خانه / مشاوره ازدواج / آیا می دانید چه رفتارهایی سبب تنش در خانواده می شود؟

آیا می دانید چه رفتارهایی سبب تنش در خانواده می شود؟

آیا می دانید چه رفتارهایی سبب تنش در خانواده می شود؟

آیا می دانید چه رفتارهایی سبب تنش در خانواده می شود؟ 

الگوها ارتباطی غلط:

1_ حالت سازش و تسلیم پذیری
گاه دیده می شود مرد یا زن دائما درصدد هستند خود را با رفتارها و انتظارات همسر چه غلط و چه صحیح، سازش و تطبیق دهند این حالت با وضعیت سازگاری مثبت و صبر و بردباری که لازمه هر زندگی جمعی و گروهی است تفاوت دارد. منظور از حالت تسلیم پذیری آن نیست که مرد یا زن به هر نحو ممکن بکوشد. خود را با وضع موجود سازش دهد.
مثلا در مقابل بدخلقی های مکرر همسرش تسلیم نظرات او شود و آن ها را اجرا کند این رفتار هر چند موقتا تنش های بین همسران را کاهش می دهد لکن راه حل تصحیح مشکلات نیست.

2_ حالت تحقیر و سرزنش 
گاه دیده می شود در خانواده ای روابط بین اعضا نسبت به یکدیگر همراه با تحقیر و سرزنش و رفتارهای تند و خشن و اهانت آمیز است بعضی اوقات در خانواده اشتباهات و خطاهایی از اعضاء سر می زند و یا ما تصور می کنیم آن گونه که مورد انتظارمان بوده یا به نظرمان صحیح می رسیده، رفتار نکرده است در چنین مواقعی سرزنش کردن فرد خاطی یا به زعم ما خطاکار باعث می شود که در اعضای خانواده احساس حقارت به وجود آید.
عکس العمل آنان نیز یا سکوت و تسلیم است که همان روش غلط حالت اول است و یا مقاومت و مقابله که در این صورت روند ایجاد شده باعث وجود تنش و جنجال در خانواده می شود.

3_ تحکم و حساب کشی کردن
گاه در زندگی خانوادگی زن و شوهر دائما درصدد بازجویی و حساب کشی از شریک خود است هر چند خانواده سالم نیازمند آن است که اعضاء کارها و برنامه هایشان را به دیگری اطلاع دهند.
لیکن این وضع باید با هدف اتخاذ بهترین تصمیم و عمل صورت گیرد نه به قصد تسلط بر همسر. اگر زن و شوهر بخواهند به طور مستمر یکدیگر را مورد تحکم و حساب کشی قرار دهند زندگی خانوادگی در معرض خطر جدایی و اضمخلال قرار می گیرد یا اگر از دو طرف در مقابل دیگری تسلیم شوند به دنبال آن وضعیت روانی و عاطفی توام با فقدان احساس مشترک و همدلی به وجود می آید که نتیجه اش آن است که زن یا شوهر نتواند همسر خود را محرم و نقطه ی اتکای امن خویش بداند و چه بسا گوشه ها و خلوت های خاص برای خود ایجاد کند که مغایر با همدلی و وحدت روحیه مورد نیاز خانواده است.

4_ اختشاش و سردرگمی
نوعی از روابط متقابل غلط خانوادگی اختشاش است در این نوع روابط زن یا شوهر در غالب کنایات و اشاراتی غیر مستقیم و گله ها و شکایت ها، انتظارات و توقعات، تعریف و تمجیدهای خود را بیان می کند این عبارات خطاب مستقیم به همسر ندارد، اما در این حال اگر همسر بخواهد خود را مخاطب آن جمله یا عبارت بداند نمی شود منکر آن شد در تمام این موقعیت ها خصومت مشترک آن است که زوجین، نمی توانند خواسته ها و انتقادات خود را با اطمینان و خیال آسوده بیان کنند و ترس از عکس العمل تند و یا مقاومت یکدیگر دارند لذا در غالب کنایات و اشاره ها، خواسته ها و توقعات سرکوب شده را مطرح می کنند و نتیجه چنین وضعی نیز سر در گمی و اغتشاش در فضای روانی و عاطفی خانواده است.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

اندیشه های مهم بلوغ

اندیشه های مهم بلوغ لذت روح و جسم میل جنسی و جاذبه عشق، هر دو …