خانه / مراقبت از کودک / مراقبت پس از زایمان / هفته ی دوم پس از تولد کودک

هفته ی دوم پس از تولد کودک

هفته ی دوم پس از تولد کودک

هفته ی دوم پس از تولد
ترشحات مهبلی
چه زایمان طبیعی داشته باشید چه سزارین، ترشحات شما ادامه خواهد داشت. در این هفته، رنگ ترشحات از صورتی به زرد قهوه ای بر می گردد و اگر قبلا لازم بود در هر دو ساعت نوار بهداشتی خود را عوض کنید، الان حجم ترشحات کاهش پیدا کردند. هر چند شما مایعاتی را که در دوران بارداری خورده اید، بیشتر از دست بدهید، زودتر به اندازه ی لباس های قبل از حاملگی تان می رسید.

نوک سینه ی دردناک
اگر از سینه ها شیر می دهید، ممکن است نوک سینه های تان دردناک باشد. این اتفاق برای بسیاری از مادران اتفاق می افتد و در عرض دوهفته با سفت شدن نوک سینه ها با تغییرات اندکی مثل تغییر وضعیت شیردهی در نوبت های شیردهی، و گرفتن درست نوک سینه (تمام منطقه ی آرئولا، دایرهی دور نوک سینه، نه فقط نوک آن) توسط نوزاد بهتر می شود.بعد از شیردهی، مقداری از شیر دوشیده شده را روی نوک سینه ها بمالید.
هنگامی که دوش می گیرید، نوک سینه های تان را صابون نزنید، زیرا صابون پوست را خشک می کند. بعد از شیردهی، اجازه دهید که نوک سینه های تان با هوای محیط خشک می شود. به خاطر داشته باشید که برخی از نوزادان به خاطر جهش رشدی که در هفته ی دوم دارند، برای چند روز دفعات شیر خوردن بیشتری دارند و این طور به نظر می رسد که کتر سیر می شوند.در عرض یک روز یا بیشتر، ذخیره ی شیرتان تامین می شود و نوزاد بهتر سیر می شود.

اصول استحمام
حالا که خودتان تنها هستید، شاید تصور فروبردن نوزاد در آب، برای حمام شما را نگران کند. با یاد گرفتن چند روش ساده برای حمام کردن کودک، شما متوجه می شوید که حمام کردن نوزاد می تواند برای هر دوی شما لحظات دلپذیری باشد.
دفعات حمام: تعداد دفعات حمام کردن نوزاد بستگی به شما دارد، اما 2 بار در هفته تقریباکافی است.بین دفعات حمام،قسمت های بین چانه تا باسن را با دستمال مرطوب یا اسفنج تمیز کنید.

اسباب و لوازم
دمای اتاق را بررسی کنید که باید حداقل 24 درجه ی سانتیگراد باشد و هر آنچه را که نیاز داشته باشد مانند حوله، شامپوی بچه، لیف،صابون نرم کننده، توپ های پنبه ای و فنجانی برای آب ریختن آماده نمایید.تا چند سانتی متر در تشت یا وان بچه آب بریزید.

شستشوی بچه
بعد از اینکه لباس های نوزاد را در آوردید، اول پاهای بچه را در داخل وان بگذارید.در حالی که سر و گردن او، روی بازو و آرنج تان قرار دارید،با دست دیگرتان لیف را خیس کنید و به آرامی سر نوزاد را خیس نمایید و سپس کار شستشوی بقیه ی قسمت های بدن را انجام دهید و با شستشوی دستگاه تناسلی و باسن،کار حمام کردن را به پایان برسانید.در هنگام حمام از صابون زیادی استفاده نکنید.شما می توانید نقاط حساس بچه مثل گوش ها و صورت او را با گلوله های پنبه پاک کنید.
هرگز داخل گوش های نوزاد را تمیز نکنید، فقط اطراف لاله های گوش را با پنبه یا لیف نرم تمیز کنید.موم داخل گوش ها،خودش خواهد آمد.برای شستشوی صورت، آن را با آب مرطوب کنید و اطراف چشم ها را از گوشه های داخلی شروع کنید تا به گوشه های بیرونی برسد. شستشوی موها، تنها به چند قطره شامپوی بچه نیاز دارد. بااستفاده از یک فنجان، کف روی سر نوزاد را بشوئید.
هنگامی که حمام کردن نوزاد تمام شد،او را در حوله بپیچید. در تمام طول حمام کردن، به چشمان او نگاه کنید و به آرامی با او حرف بزنید،او به زودی عاشقانه منتظر این لحظات شیرین با شما خواهد شد.

کوتاه کردن ناخن نوزاد
ناخن های نوزاد شما در حال حاضر بلند هستند، معمولا ناخن نوزادان خیلی سریع رشد می کند. ناخن های نوزاد را بعد از حمام، هنگامی که نرم هستند، کوتاه کنید. بسیاری از والدین این کار را وقتی نوزاد در خواب است انجام می دهند، تا از تکان خوردن او جلوگیری کنند. برای گرفتن ناخن ها، هر انگشت را در دست بگیرید و در راستای شکل ناخن آنها را کوتاه کنید. برای کوتاه کردن ناخن ها از ناخن گیر بچه ها استفاده کنید.

کاهش خطرات مرگ ناگهانی نوزادان(SLDS)
5000 نوزاد در سال به علت مرگ ناگهانی نوزادان فوت می کنند، مرگ ناگهانی نوزادان اتفاقی است که معمولا در خواب، بدون هیچ دلیل مشخصی برای نوزادان سالم اتفاق می افتد. این نوع مرگ، علت اصلی مرگ و میر نوزادان 1ماهه تا 1ساله است. اگر چه علل این نوع مرگ هنوز ناشناخته است اما متخصصین اطفال توصیه می نمایند که راه های زیر را برای کاهش این نوع مرگ در نوزادان انجام دهید.
* نوزاد را در رختخواب سخت و صاف قرار دهید.
* بچه را به پشت بخوابانید و آنها را اصلا به روی شکم یا پهلو نخوابانید.
* لباس های زیادی به او نپوشانید.
* اجازه ندهید کسی در اطراف وی سیگار بکشد.
* با شیر مادر او را تغذیه کنید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

هفته ی دهم پس از تولد کودک

هــفتـه ی دهــم پـــس از تــولـــد تا چه زمانی باید شیر بدهم؟ متخصصان توصیه می …