خانه / مراقبت از کودک / مراقبت پس از زایمان / هفته ی پنجم پس از تولد کودک

هفته ی پنجم پس از تولد کودک

هفته ی پنجم پس از تولد کودکهفته ی پنجم پس از تولد
خود شما
هفته ی پنجم با بهبودی و سلامتی بیشتری برای شما همراه است. محدوده ی مهبلی (واژن) یا بردگی بهتر می شود. اگرچه احساس متفاوت نسبت به قبل از زایمان همچنان ادامه خواهد یافت. منطقه ی مهبل تنگ تر و محکم تر از قبل از زایمان احساس می شوند که بعد از گذشت مدتی به حال طبیعی خود باز می گردد.
اگر در طی 5 هفته ی گذشته در پی بهبودی سلامت خود، مراقبت از نوزاد، دستیابی به الگوی درست برای شیردهی و داشتن خواب، غرق بوده اید، همه ی این کارها وقت زیادی از شما می گیرند، اما وقتی را برای رسیدگی به خودتان اختصاص دهید. در این هفته ها از یک آشنای معتمد بخواهید که برای یک یا دو ساعت مراقبت از فرزندتان را بر عهده بگیرد تا شما بتوانید به کارهایی که علاقه مند هستید، بپردازید. مثلا به پیاده روی بروید، به ملاقات دوستان تان بروید، یا ناهار را با خواهرتان صرف کنید. شاید برای شما سخت باشد که برای ساعتی از نوزادتان دور باشید، اما اختصاص زمانی به خودتان، برای سلامت روانی و احساسی تان مهم است.
با انجام این کارها از نظر فکری و جسمی، حالتان بهتر خواهد شد و بهتر می توانید مراقب فرزندتان باشید.
هر روز وقت و زمانی را به خودتان اختصاص دهید، حتی اگر به مدت 15 دقیقه باشد. در این وضعیت رمان بخوانید، موسیقی گوش کنید یا در تراس خلوت کنید.

دوره ی پریودتان باز می گردد
نداشتن پریود یک از فواید مهم دوران بارداری و مادری است. اما این امر مهم مانند خیلی چیزها، روزی به پایان می رسد.
اگر بعد از زایمان، شیردهی با شیشه را آغاز کرده اید، دوره ی پریودتان بعد از 3 ماه باز می گردد. برای مادرانی که شیر مادر به نوزاد می دهند، این زمان طولانی است. دوره ی پریود شما ممکن است در دوران شیردهی، مخصوصا زمانی که همراه با شیرمادر، به کودک شیر خشک یا مکمل های غذایی می دهید و میزان شیردهی شما کمتر شده است یا زمانی که بجه را از شیر گرفته اید، بازگردد. تا چندین ماه بعد از شیرگرفتن، هنوز پریود نشوید. اگر فکر می کنید که زمان ان است که پریود شوید و نمی شوید به پزشک خود اطلاع دهید.

مثانه و روده ها
چنانچه زایمان طبیعی داشته اید ممکن است هنوز در هنگام دفع مدفوع درد داشته باشید. اگر مدفوع شما خیلی سفت باشد یا یبوست دارید، مصرف مایعات یا غذاهای پرفیبرمثل غلات، میوه ها و سبزیجات را افزایش دهید. از داروهای نرم کننده ی مدفوع استفاده کنید، حتی نصف قرص هم کافی می باشد. بدون نظر پزشک از مسهل ها یا شیاف ها استفاده نکنید. اگر در مدفوع تان خون مشاهده کردید یا هنگام دفع، درد داشتید به پزشک اطلاع دهید.
بی اختیاری جزئی ادرار ممکن است تا چند هفته بعد از زایمان ادامه داشته باشد. ممکن است بعد از زایمان دچار عفونت های مجرای ادراری شوید، اگر تکرر ادرار دارید، یا متوجه خون در ادرار شده اید یا سوزش دارید، به پزشک اطلاع دهید.

بچه ی شما
تاکنون در شیردادن و تعویض پوشک، مهارت پیدا کرده اید. یا حتی ممکن است نوزاد را با خودتان برای قدم زدن، بیرون ببرید. شاید هنوز هم با گریه ی نوزاد دچار آشفتگی می شوید.
گریستن نوزاد روش ایجاد ارتباط وی با محیط است و چگونگی واکنش شما به آن، پایه ی روابط شما با نوزادتان را مشخص می کند. اگر هر زمان که کودک گریه می کند، او را در آغوش بگیرید، نوزاد شما می فهمد که جهان جای خوبی است که در آن اتفاقات خوب روی می دهد.
میزان گریه ی نوزاد در روز بستگی به خلق او و سرعت شما در شناخت نوع گریه دارد. اوج گریه ی نوزاد معمولا بعد از یک یا دو هفته پس از زایمان شروع می شود و گریه های وی در هفته ی ششم به اوج می رسد که به 3 ساعت در روز می رسد. این بدین دلیل است که سیستم عصبی او کاملا رشد نکرده است، تا به این نوزاد کوچک اجازه دهد که خودش را آرام کند.

آیا نوزاد قولنج دارد؟
اغلب مادرانی که نوزادشان خیلی گریه می کند، متقاعد می شوند که نوزادشان قولنج دارد. چنانچه نوزادی بیش از سه ساعت به صورت پیوسته در روز و سه روز در یک هفته، سه هفته مداوم گریه کند، اغلب متخصصان اطفال، قولنج را در آن ها تشخیص می دهند که در حدود 25 درصد از اطفال اتفاق می افتد. تحقیقات اخیر نشان می دهد که تنها حدود 8 درصد از این نوع نوزادان قولنج واقعی دارند. این شرایط با گریه ها طولانی، آرام نشدنی و علائم جسمی مثل قوس دادن کمر و بالا آوردن پاها همراه است.
اگر نوزاد شما بیش از حد گریه می کند، به متخصص اطفال نشان دهید، تا علل ناآرامی های وی را بررسی کند، شاید نوزاد به عفونت گوش، عفونت ادراری یا نفخ معده مبتلا شده باشد. نفخ معده موقعی اتفاق می افتد که اسید معده زیاد می شود و تا مری بالا می آید و موجب درد و سوزش معده می گردد.
اگر پزشک قولنج را در نوزاد شما تشخیص دهد، شما مطمئن می شوید که هیچ مشکل خاصی ندارد. بنابراین ان بدین معنا نیست که گریه های طولانی نوزاد را نادیده بگیرید. به خاطر داشته باشید که قولنج در اثر عدم مراقبت های صحیح شما ایجاد شده است. مطالعات نشان می دهد، سطح تنش هورمون های نوزادانی که قولنج دارند، نسبت به سایر نوزادان هیچ گونه افزایش خاصی ندارند.
اگر نوزادتان قولنج دارد، لزومی ندارد که شیر مادر را قطع کنید، شیر مادر اصلا علت بروز این مشکل نیست. بسیاری از تغییرات در رژیم غذایی خودتان مثل پرهیز از مصرف لبنات هیچ گونه تاثیری ندارد. خودتان را با مصرف داروهای ضدنفخ اذیت نکنید. اصلا برای درمان، به فرزند خود جوشانده یا عرقیات گیاهی نخورانید، زیرا ممکن است مضر باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

هفته ی دهم پس از تولد کودک

هــفتـه ی دهــم پـــس از تــولـــد تا چه زمانی باید شیر بدهم؟ متخصصان توصیه می …