خانه / مراقبت از کودک / مراقبت پس از زایمان / هفته ی ششم پس از تولد کودک

هفته ی ششم پس از تولد کودک

هفته ی ششم پس از تولد کودکهفته ی ششم پس از تولد
خود شما
در این هفته، برای انجام یک معاینه ی کلی پس از زایمان نزد متخصص زنان وزایمان خواهید رفت. در اینجا، به چند نکته که ممکن است در این جلسه اتفاق بیفتد، اشاره می شود.
معاینه ی لگن: پزشک مهبل، گردن رحم و رحم تان را معاینه می کند و اگر سزارین داشته اید، شکم شما را نیز بررسی می کند.

گفتگو در مورد افسردگی بعد از زایمان: پزشک احتمالا در مورد احساسات و عواطف تان سوال می کند. اگر ناراحت و عصبی هستید یا به دفعات در طول روز گریه می کنید، به او بگویید.

نکاتی در مورد جلوگیری از حاملگی: شیردهی تا حدودی باعث جلوگیری از بارداری می شود، اما این روش آنقدر مطمئن نیست که بتوان به عنوان یک روش جلوگیری روی آن حساب کرد. اگر تمایل ندارید به زودی باردار شوید، با پزشک در مورد جلوگیری که می خواهید استفاده کنید، صحبت نمایید. برخی از خانم ها دوباره مصرف قرص یا آمپول های ضدبارداری را شروع می کنند، اما برخی ترجیح می دهند که از کاندوم یا دیافراگم های ضدبارداری استفاده کنند. اگر قبل از بارداری تان از دیافراگم استفاده می کردید و دوباره دوست دارید از آن استفاده کنید با پزشک تان صحبت کنید، تا ببینید چه نوعی از آن مناسب است.

نکاتی در مورد ورزش، رژیم غذایی و مکمل های ویتامینه پزشک به شما می گوید چه موقع می توانید ورزش های خود را مثل پیاده روی، دوی آهسته، شنا، وزنه برداری، ورزش های قهرمانی شروع کنید.
به ویژه اگر افزایش وزن زیادی در دوران بارداری داشته اید، پیشنهاداتی در مورد کاهش وزن به شما خواهد داد. در مورد مصرف مکمل های ویتامینه نز با شما گفتگو می کند.
اگر قصد دارید در چند سال آینده دوباره باردار شوید، به شما پیشنهاد می دهد که به مصرف ویتامین های پیش از بارداری ادامه دهید تا از کسب مقادیر کافی اسید فولیک و تجمع مقدار معینی از ویتامین های محلول در چربی که در بدن شما ذخیره شده اند و در طول بارداری و شیردهی تحلیل رفته اند، اطمینان حاصل نمایید.

پاسخ به سوالات شما در مورد حاملگی بعدی تان:
اگر در این خصوص که بارداری چه تاثیری بر بارداری بعدی تان دارد، سوالاتی دارید، همین حالا در مورد آن صحبت کنید. برای مثال چنانچه دچار مشکلات پیشرفته مثل فشارخون بالا و دیابت بارداری هستید در مورد این که چه کارهایی می توانید طی این مدت انجام دهید تا خطر این مشکلات را کاهش دهید، گفتگو کنید.
تایید شروع مجدد روابط جنسی: بسیاری از پزشکان توصیه می کنند تا 6 هفته بعد از زایمان روابط جنسی نداشته باشید، زیرا این کار به کاهش خطر عفونت یا خونریزی کمک می کند. شاید شما هنوز از نظر جسمی و احساسی آمادگی آن را نداشته باشید که احساساتتان را به همسر خویش نشان دهید. از آنجا که ممکن است این رابطه در اولین مرتبه با درد و آسیب همراه باشد، به آرامی شروع کنید. اگر شیردهی دارید، وجود مقدار کافی استروژن در بدن تان، باعث کاهش ترشح مواد لیز مهبل می شود.
میزان ترشحات آبکی مهبل در طول چند هفته ی آینده بیشتر می شوند، مگر ان که با مصرف برخی داروها کم شوند. اگر ترشحات چندان به نرم شدن مهبل کمک نمی کنند، پزشک به شما کرم واژن تجویز می کند.

بالا آوردن شیر در نوزادان
لباس های تمیز نوزاد در هفته های اول بعد از زایمان در کمد لباس بسیارند، اما بعد از گذشت مدتی از تغذیه ی نوزاد، ممکن است شیر را بالا بیاورد و این مسئله که آیا او می تواند از مواد غذایی کافی بهره ببرد یا نه، شما را نگران می کند. بالا آوردن شیر در نوزادان کاملا طبیعی است. شکم نوزادان به شکلی متفاوت از شکم بزرگسالان ساخته شده است. درچه ای که معده را بسته نگه می دارد و ان را “عضله ی حلقوی مری” می نامند، تا یک الگی نارس است. به همین خاطر است که هنگام آروغ زدن یا بادگلو خارج کردن مقداری از محتویات معده بالا آورده می شود. همچنان که نوزاد بزرگ تر می شود، این اتفاق کمتر می افتد و تا حدود 6 ماهگی تقریبا متوقف می گردد.
بنابراین نوزاد شما تا زمانی که روزانه 30 گرم وزن می گیرد و تا چندین ماه این روند رشد همچنان ادامه دارد، حالش خوب است. شاید شما فکر می کنید که او همه ی شیری را که می خورد بالا می آورد، در حالی که این میزان تنها یک قاشق چایخوری است.
برای این که میزان بالا آمدن شیر کمتر شود، به دفعات زیاد و با مقدار کم به او شیر بدهید. بعد از شیر خوردن آرام به پشتش بزنید، تا آروغ بزند، و هنگام شیر دادن با شیشه، شیشه را طوری نگه دارید که نوزاد سر پستانک را بگیرد. فرو دادن هوا با شیر باعث می شود که محتویات معده هنگام آروغ زدن به سوی مری بازگردند.
برای کاهش بالا آوردن، نوزاد را در محلی آرام شیر دهید و به صورت بالا در آغوش بگیرید و برای مدت 20 دقیقه بعد از شیر خوردن، او را بنشانید. بالا آوردن گاهی به خاطر زیادخوردن است. بنابراین هنگامی که نوزاد سر خود را برمی گرداند، او را مجبور به خوردن نکنید.

بازگشت غذا از معده به مری(GERD)
این مورد خیلی نادراست، اما گاهی اوقات بالا آوردن نشانه ی این است که نوزاد دچار بازگشت غذا از معده به مری است. اگر نوزاد شما دچار این مشکل است، ممکن است هنگامی که شروع به شیر خوردن می کند گریه کند و جیغ بزند، یا دائما غذای خود را بالا بیاورد.
بازگشت غذا از معده به مری GERD شرایطی است که در آن اسیدهای معده که غذا را هضم می کنند به سوی مری بالا می آیند و آن را می سوزانند و تحلیل می برند. این امر می تواند نوزاد را اذیت کند و به مشکلات جدی تری مثل خفگی در خواب (وضعیتی که تنفس در خواب برای چند ثانیه قطع می شود) یا انسداد حنجره (هنگامی که در آن محتویات معده به سمت مری بالا می آیند و درون نای بر می گردند) منجر شود. چنانچه به GERD مظنون شدید، متخصص اطفال می تواند یک ضد اسید مطمئن برای نوزاد شما تجویز کند. این امکان وجود دارد با عمل جراحی و با استفاده از بافت معده، دریچه ی مصنوعی مری برای نوزاد ایجاد کند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

هفته ی دهم پس از تولد کودک

هــفتـه ی دهــم پـــس از تــولـــد تا چه زمانی باید شیر بدهم؟ متخصصان توصیه می …