خانه / مراقبت از کودک / مراقبت پس از زایمان / هفته ی یازدهم پس از تولد کودک

هفته ی یازدهم پس از تولد کودک

هفته ی یازدهم پس از تولد کودک

هـفتـه ی یـازدهـم پـس از تـولد
داشتن بچه ای دیگر
برخلاف این که طی زایمان قبلی قسم خورده اید که هرگز بار دیگر بچه ای نیاورید، اما ممکن است شما و همسرتان به فکر بارداری دیگری باشید. شاید بخواهید بچه ی دیگری داشته باشید تا از نظر سنی به هم نزدیک باشند و بتوانند باهم بازی کنند. شاید از آنجایی که سن تان بالا می رود و می خواهید به زودی مجددا باردار شوید، زیرا می دانید با افزایش سن، میزان باروریتان پایین می آید.
تحقیقات نشان می دهد که با وجود حداقل 18 ماه فاصله بین حاملگی ها، کمترین میزان مشکلات بارداری به وجود می آید. در مورد فاصله ی سنی مناسب بین بچه ها، دلایل موافق و مخالف زیادی وجود دارد و شکل نهایی آن به انتخاب فرد بستگی دارد. در اینجا به برخی از عوامل بهداشتی و سلامتی برای حاملگی بعدی اشاره شده است.

تحقیقات نشان می دهد بچه های دوم که 18 تا 23 ماه بعد از تولد نوزاد اول، بارور شده اند، بهترین شانس برای به دنیا آمدن به وزن سالم را دارند. خطر به دنیا آمدن با وزن کم یا تولد نارس در نوزادانی که قلب از 18 ماه یا بعد از 23 ماه بارور شده اند، بیشتر است.
وزن شما: اگر در بارداری اول تان اضافه وزن زیادی داشته اید و هنوز آن را از دست نداده اید، شاید بخواهید مقداری از وزن اضافی خود را تا قبل از حاملگی بعدی تان از دست بدهید. بهتر است که حاملگی خود را با وزن سالم شروع کنید، زیرا مادرانی که اضافه وزن دارند، با خطر بیشتر فشارخون بالا، دیابت حاملگی، کمر درد، زایمان طولانی مدت، مشکلاتی در حین زایمان و وضع حمل سزارین روبه روهستند. علاوه بر این، هر چقدر در دوران بارداری اضافه وزن داشته باشید بعد از آن باید کم کنید.
رقابت با خواهرها و برادرها: تحقیقات نشان می دهد که حس رقابت یا حسادت برای کودکان اولی که کمتر از یکسال یا بیش از 4 سال دارند، کمتر است.
نیازهای تغذیه ای: ذخایر آهن، ویتامین K و سایر مواد غذایی ممکن است در دوران بارداری یا شیردهی اول شما تحلیل رفته باشد. اگر قصد دارید دوباره باردار شوید، با پزشک تان صحبت کنید تا چطور قبل از بارداری تان، ذخایر مورد نیاز بدن تان را تامین نمایید.
اسید فولیک: خوردن 400 میکروگرم اسید فولیک در روز، قبل و در دوران بارداری تان می تواند، خطر ابتلا به ناهنجاری های سیستم عصبی در جنین را کاهش دهید. بنابراین اگر تصمیم دارید دوباره باردار شوید، مطمئن شوید که به اندازه ی کافی اسید فولیک مصرف کرده اید. اگر در حال حاضر نوزادی دارید که دارای نواقص لوله ی عصبی است، پزشکان توصیه می کنند 1 ماه قبل از بارداری بعدی تان، روزانه 1 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنید و آن را در دوران بارداری خود ادامه دهید.
آزمایش های قبل از بارداری: برای این که شانس تولد نوزاد سالم را بالا ببرید، به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش کلی را قبل از بارداری تان انجام دهید. اگر قبل از بارداری تان مشکلاتی مثل فشارخون بالا یا صرع دارید انجام این آزمایشات اهمیت بیشتری دارند.

بچه ی شما
تعامل و ارتباط با فرزندتان
پاسخ به نیازهای فرزندتان ان هم با اشارات غیر لفظی روش خوبی است تا نوزادان بفهمند که جهان، مکان خوبی است و مردم او را می فهمند و درک می کنند. گفتن این که چه موقع فرزند شما خوشحال است، کاملا ساده می باشد زیرا وی یکی از آن خنده های زیبایش را تحویل شما می دهد.
فهمیدن این که نوزاد شما چه زمانی ناراحت و ناراضی است نیز آسان است، به دنبال چهره ی درهم کشیده، اخم و گریه ی وی باشید، اگر نوزادتان از بازی شما خسته شده باشد یا شما محکم اورا در آغوش گرفته باشید، ممکن است دستش را روی دهان یا گوشش بگذارد ویا با دستش شما را هول دهد. همچنین ممکن است در صورت خسته و عنق بودن عطسه یا سرفه کند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، هر کاری را که انجام می دهید، متوقف سازید و به نوزا خود نگاه کنید. هنگامی که به نگاه خیره ی شما برگشت، با آرام صحبت کردن و انجام بازی متفاوتی، تحرک او را کمتر کنید. اگر او با پس کشیدن پاها و دست هایش به داخل مثل لاک پشت، از این کار امتناع کند، نشان می دهد که کاملا خسته شده است.
برای تقویت مهارت های ارتباطی فرزندتان با او صحبت کنید و به صورت و لب هایش نگاه کنید. تحقیقات نشان می دهد که حتی نوزادان خیلی کوچک تر نیز با صدای مادرشان، دست ها و پاهای شان را تکان می دهند. آن ها خوشحالی یا ناراحتی خود را با فیزیک چهره نشان می دهند، مثلا درهنگام شادی ابروهای شان را بالا می دهند و دهان شان را باز می کنند و هنگامی که ناراحت هستند، اخم می کنند و زمانی که بخواهند بازی کنند به صورت شما خیره می شوند.
این گفتگو و صحبت، روشی است که به رشد حس شخصیت نوزادتان کمک می کند. او برای مدت کوتاهی از نظر جسمی به شما مرتبط است، ولی کاملا به شما متکی نیست و بعد از مدتی علائمی از شخصیت خودش را نشان می دهد و به صورت فزاینده ای از شما جدا می شود، حتی اگر از شیر مادر تغذیه کند. او به معنای دقیق می آموزد که این من هستم و این مادر من است.
هنگامی که نوزادتان، خودش را می شناسد و کنترل بیشتری بر عضلاتش پیدا می کند و دستانش را کشف می کند، حتی قبل از این که بداند آن ها دست های وی هستند، از آن ها برای کشف بدنش استفاده می کند. او ممکن است هفته ها به دستانش نگاه کند، و سپس ناگهان متوجه شود که می تواند انگشتانش را در حالی که یک شیء در دستش است باز و بسته کند.
همین که او دستانش را می شناسد، از آن ها به عنوان ابزاری برای کشف بقیه ی بدنش استفاده می کند. مثلا دست روی سینه اش می کشد، زانوهایش را لمس می کند، و نیشگون گرفتن، از شکمش، برای درک تفاوت بین پوست شکمش با پتویی که رویش انداخته اید. اگر او با همان علاقه دست روی آلت تناسلی اش کشید، اصلا تعجب نکنید، او هر چیزی را لمس می کند، که این بخشی طبیعی از رشد و تکامل انسان است.

نکاتی در مورد تنهایی بازی کردن نوزاد
نوزاد همیشه باید در محدوده ای باشد که بتوانید صدایش را بشنوید، حتی اگر دور از چشم شما قرار دارد. علاوه بر این نکات ایمنی زیر را رعایت کنید:
*زمانی که نوزاد شما می تواند روی دست ها و پاهایش حرکت کند، قطعات آویزان و متحرک دور واطراف تخت او را بردارید و مطمئن شوید که اسباب بازی های وی بخش های جداشدنی ریز ندارد.
*تخت او را نزدیک رادیاتور، پنجره یا هواکش قرار ندهید. طناب های شل و اضافی را در محل بازی کودک جمع کنید و اسباب بازی های بزرگ را از محل باز کودک بردارید، زیرا ممکن است روی کودک بیفتد.
*اسباب بازی ها را در بالای اتاق بازی آویزان نکنید، زیرا ممکن است روی نوزاد بیفتد و او را خفه کند.
*سیم های برق، اتصالات و لامپ ها را دور از تخت یا محل بازی کودکان قرار دهید.
*اگر کودک شما روی زمین بازی می کند، همیشه جلوی چشم تان باشد. قبل از روی زمین گذاشتن بچه، کف اتاق را بررسی کنید تا مطمئن شوید اشیای ریزی که او را در معرض خطر انسداد نای و خفگی قرار می دهد وجود ندارد. کودک شما الان راه نمی رود، اما به زودی راه می افتد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

هفته ی نهم پس از تولد کودک

هفته ی نهم پس از تولد خود شما شما 2 ماه اول بعد از زایمان …