خانه / مراقبت از کودک / مراقبت پس از زایمان / هفته ی نهم پس از تولد کودک

هفته ی نهم پس از تولد کودک

هفته ی نهم پس از تولد کودک

هفته ی نهم پس از تولد
خود شما
شما 2 ماه اول بعد از زایمان را به زحمت گذرانیده اید. بسیاری از مادران موافق این هستند، که 2 ماه اول سخت ترین دوره است و بعد از آن زندگی با نوزاد با کنترل بیشتری آغاز می شود. بدن شما به تدریج به وضعیت طبیعی خود باز می گردد، اما با وجود یک زایمان، باید تعریف متفاوت و اصلاح شده ای از طبیعی داشته باشید.
شکم تان در حال حاضر باید بزرگ تر از آن چیزی باشد که انتظارش را دارید، اما زمان ان است که عضلات شکم تان سخت شوند، انجام ورزش می تواند کمک مفیدی به شما بکند.
وزن تان ممکن است بیشتر از ان چیزی باشد که دوست دارید، اگرچه برخی از خانم ها با وجود بچه، وزن خود را به سرعت از دست می دهند، اما برای بعضی دیگر، چنین ماه یا بیشتر طول می کشد. ورزش خود را ادامه دهید و هوشمندانه غذا بخورید، در نهایت وزن شما پایین می آید.
به خودتان یاداوری کنید که 9 ماه طول کشیده است تا این وزن را به دست آورده اید، مدتی هم طول می کشد که به وزن اولیه ی خود باز گردید. چه از سینه شیر دهید چه با شیشه، خستگی احتمالا یک مسئله ناگریز است. بیشتر نوزادان در9 هفته ی اول، شب ها نمی خوابند،
و یک یا دوبار برا شیر خوردن بیدارمی شوند. شاید به زودی نوزاد شما یک نوبت برای شیرخوردن داشته باشد، بنابراین شما می توانید با شیردادن به او درست قبل از خواب، به این موضوع کمک کنید.

بچه ی شما
چه زمانی نوزاد تمام شب را می خوابد؟
نوزادان معمولا روال عادی خوابشان در دو یا سه، چند هفته ی اول زندگی شان تغییر می کند، بنابراین تعجبی ندارد که از خستگی مثل جنازه می خوابید. در دو ماه اول زندگی نوزاد، هرگونه خوابی می تواند، طبیعی شناخته شود و شما می توانید برنامه ی خوابی را به نوزادتان تحمیل کنید.
به این توجه داشته باشید که چه چیزی مانع از خوابیدن طولانی مدت وی می شود، مثلا با پریدن و بغل کردن، نوزاد از خواب بیدار می شود و شروع به جیر جیر می کند. نوزادان، در خواب بسار تکان می خورند، اغلب ناله می کنند، خمیازه می کشند و تکان می خورند، بنابراین بعد از تکان خوردن نوزاد چند لحظه صبر کنید و اگر واقعا بیدار شد او را بلند کنید. ممکن است بعد از بیدار شدن، دوباره بخوابد.
اگر نوزاد شما مثل جغد، شب ها بیدار است و چرخه خواب و بیداری او به هم ریخته است، شما می توانید تفاوت خواب شب و روز را به او بیاموزید. در طی روز او را به تحرک وا دارید،در جای روشن قرار دهید، رادیو را روشن کنید ودر حالی که نزدیک خودتان است، کارهای خانه ی خود را انجام دهید. با او صحبت کنید، یا او را برای هواخوری به بیرون ببرید، سپس هنگامی که هوا شروع به تاریک شدن کرد به نوزادتان علائمی بدهید که وقت آرام گرفتن و ساکت شدن است. لباس ها و پوشکش را عوض کنید و آرام در رختخوابش بگذارید. هنگامی که به او شیر می دهید، اتاق را نیمه تاریک کنید و با او بازی و صحبت نکنید. نوزاد شما وقتی بفهمد که روز، زمان خوبی برای بازی است، الگوی خواب خود را تغییر می دهد.

زمان خواب برای نوزاد
شما با انجام راهکارهایی می توانید به ایجاد یک روال منظم خواب در نوزادتان کمک کنید و او به این وسیله می تواند، شب ها بهتر بخوابد.
*حدود ساعت 6 تا 7 بعدازظهر را به آرامی حمام کنید، او را به آرامی ماساژ دهید و لباس خواب، تنش کنید.
*ساعت 7، او را در یک اتاق نیمه تاریک و آرام شیر دهید.
*ساعت 8 او را در یک اتاق نیمه تاریک و آرام با چراغ خواب ببرید و در رختخواب بگذارید. اگر گریه می کند، هر چند دقیقه یکبار به او سر بزنید تا ببینید

همه چیز درست است. اگر نوزادتان ناراحت است به آرامی او را نوازش کنید یا در آغوش بگیرید، اما میزان سرزدن ها و سرو صداها را به حداقل برسانید تا بتوانید به ایجاد یک روال منظم در وی کمک کنید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

هفته ی دهم پس از تولد کودک

هــفتـه ی دهــم پـــس از تــولـــد تا چه زمانی باید شیر بدهم؟ متخصصان توصیه می …