خانه / مشاوره ازدواج / انچه را که مرد از همسرش می خواهد بپذیرد

انچه را که مرد از همسرش می خواهد بپذیرد

انچه را که مرد از همسرش می خواهد بپذیرد

انچه را که مرد از همسرش می خواهد بپذیرد

مرد به طور غریزی میل دارد که تمام توان خود را بر روی یک کار بزرگ متمرکز نماید و به کارهای جزئی کمتر اهمیت دهد و زن نیز باید این تمایل غریزی مرد را بپذیرد. وقتی زن ان را بپذیرد دیگر عدم انجام کارهای جزئی از سوی شوهرش، برای او دردناک و رنجش اور نخواهد بود و به جای ان که از شوهرش دلگیر شود به گونه ای سازنده می تواند برای رفع مشکل با او همکاری نماید. او می تواند به شوهرش بفهماند که از کارهای جزئی و تلاش و سختکوشی او سپاسگذار است.
زن باید به این نکته پی ببرد که اگر شوهرش به انجام کارهای جزئی مبادرت نمی کند، به این دلیل نیست که او را دوست ندارد بلکه او تمام توان خود را صرف کارهای بزرگ کرده است. به جای ان که با شوهرش دعوا کند یا او را ( به گونه ای) تنبیه نماید، بهتر است که با درخواست کمک از شوهرش او را به انجام کارهای جزئی تشویق کند. تشویق و تقدیر زن موجب می شود که مرد کم کم به کارهای جزئی به اندازه کارها بزرگ اهمیت و ارزش قایل شود. مرد از این طریق به موفقیت بیشتری در کارها نایل می گردد و با کسب ارامش بیشتر، فرصت زیادی را به همسر و خانواده خویش اختصاص دهد.

هدایت توان و توجه فرد
نخستین باری که دریافتیم توان و توجه خود را صرف انجام کارهای جزئی نمایم، به یاد دارم. وقتی من و بونی تازه با هم ازدواج کرده بودم، تقریبا تمام توجه من به کار و شلغم بود (کار محو بودم) جدایی از ان که کتاب می نوشتم و در نشست ها مشاوره ای تدریس می کردم، هفته ای پنجاه ساعت را هم به من بارها و بارها فهماند که باید وقت بیشتری را در کنار او بگذرانم و مرتب در مورد تنهایی و ناراحتی اش با من صحبت می کرد.
گاهی هم احساساتش را از راه نوشتن نامه با من در میان می گذاشت. ما نام این نامه را ” نامه عاشقانه” می گذاریم. این نوع نامه نگاری شامل احساس خشم، ناراحتی، ترس و افسردگی است و همواره با احساس عشق و محبت پایان می پذیرد.

وقتی مرد بیش از اندازه کار می کند
من به همسرم بی توجه بودم نه به این دلیل که او را دوست داشتم بلکه از فرط خستگی توان ان را نداشتم. من به اشتباه فکر می کردم که با سختکوشی خودم می توانستم زندگی بهتری را ( از نظر مادی) برای او و خانواده ام فراهم اورم. اما وقتی به احساس او پی بردم، با یک برنامه ریزی درصدد حل این مشکل در روابط زناشویی خویش برامدم.

از ان پس به جای ان که روزانه با هشت نفر مشاوره نمایم، به هفت نفر اکتفا کردم. اینطور وانمود کردم که نفر هشتم، همسرم است و ان که او را از همه مراجعان من مهمتر است. هرشب یک ساعت زودتر به خانه می امدم و به اندازه ای که به مراجعان خود توجه داشتم، به او نیز توجه عمیق خود را معطوف کردم. وقتی به خانه می امدم کارها جزئی و کوچکی برای او انجام می دادم. اینبار نامه خیلی زود نتیجه داد و باعث خوشحالی من و همسرم شد.

کم کم به دلیل روش هایی که برای حمایت همسر و خانواده ام در پیش گرفتم، مورد محبت او واقع شدم. برای رسیدن به موفقیتی بزرگ از سختکوشی و توجه بیش از اندازه به کارم، کاستم و تلاش کردم متعادل تر کار کنم. جالب اینجا بود که این روش موجب پیشرفت من در کار و رابطه زندگی من شد و سرانجام بی انکه ناچار باشم سخت کار کنم در زندگی طعم موفقیت بیشتری را چشیدم.
به این نکته پی بردم که موفقیت من در خانه در کار من نیز تاثیر می گذارد و ان موفقیت شغلی صرفا با پاسخ گویی و کار زیاد میسر نمی شود. از سوی دیگر ان موفقیت منو به اعتماد من نسبت به دیگران بود. وقتی حس کردم خانواده ام به من عشق می ورزند.، اطمینان خاطر بیشتری کسب کردم و دیگران نیز اعتمادشان نسبت به من بیشتر شد و مرا مورد تقدیر بیشتری قرار دادند.

چگونه زن می تواند کمک کند
همسرم با حمایت خویش نقش بسزایی در تغییر رفتار من داشت. او افزون بر انکه احساسات محبت امیز و صادقانه خود را با من در میان می گذاشت، با پافشاری زیاد از من درخواست می کرد تا کارهایی را برای او انجام دهم و وقتی من ان کار را می کردم، بسیار تشکر و قدردانی می نمود. کم کم به این نکته پی بردم که چقدر جالب است که به دلیل انجام کارهایی جزیی مورد مهر و محبت قرار می گیرم. خیالم راحت شد که دیگر مجبور نیستم کارهای بزرگ را انجام دهم که او به من ابراز محبت می کند و این برای من پیامی الهام بخش بود.

زن باتوجه به توانایی خاص خویش می تواند از کارهای کوچک و جزئی به اندازه کارهای بزرگ، قدردانی کند. این ویژگی برای یک مرد موهبت است. بیشتر مردها تشنه موفقیت های بزرگ و بزرگترند، چون تصور می کنند که در ان صورت بیشتر شایسته عشق و محبت هستند. ارزوی قلبی ان ها این است که مورد تقدیر و محبت دیگران قرار گیرند. ان ها نمی دانند که بدون موفقیت بزرگ هم می توانند مورد تقدیر و محبت دیگران واقع شوند.
زن می تواند با تقدیر از کارهای کوچکی که مرد انجام می دهد اعتقاد مرد به موفقیت را درمان کنند. البته زن می تواند از شوهرش تقدیر کند که شوهرش به اهمیت انجام کارهای کوچک و جزئی پی برده باشد وگرنه ممکن است ناراحت و رنجش او سد راهش گردد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

اندیشه های مهم بلوغ

اندیشه های مهم بلوغ لذت روح و جسم میل جنسی و جاذبه عشق، هر دو …