 ماه اول بعد از زایمان …