خانه / مراقبت از کودک / مراقبت پس از زایمان / هفته ی دوازدهم پس از تولد کودک

هفته ی دوازدهم پس از تولد کودک

هفته ی دوازدهم پس از تولد کودک

هــفتــه ی دوازدهم پــس از تــولد
خودتان
پایان مرخصی زایمان
مرخصی زایمان شما در حال حاضر تمام شده است و باید به سرکار خود بازگردید. مهم نیست که 6 هفته، سه ماه یا بیشتر مرخصی داشته اید، تغییر از مرحله ی آزادی و تمام وقت در خانه بودن تا برگشتن به محیط کار خیلی سخت است.
ممکن است ترک فرزندتان و دوری از او در محیط کار، قلب تان را بشکند. هنگامی که سر کار هستید، نگرانش باشید و از پرستار فرزندتان عصبانی باشید. آیا این انتخاب درستی است؟ آیا فرزندتان در دستان آدم درستی قرار دارد؟ شاید شما تصورات وحشتناکی در مورد اتفاقاتی برای فرزندتان را مجسم کنید. هنگامی که با بازگشت به کارتان سازگاری پیدا کردید، همه ی این احساسات و افکار اضطراب آور از بین می روند.

فوائد کار
برنامه شما، هنگامی که برای رفتن سرکار آماده می شوید، شامل از خواب بلند شدن، شیردادن نوزاد، عوض کردن لباس هایش، جمع کردن اسباب و وسایلی که در طول روز، نوزاد به آن احتیاج دارد، تحویل دادن نوزاد به پرستار یا بردن او به مهد کودک می باشد.
با وجود همه ی این مشکلات، بازگشت به کار می تواند احساس رضایت را در شما به وجود آورد که مراقبت از نوزاد ندارد. در محیط کار شما احتمالا وقت خود را با کسانی سپر می کنید که می توانید با آن ها در مورد موضوعات دیگری به غیر از بچه صحبت کنید. شاید شما با انگیزه های فکری در محیط کار سر ذوق بیایید. هنگامی که شما به زندگی روزمره و کاری خود باز می گردید، کاری را انجام دهید که دوستش دارید یا به خوبی آن را انجام دهید تا مورد تقدیر قرار بگیرید.
هنگامی که به کار بازگشتید، به خاطر داشته باشید که چند هفته ی اول خیلی سخت خواهد بود، اما بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی، شما با زحمت زیاد همه چیز را منظم می کنید و از این تغییر، احساس نگرانی کمی دارید.

رایج ترین بیماری های کودکان و چگونگی مراقبت از آن ها
بازهم، مراقبت و پرستاری جزئی از ذات و طبیعت مادر است. نوزادان، هنگامی که از مادر متولد می شوند، بدن شان دارای پادتن هایی است که از آن ها در برابر بیماری ها محافظت می کند. اگر نوزاد شما از شیر مادر تغذیه می کند، احتمالا سالم تر خواهد بود، زیرا این پادتن ها نیز در شیر وجود دارند.
بنابراین نوزاد شما نیز انسان است و آمادکی این را دارد که چندین بار در سال بیمار شود.

سرماخوردگی: بچه ها ممکن است به 6 تا 10 ویروس سرماخوردگی در سال مبتلا شوند (چنانچه آن ها در مهد کودک مراقبت می شوند ممکن است حتی بیشتر از این سرما بخورند). در اکثر مواقع، بچه ی شما در بین ماه های 1 و 3 بعد از تولد، اولین سرما را خواهد خورد و همانند شما، عکس العمل هایی مثل آبریزش بینی، گلودرد، یا سرفه با صدای گوشخراش نشان می دهد.
با نصب یک دستگاه بخور در اتاق خواب به تنفس وی کمک کنید، اگر بینی او خیلی گرفته است و نمی تواند شیر بخورد، از قطره های نمکی بینی استفاده کنید. حمام را گرم کنید و هنگام دوش گرفتن خودتان، نوزاد را روی یک صندلی کوچک بنشانید تا با هوای گرم و مرطوب داخل حمام به نرم شدن بدنش کمک کنید. قبل از دادن داروهای سرماخوردگی به کودک تان حتما با پزشک اطفال صحبت کنید و در صورتی که نوزاد شما کمتر از 12 هفته دارد، حتما به پزشک تلفن بزنید، زیرا نوزاد در هفته های کمتر، احتمال ابتلا به برونشیت را دارد.

خروسک: برخی از نوزادان معمولا بعد از سرماخوردگی، دچار عفونت گسترده ی حلق و نای می شوند که نام این بیماری “خروسک” است. نشانه های این بیماری شامل: سرفه ی خشک که مثل صدای خروس یا پارس کردن سگ یا صدای تنفس خس خس پر صدا است و این علائم معمولا در شب بیشتر می شوند. بخار آب می تواند باعث بهبود این مشکل شود، بنابراین می توانید نوزاد را در آغوش بگیرید و در حالی که دوش آب گرم را باز نگه داشتید، داخل حمام بنشینید. هوای سرد نیز می تواند مفید باشد، بنابراین نوزاد را چند دقیقه بیرون ببرید. اگر نوزاد، به سختی نفس می کشد و لب های او آبی و کبود شده است به پزشک اطلاع دهید.

اسهال: مدفوع نرمی که برای 2 تا 3 روز طول می کشد، در نوزادان کاملا طبیعی است. تا زمانی که نوزاد، حالش خوب است و به طور منظم، پوشکش را کثیف می کند، جای نگرانی وجود ندارد. در این مدت شیردهی به نوزاد را قطع و از داروهای ضد اسهال استفاده نکنید. چنانچه اسهال بیش از سه روز ادامه داشت یا نوزاد بی رمق و بی حال شد به پزشک اطلاع دهید.

عفونت های گوش: هنگامی که ویروس یا باکتری، گوش کودک راعفونی کند، باعث درد و عفونت پشت پرده ی گوش او می شود. بسیار از نوزادان و کودکان، از سه ماهه تا سه ساله، بیشترین استعداد برای ابتلا به عفونت های گوش را دارند، زیرا مجرای کوچکی دارند و اغلب بچه ها تا قبل از سن دو سالگی حداقل یک بار دچار عفونت گوش می شوند. شما می توانید با مصرف استامینوفن یا ایپوپروفن، درد را آرام کنید، همچنین می توانید برای تسکین درد، از کمپرس گرم استفاده نمایید.
چنانچه درد همچنان ادامه دارد به پزشک اطفال مراجعه نمایید تا آنتی بیوتیک تجویز کند.

اگزما: یکی از رایج ترین مشکلات پوستی در نوزادان، اگزماست. اگزما، شبیه کهیرهای قرمز روی سر و صورت است و بین 2 تا 6 ماهگی رخ می دهد. از لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید. چنانچه کهیر گسترش پیدا کرد به پزشک مراجعه نمایید.

چه زمان باید به پزشک تلفن کنم؟ 
چنانچه در نیمه شب، نوزاد یکی از علائم زیر را دارد به پزشک اطلاع دهید.
*تب بالا: تب بیش از 37 درجه برای نوزادان زیر سه ماه، تب بالای 38 درجه برای نوزادان بزرگ تر.
*مشکلات تنفسی: نفس نفس زدن، لب های کبود
*بی آبی: نوزاد نتواند آب و مایعات بخورد، و برای 6 ساعت ادرار نکرده باشدو لب هایش خشک شده باشد.
*تهوع: تهوع پی در پی
*زخم سر، بی هوشی یا تهوع بعد از افتادن
*درد شکم: چنگ زدن به شکم، جمع کردن زانوها به سمت قفسه ی سینه با فریاد

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

هفته ی نهم پس از تولد کودک

هفته ی نهم پس از تولد خود شما شما 2 ماه اول بعد از زایمان …