خانه / مراقبت از کودک / مراقبت پس از زایمان / هفته ی چهارم پس از تولد کودک

هفته ی چهارم پس از تولد کودک

هفته ی چهارم پس از تولد کودک

هفته ی چهارم پس از تولد
خود شما
با شروع هفته ی چهارم، بدن شما احتمالا به خوبی بهبود یافته است چنانچه ورزش را شروع نکرده اید الان فرصت مناسبی است. ورزش آرام به افزایش گردش خون، کاهش تورم، تغییر حال و احوال تان وتقویت عضلات شما کمک می کند، همچنین باعث می شود که کمتر احساس خستگی و کوفتگی داشته باشید.
این که به چه میزان ورزش کنید، بستگی به این دارد که چه قدر روند بهبود شما ادامه پیدا می کند و تا چه اندازه قبل از حاملگی، تناسب اندام داشته اید. پیاده روی بهترین ورزش برای خانم ها برای دستیابی به تناسب اندام است، زیرا این ورزش هیچ گونه کشیدگی عضلات یا فشار بر روی محل بریدگی سزارین به وجود نمی آورد. چنانچه تناسب اندام تان متعادل است و زایمان طبیعی داشته اید، با 5 الی 10 دقیقه پیاده روی در روز شروع کنید و چنانچه احساس کردید حال تان خوب است هفته ی بعد 7 الی 12 دقیقه و هفته ی بعد آن 10 الی 15 دقیقه پیاده روی کنید. هر زمان احساس درد داشتید، تحرک خود را کم کنید، چهار هفته بعد از زایمان زمان مناسبی برای انجام ورزش های سخت و سنگین نیست.

مشکلات شیردهی
اگر نوزادتان را تا کنون با شیر خود تغذیه می کنید، تا به حال شما و نوزادتان به یک روش روزمره دست یافته اید. متاسفانه ممکن است این شیردهی روزانه با بروز مشکلاتی، وقفه پیدا کند. همه ی این مشکلات قابل درمان هستند و تنها نیاز به کمی صبر و خونسردی دارد.

انسداد مجاری شیری
شیر در غدد شیری موجود در داخل سینه ها تولید می شود و از طریق مجموعه ای از مجاری شیری به نوک سینه ها منتقل می شود. گاهی ممکن است مجرای شیر مسدود شود که به چند علت است: پوشیدن کرست های خیلی تنگ، عدم دفعات شیردهی کافی، خالی نشدن سینه ها در هنگام شیردهی، انسداد مجرای شیردهی می تواند باعث درد و ناراحتی در یک منطقه شود و گاهی ممکن است با برآمدگی های زیرپوستی همراه باشد. برای ازبین رفتن این انسدادها لیف حمام را خیس و گرم کنید و روی سینه ها بگذارید و قبل از هر نوبت شیردهی، دوش آب گرم بگیرید. در هنگام شیردادن، برآمدگی های روی سینه را ماساژ دهید و آن سینه را اول به بچه بدهید. این مشکل در عرض دو روز برطرف می شود.

سوزش نوک سینه ها:

ممکن است پوست نوک سینه های شما ترک خورده باشد یا خارش داشته باشد و یا نه، اما اگر پوست شما در این ناحیه می سوزد و هنگام شیردهی تیر می کشد، شاید به عفونت قارچی مبتلا شده اید. دهان نوزاد را از نظر وجود برفک بررسی کنید و به پزشک اطلاع دهید.
التهاب سینه ها: انسداد مجرای شیری می تواند باعث التهاب سینه ها شود. علائم التهاب سینه ها شبیه علائم انسداد مجرای شیری است، علاوه بر این همراه با تب، کهیر و علائم شبه آنفولانزا می باشد. التهاب با مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی یا در صورت شدید بودن با مصرف آنتی بیوتیک های قوی تر برطرف می شود. در زمان بروز التهاب سینه ها و استفاده از آنتی بیوتیک ها، شیردهی خوب است و هیچ گونه آسیب و ضرری برای نوزاد به همراه ندارد. در واقع شیردهی در دفعات زیاد از انسداد مجرای شیری جلوگیری می کند.

بچه ی شما
نوزاد می بیند، می شنود، حس می کند و می چشد.

پوست
پوست کودک شما در بدو تولد، قوی ترین و پیشرفته ترین اندام حسی وی است. در چند ساعت اول تولد، سایر حس های نوزاد برای شناخت جهان پیرامون و اطرافیانش مخصوصا والدین به کمکش می آیند. در حالی که طی چندین سال آینده حواس وی، رشد و تکامل پیدا می کنند اما در چند هفته ی اول وی مشغول یکپارچه کردن حواس خود است.
وی بزودی آرام تر می شود و می تواند توجه بیشتری به محیط اطراف خود داشته باشد.
رشد حواس نوزاد در هر کودکی کاملا متفاوت است و به عوامل ژنتیکی، جسمی و طبیعت وی بستگی دارد. برخی از نوزادان به راحتی با محیط های مختلف سازش پیدا می کنند در حالی که بعضی دیگر فوق العاده حساس هستند و با صداهای بلند یا تحریک ناگهانی پوست از جا می پرند و تحریک می شوند. شما می توانید با مشاهده ی واکنش های نوزادتان به محرک های بیرونی، به سازش وی با دنیای بیرون کمک کنید.

چشم ها
نوزاد در بدو تولد نزدیک بین است و دید او تا حدودی تار است و نمی تواند چیزهایی را که در فاصله ی بیش از 15 تا 45 سانتی متری قرار دارند ببیند. این به معنای نیاز به رشد کامل و تکامل چشم ها نیست، بلکه مغز باید رشد کند.
در حال حاضر او جز به خوردن و خوابیدن اهمیت نمی دهد. تا 3 ماهگی، او می تواند هر چیزی را که در محیط اطرافش وجود دارد، ببیند. نوزاد شما به خوبی می تواند اشیا را با وضوح زیاد ببیند مثل تصاویر سیاه، سفید یا رنگ های درخشان .

گوش ها
میزان تکامل گوش ها در بدو تولد کمتراز چشم هاست. اگرچه او در دوران جنینی می توانسته صدای خفه و گرفته را بشنود، اما به هر حال گوش میانی و همچنین بخش هایی از مغز نیاز به تکامل دارند. در واقع او به خوبی شما نمی تواند بشنود و احتمالا رشد گوش او تا زمان مدرسه رفتن تکامل خواهد یافت. نوزادان قادر به شنیدن صداهایی با فرکانس پایین مثل صدای انسان می باشند و تا سه هفتگی حرکات لب اطرافیان را تشخیص می دهند.
صحبت کردن با نوزاد خود هنگام شیردادن، تعویض پوشک و آرام کردن وی، بهترن روش برای معرفی شگفتی های زبان به اوست.

بینی
تحقیقات نشان می دهد که نوزادان در چند ساعت اول، می توانند از حس بویایی خود، برای پیدا کردن نوک سینه های مادرشان استفاده کنند. این بدان معناست که حس بویایی آن ها از همان ابتدا کار می کند. حتی آن ها می توانند طعم های مختلف را بچشند. دانشمندان نشان داده اند که نوزادان طعم های شیرین را به تلخ ترجیح می دهند، زیرا شیر مادر به شیرینی می زند.

تست های بینای و شنوایی نوزادان
نوزاد شما برای تشخیص مشکلات شنوایی بالقوه مورد آزمایش و بررسی قرار می گیرد. در بیمارستان از بیشتر اطفال تست شنوایی شامل پژواک گوش داخلی یا ضبط فعالیت الکتریکی مغز در پاسخ به یک صدا قبل از مرخص شدن از بیمارستان انجام می شود. اگر در بیمارستان این تست انجام نشد در سه ماهگی باید توسط متخصص اطفال صورت پذیرد.
نوزادانی که بیش از بقیه در معرض مشکلات شنوایی قرار دارند شامل: نوزادان نارس، مادرانی که مبتلا به عفونت بارداری بوده اند و خانواده هایی که سابقه ی مشکلات شنوایی دارند، هستند.
در فاصله ی کوتاهی بعد از زایمان، چشمان کودک نیز بررسی می شود. اگر مشکلی در چشمان کودک خود مشاهده کردید، یا سابقه ی ناهنجاری چشمی در خانواده تان وجود دارد، پزشک اطفال شما را به یک چشم پزشک ارجاع می دهد. مطمئنا وضعیت دید نوزادانی که نارس هستند و برای مدت زیادی زیر دستگاه تنفس بوده اند، نیز بررسی خواهد شد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

هفته ی دهم پس از تولد کودک

هــفتـه ی دهــم پـــس از تــولـــد تا چه زمانی باید شیر بدهم؟ متخصصان توصیه می …