خانه / مشاوره ازدواج / معیارهای قبل از ازدواج را بشناسیم!

معیارهای قبل از ازدواج را بشناسیم!

معیارهای قبل از ازدواج را بشناسیم!

یکی از مسایل بسیار مهم و اساسی قبل از ازدواج در نظر گرفتن معیارهای برای انتخاب همسر است به جرات می توان گفت بیشترین مشکلاتی که در زندگی مشترک به وجود می آید به خاطر این است که دختر و پسر همسر مناسب خود را انتخاب نکرده اند و پس از چندین سال زندگی، متوجه می شوند که مناسب یکدیگر نبوده اند. پس جا دارد برای این انتخاب وقت بگذاریم و مطالعه کنیم.

ملاک هایی که در انتخاب همسر باید در نظر گرفته شود دو نوع است:
1_ آن هایی که رکن و اساس اند و برای یک زندگ سعادتمندانه، حتما لازم اند.
2_ ان هایی که شرط کمال هستند و برای کاملتر شدن زندگی لازم اند.

مذهب
یک از معیارهایی که باید حتما در ازدواج در نظر گرفت عامل مذهب و نگرش فرد مقابل نسبت به مذهب است. اگر شما فردی هستید که به اصول و فرامین مذهبی معتقدید ولی شخص مورد نظرتان نسبت به مذهب بی اعتماد یا بی تفاوت است شما باهم زندگی خوبی نخواهد داشت. انسان متدین همسر متدین می خواهد، اگر یکی متدین و دیگری بی دین و بی قید باشد خوش بخت نخواهد شد بنابراین از این لحاظ باید فردی را انتخاب کنید که همانند شما فکر کنند.

تناسب
یکی دیگر از مسائل، تناسب خانوادگی است. ازدواج با یک فرد مساوی است با پیوند با یک خانواده، فامیل و یک نسل، خانواده دختر و پسر باید با یکدیگر سنخیت و تناسب داشته باشند.
در انتخاب معقول نیست شما بگویید: 
” من می خواهم با این فرد زندگی کنم و کاری با خانواده اش ندارم” چرا که ان فرد جزیی از همان خانواده و فامیل و شاخه ای از همان درخت است.

این شاخه از ریشه همان درخت تغذیه کرده: مسلم است که بسیاری از صفات اخلاقی، روحی، عقلی، و جسمی آن خانواده و فامیل از راه وراثت و تربیت و محیط به این فرد منتقل شده است  این فرد در دامن همان خانواده بزرگ شده است باید موقع ازدواج ، ارزش های درون خانواده خودتان مقایسه کنید اگر این ارزش ها با یکدیگر تناسب داشته باشند شما زندگی آرامی خواهید داشت در مقایسه ارزش ها دقت داشته باشید.

 مثال
:: اگر در خانواده شما، تحصیل یک ارزش است در خانواده فرد مقابل نیز باید تحصیل یک ارزش باشد.
:: اگر در خانوداه شما حجاب یک ارزش است در خانواده طرف مقابل نباید حجاب ضد ارزش باشد.

آنچه که در تناسب اجتماعی باید در نظر داشت: ارتباطات و رفت و آمدهای خانوادگی است این که خانواده با چه افرادی رفت و امد می کند و دارای چه جایگاهی هستند آیا شهرت اجتماعی دارند یا خیر، مهم است.

همه این ها درجایی جمع می شوند که به آن تناسب اجتماعی می گوییم در حقیقت مردم دوست دارند با افرادی رفت و امد کنند که از جایگاه اجتماعی خوبی برخوردار باشند. دو خانواده باید از این حیث با یکدیگر تناسب داشته باشند مسئله دوم، تناسب رفتار اجتماعی دختر و پسر است. بنابراین از مسائل مهم انتخاب همسر در نظر گرفتن تناسب اجتماعی دو خانواده است و چقدر خوب است که پسر و دختر در یک ردیف اجتماعی با هم ازدواج کنند.

اقتصاد
یکی دیگر از مواردی که باید در ازدواج در نظر گرفت مسائل مالی و اقتصادی است هر چقدر دو خانواده از لحاظ مالی در یک سطح باشند ازدواج، ازدواج خوبی است، صلاح نسبت دختر و پسر و خانواده هایشان از لحاظ مالی و ثروت تفاوت زیادی با هم داشته باشند و ازدواج دو طبقه متضاد اجتماعی همیشه مشکلاتی به همراه خواهد داشت. شما نمی توانید  با فردی زندگی کنید  که از نظر اقتصادی در ردیف شما نیست. هرگز این کار را نکنید.

مثال
کسی که از نظر اقتصادی در یک طبقه بالا اجتماعی است در ناز و نعمت بزرگ شده همه چیز برایش مهیا بوده هیچ وقت مشکلات و تنگنای مالی نداشته است حالا با فردی از خانواده بسیار پایین از نظر اقتصادی ازدواج می کند که سبک زندگیش با این فرد متفاوت بوده است، فرهنگ خانوادگی اش متفاوت بوده.
فرضا قرار می شود این دو با یکدیگر به مهمانی بروند. شخص اول هر لباسی می پوشد خجالت می کشد احساس می کند نا زیباست، مورد تاییدش نیست در عوض همسرش زمانی که به خانه ان ها می رود احساس کدخدایی می کند. زیرا از نظظر او خانه همسرش بسیار محقر است این احساسات در و ایجاد تعارض می کند عصبان می شود با هم دعوا می کنند، دعوا بر سر یک قضیه بسیار ساده زندگی است ولی ریشه اش در عدم همخوانی و تناسب طبقه اقتصادی است. اکثر دعواهای چنین زن و شوهرهایی بعد از مهمانی ها شروع می شود.
download

تحصیل
یکی دیگر از معیارهایی که در ازدواج باید در نظر گرفته شود، تناسب تحصیلی است، بسیار خوب است که زن شوهر از نظر  معلومات و تحصیلات علمی، خیلی با هم فاصله نداشته باشند و در ردیف یکدیگر باشند. تا تفاهم بیشتر در زندگی شان به وجود آید، مهم است که زن و شوهر سطح دانششان به هم نزدیک باشد زنی که تحصیل کرده و دانشگاهی است، نمی تواند همسر یک مرد بی سواد یا کم سواد باشد اگر هم توانست مدت کوتاهی می تواند در دراز مدت خیر. ممکن است یک ادم بی سواد فرهیخته باشد مهربان و سطح آگاهیش هم بالا، کلا شخصیت خوبی داشته باشد ولی در اینجا تشابهاتی وجود ندارد بالاخص این که تفاوت یک زن تحصیل کرده با یک مرد تحصیل کرده بسیار زیاد است. غالبا خانم تحصیل کرده از تحصیلاتش در طول زندگی استفاده کند ولی مرد تحصیل کرده کمتر.

 مثال
 می توانید آثار هنری خانمی که در رشته هنر تحصیلا دانشگاهی دارد، را در تمامی خانه ملاحظه کنید اما ممکن است آقای مهندس برق در سیستم برق خانه اش کلی اشکال وجود داشته باشد!
به نظر می رسد زندگی با زن تحصیل کرده راحت تر است و خیلی زودتر مسایل را می فهمد و نیاز نیست که خیلی تکرار کنید. یکی دیگر از فاکتورهایی که باید در ازدواج رعایت شود فاکتورهای حرفه ای است بنابراین سطح تحصیلات و سطح حرفه در زندگی زناشویی بسیار مهم است.
scholarships1
تفکرات
متاسفانه مردان ما بسیار مقیدند که همسر زیبا داشته باشند در صورتیکه زیبایی در امار جهانی بهداشت فقط 25 نمره دارد در حالی که تفکر 300 نمره داده اند در مورد عروس خانم ها همیشه می پرسند آیا زیبا هست یا نیست. زیبایی دوره محدود دارد ولی ما نمی توانیم تفکر و تعلیم و تربیت را انکار کنیم، بعضی از مردم، در ادواج جایی برای تفکر قائل نشده اند.

هوش
اولین چیزی که در تفکر جلوه گر می شود عامل هوش است زندگی با یک ادم کم هوش بسیار مشکل است. ممکن است بپرسید چگونه می شود هوش یک نفر را قبل از ادواج تشخیص داد؟
پاسخ بسیار آسان است افرادی که درجه هوشی خیلی پایینی دارند کاملا در رفتار و کردارشان مشخص است پختگی لازم را ندارند، قدرت تشخیص شان ضعیف است. عامل دیگر تشخیص هوش تفکر انتزاعی است.

انتزاع کردن: یعنی بیرون کشیدن و تفکر انتزاعی یعنی توانایی استنباط و درک مفاهیم از موقعیت های کلی، این نوع تفکر ابعادش بسیار گسترده است افرادی که تفکر انتزاعی دارند خیلی زود شما را می فهمند، لازم نیست که برایشان تکرار کنید بعد دیگرش، تفکر حل مسئله ای است تفکری که در ان انسان می تواند مسائل خودش را حل کند کسانی که این نوع تفکر را ندارند دائم دور خودشان می چرخند، گیج اند، دائم م پرسند چه گفتی، یعنی چی، منظورت چی بود….
کس که این نوع تفکر را ندارد به همسری برنگزینید! گاهی اوقات افراد از روی ترحم با فردی ازدواج می کنند که از نظر هوشی در سطح پایینی هستند می خواهند ایثار کنند ولی سخت در اشتباهند زندگی با افراد کم _هوش_ بسیار مشکل است کسی که تفکر و هوش خوبی دارد کیفت فراوان در مدیریت دارد یکی از ارکان اصلی مدیریت تفکر خوب است.
هوش

پیشینه
یکی دیگر از معیارهای که باید هنگام ازدواج در نظر گرفت، گذشته افراد است یعنی باید تشابهاتی بین گذشته شما با گذشته فردی که می خواهید با وی ازدواج کنید باشد. اگر این تشابهات باشد ان وقت شما به درک متقابل خواهید رسید. بسیاری از مردها می گویند همسرم مرا درک نمی کند در ک چه موقع صورت می گیرد؟
زمانی که ما سرنوشت مشابهی داریم شما کسی را درک می کنید که در زندگیتان باشد، یک غریبه را نمی شود درک کرد اگر گذشته فردی که می خواهد با وی ازدواج کنید خیلی شیک بوده اصلا از گل نازک تر به او نگفته اند و گذشته شما همه اش درد  رنج و زحمت بوده و دائم خون دل خورده اید  رهایش کنید زیرا این فرد مناسب زندگی شما نیست. گذشته بسیار مهم است این فرد نمی تواند شما را درک کند نمی تواند بفهمد موقعیت فعلی را به چه قیمتی به دست اورده اید، برایش اهمیتی ندارد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

اندیشه های مهم بلوغ

اندیشه های مهم بلوغ لذت روح و جسم میل جنسی و جاذبه عشق، هر دو …