خانه / مراقبت از کودک / مراقبت پس از زایمان / هفته ی هفتم پس از تولد کودک

هفته ی هفتم پس از تولد کودک

هفته ی هفتم پس از تولد کودک

هفته ی هفتم پس از تولد
عشقبازی بعد از بچه
وقتی پزشک تان این اجازه را می دهد که روابط جنسی خود را از سر بگیرید، شاید همسرتان از خوشحالی از جا بپرد، اما ممکن است شما عکس العمل متفاوتی داشته باشید. شاید شما خسته اید، سینه هایتان درد می کند، احساس چاقی می کنید، به این فکر می کنید آلت تناسلی تان برای نزدیکی آمادگی دارد یا نه، با وجود تایید پزشک، هنوز نگران هستید.
عشقبازی شاید آخرین چیزی است که در ذهن وجود دارد. در مورد روابط جنسی تان و نحوه ی برقراری آن با همسرتان به روشی کاملا رک و صریح صحبت کنید. اگر به خاطر تغییراتی که در بدن تان روی داده است، کمتر احساس جذاب بودن می کنید یا در مورد فعالیت در ناحیه ی مهبل نگران هستید با همسرتان صحبت کنید. اگر خواب بیش از رابطه ی جنسی برایتان خوشایند است، از همسرتان بخواهید که صبور باشد. تنها به این فکر نکنید که شما فقط مادر هستید، بلکه همسر هم هستید. زیاده روی این موضوع که چطور به نظر می رسید، تمرکز نکنید، این موضوع شما را پیش همسرتان اذیت می کند. او هنگامی که می بیند، شما نوزادتان را در آغوش می گیرید، بیشتر دوست دارد به شما نزدیک شود.

ارتباط با همسرتان
تولد یک نوزاد، مخصوصا اگر فرزند اول تان باشد، ممکن است روابط شما با همسرتان را دستخوش تغیراتی کند. زمانی، شما بیشتر روی عشق و توجه به یکدیگر تمرکز داشته اید، حالا شما به کودک خود توجه دارید.
بسیاری از والدین که تازه صاحب فرزند شده اند، در می یابند که علیرغم این که آن ها ماه ها را جهت کسب آمادگی برای بچه ی تازه شان صرف کرده اند، هیچ زمانی را صرف ایجاد روابط جدید با همسرشان نکرده اند.
استرس های نوزاد، بی خوابی شبانه یا فشارهای مالی، می تواند تعادل روابط همسران را بر هم بزند. مشاجرات همسران از زمانی آغاز می شود که آقایان فکر می کنند، با تولد نوزاد، کنار گذاشته شده اند و احساس حسادت می کنند. این کاملا درست می تواند باشد، هنگامی که به فرزندتان شیر می دهید، شما واحد منحصر به فردی می سازید که شامل همسرتان نمی شود.
از همسرتان در همه ی کارها مثل تعویض پوشک تا خواباندن نوزاد کمک بگیرید، تا از این طریق به از بین رفتن احساس نادیده گرفته شدن او کمک کنید. این کار می تواند بار از دوش تان بگیرد و در دراز مدت به ایجاد روابط بهتر کمک کند. اگر همه ی کارهای مربوط به مراقبت از نوزاد را خودتان انجام دهید، به تدریج از کار خسته می شوید و دیگر انرژی نخواهید داشت. وقتی انرژی برایتان باقی نماند، دگر نمی توانید عشقبازی کنید و از نظر احساسی رمانتیک باشید، و همسرتان نیز از این روابط خسته می شود.

بچه ی شما
دنیای بیرون
بعد از گذشت یک ماه، شما کمتر احساس می کنید که مانند یک بازیگر تنها مسئولیت مراقبت از این نوزاد کوچولو را بر عهده دارید. حالا شما معنای گریه ها نوزاد را به خوبی می فهمید، نوزادتان بهتر شده، انرژی شما تا حدودی بازگشته، و چرخه ی خواب و بیدار نوزاد تا حدودی قابل پیش بینی شده است.
الان، زمان آن است که جهان را با هم بشناسید. با کالسکه یا آغوش، نوزادتان را به پیاده روی ببرد. این کار، باعث بهبود بهتر حال شما و خواب تان می شود. شما با این کار، حواس نوزادتان را تحرک می کنید و فرصت های ارزشمندی درباره ی شناخت جهان در اختیار وی قرار می دهید. مثلا چه رنگ سبزی را دوست دارید؟ چه صداهایی سگ ها را از جا می پراند؟ صحبت کردن و آواز خواندن برای نوزادتان یا صحبت کردن با دیگر افراد در مقابل وی، روش بسیار بزرگی برای اجتماعی کردن نوزادتان است. اگر توانایی ندارید که نوزادتان را در آغوش بگیرید و راه بروید، پتویی را در زیر سایه ی درختی پهن کنید و روی آن بنشینید. با نوزادتان در مورد برگ درختان، آب و هوا، پرندگان صحبت کنید یا با دست و پاهای او بازی کنید و به او بخندید. در چند هفته ی آینده، او نیز می تواند به خنده های شما پاسخ دهد.
در مورد گرم یا سرد شدن او زیاد نگران نباشید. یک راهنمای عمومی برای لباس پوشاندن نوزاد در بیرون خانه، پوشاندن یک لایه بیش از آن چیزی است که خودتان می پوشید یا یک پتو اضافه نمایید.
نور خورشید برای همه ی انسان ها سلامت بخش است و میزان تولید ویتامین D را در بدن افزایش می دهد. همچنین باعث تقوت استحکام دندان ها و استخوان ها می شود، اما همواره به یاد داشته باشید که نوزادتان را در معرض مستقیم نور خورشید قرار ندهید، زیرا پوستش خواهد سوخت.
سعی کنید، نوزاد در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد، اما اگر در سایه ی نگهداشته شود یا با لباس های سبک پوشیده شود، بازهم از فوائد نور خورشید و هوای آزاد برخوردار خواهد شد. سرمای خشک نیز مانند نورخورشید می تواند پوست نوزاد شما را بسوزاند، بنابراین ساعت های بیرون بردن نوزاد را به ساعت های اول صبح یا بعدازظهر محدود کنید، تا وی قدرت تحمل خود را افزایش دهد. حفاظت از نوزاد در برابر نور خورشید، ممکن است او را در آینده از ابتلا به سرطان پوست محافظت کند.
آیا این یک لبخند است؟
مطمئن باشید که اولین لبخند اجتماعی وی بین هفته های ششم وهشتم است و چقدر می تواند لذت بخش باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

هفته ی دهم پس از تولد کودک

هــفتـه ی دهــم پـــس از تــولـــد تا چه زمانی باید شیر بدهم؟ متخصصان توصیه می …