خانه / مراقبت از کودک / مراقبت پس از زایمان / هفته ی سوم پس از تولد کودک

هفته ی سوم پس از تولد کودک

هفته ی سوم پس از تولد کودک

هفته ی سوم پس از تولد
خودتان
عواطف و احساسات بعد از زایمان
در حال حاضر همه چیز در زندگی شما به خوبی پیش می رود. بدن شما آرام آرام بهبود می یابد. شما مسئولیت مراقبت از نوزاد را بر عهده دارید که شاید اولین بار باشد و این تا حدودی می تواند استرس آور باشد. البته شما خسته نیز هستید. کمبود خواب تان با به دنیا آمدن بچه همچنان ادامه دارد.
بی شک شما از نظر احساسی در زمان خاصی قرار دارید، شاید برا یک لحظه احساس خوشحالی می کنید و لحظه ای بعد ناراحت باشید و دوباره چند دقیقه بعد شاد باشید. در این چند هفته، اشک های تان به راحتی روان می شود و احساس افسردگی در این دوره کاملا عادی است. حدود 8 درصد از مادران، نوعی افسردگی یا عصبانیت را در دو هفته ی اول بعد از زایمان تجربه می کنند. در بسیاری از موارد، این احساسات ناراحت کننده به سرعت از بین می روند. برای حدود 10-20 درصد از خانم ها، شرایط سخت تر می شود که ان را افسردگی بعد از زایمان می نامند.

افسردگی بعد از زایمان
افسردگی بعد از زایمان می تواند بر هر خانمی تاثیر گذارد و اصلا ربطی به سن، شرایط اقتصادی و زمینه های فرهنگی ندارد. این افسردگی شامل ناراحتی، عصبانیت، دل مردگی، اضطراب شدید، کم اشتهایی، بی خوابی، اشتیاق برای گریستن، رفتارهای نامناسب، احساس بی ارزشی و عدم تصمیم گیری و تمرکز است. این مشکلات می تواند در طول نخستین روزها، هفته ها یا ماه های پس از وضع حمل آغاز شود. هیچ کس نمی داند علت این مشکلات از کجاست، اما نوسان سطح هورمون ها، خستگی و تنش می تواند شروع کننده آن باشد.
در شرایط سخت، بسیار از خانم ها دچار توهم یا حالات می شوند، و اقدام به خودکشی می کنند یا افکار وحشتناکی در زمینه آسیب رساندن به نوزادشان دارند. به افسردگی شدید بعد از زایمان “سایکوز پس از زایمان” می گویند که بسیار نادر است و 1 در هزار اتفاق می افتد. برخی خانم ها با افسردگی شدید از کمک خواستن از دیگران امتناع می کنند، زیرا آن ها از چگونگی احساس خود خجالت می کشند. اما افسردگی پس از زایمان نباید موجب ناراحتی شما شود. این یک شرایط پزشکی است نه اختلال شخصیت. اگر افسرده هستید، با پزشک صحبت کنید. افسردگی بعد از زایمان، با مشاوره و داروهای ضد افسردگی مطمئن در دوران شیردهی، قابل درمان است.
اگر ناراحت و افسرده هستید، مراقب خودتان باشید. وقتی نوزادتان می خوابد با او بخوابید. از دوستان و آشنایان خود برای انجام کارهای خانه و مراقبت از سایر بچه ها کمک بخواهید، غذاهای مقوی بخورید، و توقعاتتان را از خودتان پایین بیاورید. وظیفه شما مراقبت از کودک و خودتان است، لزومی ندارد که شما کارهای خانه را به خوبی انجام دهید.
هر روز دوش بگیرید و لباس های تان را عوض کنید و زیاد در خانه تنها نمانید. با گروه مادرانی که تازه صاحب فرزند شده اند، شرکت داشته باشید و در کلاس های ورزش شرکت کنید تا برای کلاس یا هر علت دیگری از خانه خارج شوید.

راهنمایی هایی برای شناخت فرزندتان
در حال حاضر شما به راحتی حرکت می کنید و شاید کمتر احساس خستگی دارد. بنابراین شاید متوجه چیزهایی در نوزادتان شوید که قبلا به چشم تان نیامده است. در نتیجه آن ممکن است در مورد لامت نوزادتان دچار مشکل شوید. در اینجا به مواردی اشاره می کنیم که به شما کمک می کند تا بدانید در مورد نوزاد شما چه چیزی طبیعی است و چه چیزی طبیعی نیست.

تنفس: طبیعی است که نوزادان سنگین نفس بکشند، زیرا ضربان قلب آن ها بالاست. او باید تا 6 ماهگی تند نفس بکشد.
شاید اگر متوجه شده اید نوزادتان برای چند لحظه نفس نمی کشد، نگران شوید، این نفس کشیدن های عمیق کاملا برای نوزادان طبیعی است. و به خاطر این است که مغز هنوز نمی تواند به خوبی نحوه ی تنفس را کنترل کند. در واقع، هیچ ارتباطی بین تنفس عمیق و مرگ ناگهانی نوزادان وجود ندارد.

سر: روی سر نوزاد، منطقه ای به نام ملاج وجود دارد که در آن استخوان های جمجمه کاملا به یکدیگر متصل نشده اند. مغز نوزاد در این مرحله با مایع مغزی _نخاعی و لایه ها سخت پوست محافظت می شود. آن شکل مخروطی سر که به خاطر عبور از مجرای زایمان به وجود آمده است، در طی چند هفته از بین می رود. شما می توانید قرمزی و پوسته پوسته شدن پشت سر نوزاد را با شانه کردن و شامپو کردن درمان کنید یا به حال خود رها سازید. چنانچه منطقه ای روی سر نوزادتان دچار زخم عفونتی یا پوسته پوسته شده است، ممکن است نشانه ی عفونت باشد که باید به متخصص اطفال مراجعه کنید.

دهان: شاید شیرخوردن دائم از سینه، باعث ایجاد دانه های ریزی روی لب او شود یا برآمدگی های سفید ریز روی کام دهان او ایجاد شود. این مشکلات لب و دهان کاملا طبیعی است. اگر دانه های ریزی روی لب وجود دارد، سعی کنید با یک دستمال خیس روی لب او بکشید و در صورتی که از بین نرفتند به پزشک اطلاع دهید. این دانه های ریز شاید علامت برفک (عفونت قارچی در دوران بارداری) باشد.

گردن: هنگام بلند کردن و در آغوش گرفتن نوزاد سر او را نگه دارید، زیرا عضلات گردن به طور کامل رشد پیدا نکرده اند و متعاقبا سر از سایر قسمت های بدن سنگین تر است. نوزاد در 4 ماهگی می تواند سرش را بالا بیاورد. اگر لکه های قرمز و پوسته پوسته روی گردن یا پشت گوش هایش مشاهده کردید، احتمالا نشانه ی “کلاه گهواره” است که گسترش پیدا کرده اما نگران نباشید، خودش به خودی خود از بین می رود.

چشم ها: چشم های آبی رنگ و زیبای نوزاد نمی تواند برای همیشه به همین رنگ باقی بماند و ممکن است در طول سال ها رنگ عوض کند. معمولا چشمان نوزادانی که رنگ پوست تیره ای دارند از بدو تولد قهوه ای است.
اگر این طور به نظر می رسد که نوزاد به طور دائم به شما چشمک می زند، یا شاید چشمان او از همان ابتدا یکی یکی باز می شوند و گاهی به طور تصادفی حرکت دارند یا درجهات مختلف نگاه می کنند، نگران شوید. حتی اگر عضلات چشمی هنوز کاملا رشد نکرده باشند، نگران نباشید تا 2ماهگی، قدرت تمرکز بر یک نقطه را پیدا می کنند. اگر ترشحات سبز یا زردی را در اطراف چشم او مشاهده کردید، می توانید با دستمال و آب گرم آن ها را پاک کنید. شاید یکی از غدد اشک مسدود شده است. اگر سفیدی چشم قرمز شده باشد به پزشک اطلاع دهید، شاید این علامت عفونت باشد.

بینی: آیا بینی نوزاد مانند زمانی که سرما خورده است، صدا می دهد؟ این کاملا طبیعی است. این طور به نظر می رسد که بینی اکثر نوزادان گرفته است، زیرا داخل سوراخ های بینی آنها متورم است. سعی نکنید گرفتگی بینی را با سرنگ حباب (مخصوص پاک کردن بینی) باز کنید، مگر این که مطمئن باشید که نوزاد سرماخورده است، زیرا این کار باعث تورم بیشتر سوراخ ها می شود.

پاها: شاید شما فکر می کنید که این نوزاد کوچک شما مانند پدر ورزشکارش، “پاچنبری” است. شاید هم باشد، اما پای اکثر نوزادان به خاطر جمع شدن در رحم مادر،رو به داخل می چرخد. اگرچه ممکن است پاهای نوزاد شما پرانتزی به نظر برسد، اما نگران نباشید، استخوان نوزاد هنگامی که شروع به راه رفتن کند، قوی تر می شود و در نتیجه به طرف بیرون صاف می شود.

باسن: حساسیت به پوشک ممکن است به شکل جوش های ریز قرمز یا لکه ها زخم روی کفل ها یا ران ها دیده شود. اگرچه حساسیت به پوشک در بچه ها کاملا طبیعی است، اما در نوزادان زیر 1 ماه عادی نیست. چنانچه کهیر کودک خیلی جدی و حاد بود، به پزشک خود اطلاع دهید.

پوست: برای نوزادان، بیرون زدن جوش های ریز سر سوزنی به نام “ارتیماتو کسیکام” کاملا طبیعی است. این جوش های ریز قرمز رنگ و سر سفید، معمولا روی صورت، چانه، شکم یا کمر ظاهر می شود. این عارضه معمولا در واکنش به هورمون ها مادر یا واکنش به تغییر هوا از کسه ی جنین با هوای محیط ایجاد می شود. برای از بین رفتن این جوش ها لزومی ندارد کاری انجام دهید. چنانچه این جوش ها بزرگ تر از سر سوزن هستند یا تبدیل به تاول شدند یا روی آن ها زخم بست با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید نوزاد به عفونت قارچی یا باکتریایی مبتلا نشده است.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

هفته ی دهم پس از تولد کودک

هــفتـه ی دهــم پـــس از تــولـــد تا چه زمانی باید شیر بدهم؟ متخصصان توصیه می …