خانه / مراقبت از کودک / مراقبت پس از زایمان / هفته ی هشتم پس از تولد کودک

هفته ی هشتم پس از تولد کودک

هفته ی هشتم پس از تولد کودک

هفته ی هشتم پس از تولد
مبارزه با خستگی
اختلال در خواب، یکی از سخت ترین بخش های صاحب فرزند شدن است. در طی نخستین ماه های عمربچه، او در دفعات زیادی نیاز به خوردن دارد و اگر از شیرمادر تغذیه می کند، احتمالا ماه های را بدون خواب پیوسته خواهید داشت. تا هفته ی هشتم، شما احساس خستگی شدیدی خواهید کرد به خصوصو اگر بچه های دیگری هم داشته باشید، یا به سرکار خود بازگشته اید، یا چرخه ی خواب و بیداری نوزاد اختلال پیدا کرده و معمولا بعد از شیر نیمه شب برای مدت زیادی بیدار بماند.

برای برطرف شدن این خستگی راهنمایی های زیر را به کار ببرید:

*خردمندانه غذا بخورید، غذاهای بی فایده و شیرینی ها ممکن است، به طور موقتی به شما انرژی بدهد، اما زمان زیادی طول نخواهد کشید. حتی با خوردن غذاهای سالم و به طور منظم، مراقب سطح خون و انرژی بدن تان باشید.
*غذاهای متنوع بخورید. انواع متنوعی از غذاها را بخورید تا مطمئن شوید که همه ی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیازتان را کسب کرده اید. مصرف کم برخی مواد غذایی می تواند باعث ایجاد خستگی در شما شود.
*ورزش کنید. شاید فکر کنید که ورزش شما را بیشتر خسته می کند اما در واقع ورزش آرام می تواند به شما انرژی دهد.
*آب کافی بنوشید. از دست دادن آب ممکن است باعث ایجاد احساس خستگی در شما شود.
*چرت بزنید. حتی یک چرت زدن بیست دقیقه ای روی کاناپه می تواند باعث از بین رفتن خستگی تان شود.
*ساعت هایی را بیرون از خانه بروید. هوای تازه و تغییراتی در محیط می تواند باعث از سرزندگی و بیدارماندن شما شود.
*از دیگران کمک بخواهید. اگر نوزادتان با شیر مادر تغذیه می شود و شیردهی شبانه شما را خسته کرده است. از آنجایی که همسرتان نمی تواند به نوزاد شیر بدهد از وی بخواهید که نوزاد را در آغوش تان بگذارد و یا پوشکش را عوض کند.
*هنگام شیردادن، بخوابید و استراحت کنید. هنگامی که شروع به شیردادن می کنید، از انجام کارهای دیگر خودداری کنید، به جای صحبت کردن با تلفن، تماشای تلویزیون، مطالعه ی کتاب یا نوشتن خاطرات، دراز بکشید و به نوزادتان شیر بدهید، مطمئنا هر دوی تان بعد از آن به خواب می روید.
*برای بیدار ماندن از کافئین استفاده نکنید. کافئین مطمئنا وارد شیرتان می شود و موجب بی خوابی نوزاد می شود.
*پخت و پز را کاهش دهید. چه کسی گفته است که پخت غذاهای مغذی

بیش از یک ساعت وقت نیاز دارد؟
شما می توانید همه ی موادغذایی مورد نیازتان را از غلات، شیر، میوه، تخم مرغ، ساندویچ ها، نان و پنیر و بعضی غذاهای ساده و حاضری دریافت کنید. اگر واقعا خسته اید از مادر، خواهر، مادر همسرتان، همسایه با دوستان بخواهید شب، هنگامی که شما خوابید مراقبت از فرزندتان را بر عهده بگیرند. به همین منظور شیرتان را از قبل بدوشید یا شیشه ای شیرخشک برای نیمه شب تهیه کنید و گوش گیر روی گوش هایتان بگذارید و 5 تا 6 ساعت کامل بخوابید. هنگامی که از خواب بیدار شدید از احساس، خوبی که دارید متعجب خواهید شد.

بچه ی شما
افزایش کنترل بر عضلات
شاید این طور به نظر برسد که دست و پاهای نوزاد به صورت اتفاقی به اطراف تکان می خورند، یا وی ممکن است انگشت شما را روی لبه ی پتو بگیرد و اجازه ندهد که بروید. عضلات او در حال رشد هستند و مغز وی به او فرمان می دهد که چطور این کار را انجام دهد. تکامل رشد آن ها 1 تا 2 سال طول می کشد.
نوزادان غالبا هماهنگی عضلانی کمی دارند یا فاقد آن هستند. اکثر حرکات نوزادان نامنظم و پرتکان، غیرعادی و تصادفی است. او بیشتر اوقات شاید با دیدن ا شنیدن چیز که هیجان زده اش می کند، دست و پاهایش را به طور همزمان تکان دهد.
همین طور که مغز رشد می کند، میلیاردها سلول عصبی در مسیرهای مشخصی شروع به گسترش می کنند تا به مغز و عضلات اجازه دهند علائمی را به جلو و عقب بفرستند.
نوزاد درابتدا کنترل سرش را به دست می آورد و سپس کنترل عضلات انگشتانش رو به قسمت پایین به وجود خواهند آمد. برای مثال، نوزاد سه ماهه با بالا نگه داشتن سرش هیچ مشکلی ندارد و می تواند سرش را بچرخاند تا ببیند در آشپزخانه چه خبر است. تا 5 ماهگی شروع به نشستن می کند، اما نمی تواند مانع از افتادن به یک طرف شود. هنگامی که عضلات دست ها و پاهایش هماهنگ شدند، می تواند به یک طرف بغلتد. در 7 ماهگی می تواند صاف با تکیه بر یک دست بنشیند یا به طور همزمان به جغجغه ای که در مقابل وی قرار دارد، چنگ بزند.

اندازه ی سر نوزاد چه اطلاعاتی به پزشک می دهد؟
در هر جلسه ی معاینه که در 24 ماه اول عمر نوزاد صورت می گیرد. متخصص اطفال دور سر نوزاد را اندازه گیری می کند. رشد سر نوزاد خیلی سریع است به طوری که در طول یک سال، تا سه برابر هنگام تولد رشد خواهد کرد، اندازه گیری دور سر، اطلاعات زیادی در مورد سلامت نوزاد در اختیار شما قرار می دهد.
برای مثال رشد کم سر، شاید نشانه ی یک ناهنجاری کروموزومی باشد، در حالی که رشد بیش از حد سر می تواند نشانه ی بیماری “تار هیدروسفالوس” (جمع شدن آب در مغز). اگر سر نوزاد بزرگ تر یا کوچک تر از سایر نوزادان است اصلا نگران نشوید، سرها در اندازه های مختلفی هستند. این سرعت رشد است که بیشترین اهمیت را دارد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

هفته ی دهم پس از تولد کودک

هــفتـه ی دهــم پـــس از تــولـــد تا چه زمانی باید شیر بدهم؟ متخصصان توصیه می …