خانه / مراقبت از کودک / مراقبت پس از زایمان / وضعیت مادر در دو روز اول پس از زایمان

وضعیت مادر در دو روز اول پس از زایمان

وضعیت مادر در دو روز اول پس از زایمان

وضعیت مادر در دو روز اول پس از زایمان

دو روز پس از زایمان همراه با سیلی از مسائل عاطفی و جسمانی خواهد بود. در این دو روز ممکن است، اتفاقات زیادی برای شما بیفتد که از حالا شما را نگران کرده باشد، چیزی برای نگرانی وجود ندارد. نکته ی خوب قضییه این است که شما هنوز در بیمارستان یا زایشگاه هستید، و پرستارها برای برطرف کردن نیازهای تان و کمک به شیردهی نوزاد در اطراف تان هستند. اگر سزارین داشته اید، شما حداقل 3 روز در بیمارستان خواهید بود. اغلب خانم هایی که سزارین داشته اند، برای 4 روز در بیمارستان بستری می شوند. به هر حال روز به روز حال تان بهتر می شود، اگرچه میزان بهبودی در خانم ها با هم متفاوت است.

روز اول: برای خستگی بیش از حد در روز اول به عنوان مادر، آماده باشید. ممکن است تمامی عضلات بدن تان به خاطر فشارها و زورهایی که زده اید، گرفته باشد. حتی ممکن است روی بخش فوقانی ران های خود احساس بی حسی کنید، که این به خاطر عقب کشیدن پاهای تان به هنگام زورزدن است که این مشکل با گذشت زمان حل می شود.
چنانچه مسکن دریافت کرده اید، ممکن است دردی را در پایین کمر یا منطقه ی بی حس شده داشته باشید، که در عرض دو روز برطرف خواهد شد.
چه برش فرج داشته یا نداشته اید، ممکن است قدری ورم در قسمت پرینیوم (فاصله ی مهبل تا مقعد) داشته باشید که این به خاطر فشار سر نوزاد بر این قسمت است. ورم این ناحیه در عرض 1 تا 2 روز کمتر می شود و شما می توانید با قرار دادن یخ روی این ناحیه، درد را تسکین دهید.
اگر پاهای شما آنقدر ورم کرده اند، که نمی توانید مچ پاهای خود را ببینید، نگران نباشید. طی زایمان مایعات زیادی به شما داده شده است که بدن شما در عرض 7 روز این مایعات را به طور طبیعی دفع می کند، بنابراین لزومی به مصرف قرص های جذب آب ندارید.

روز دوم: حتی دو روز بعد از تولد نوزاد، شکم شما همچنان بزرگ است، بیشتر بزرگی شکم تان به خاطر هواست، اما خود رحم نیز در حال حاضر بزرگ تر از قبل از حاملگی تان است. شاید شما دل پیچه های شدیدی مخصوصا در زمان شیردهی داشته باشید. در حال حاضر ترشحات مهبل به نام “لوکیا” هنوز شدید است و شما باید در روز از چند عدد نوار بهداشتی استفاده کنید که این ترشحات در چند روز آینده کمتر خواهند شد. شاید عصبی کننده ترین وضعیت، فشار لگن باشد. شما هر لحظه احساس می کنید که رحم تان می خواهد بیرون بیاید. این فشار کاملا طبیعی است و مطمئن باشید که رحم تان بیرون نمی آید. دو هفته ای طول می کشد که بافت های لگن به حالت و وضعیت طبیعی خود بازگردند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

هفته ی دهم پس از تولد کودک

هــفتـه ی دهــم پـــس از تــولـــد تا چه زمانی باید شیر بدهم؟ متخصصان توصیه می …