خانه / مطالب پزشکی / آب و سلامتی

آب و سلامتی

آب و سلامتی

تاثیر آب بر سلامتی انسان

نزدیک به 70 درصد بدن را آب موجود در اعضای مختلف تشکیل می دهد که بخش اعظمی از آن در اندام هایی همچون شش ها، مغز و مایعاتی نظیر خون، لنف، بزاق و ترشحات مربوط به اندام های سیستم گوارشی وجود دارد.

بسیاری بر این عقیده اند که احساس تشنگی در زمانی بروز می کند که بدن بیش از حد، نیاز به آب دارد، اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که بعضی از اندام ها، در حالت های عادی نیاز به اب دارند که نادیده گرفتن این مساله می تواند منجر به بروز بیماری هایی شود که استفاده از دارو تنها به بهبود و نه درمان قطعی می انجامد.

بدن روزانه به چه مقدار اب احتاج دارد؟

میزان آب مورد بدن بستگی به عوامل مختلفی نظیر سن، اب و هوا، فعالیت فیزیکی، نوع غذای مصرفی، میان ادویه و چاشنی موجود در غذا و غیره دارد. به طور طبیعی رژیم روزانه غذایی در  حدود دو سوم از اب مورد نیاز بدن را فارهم می کند. برخی از پزشکان بر این عقیده اند که م توان با نوشیدن 8 تا 10 لیوان در روز بقیه یک سوم اب مورد ناز بدن را تامین نمود. ناگفته نماند که بدن به هنگام خستگی و یا در زمانی که برای پیشگیری از اثرات سوء اب، بر هضم غذا بهتر است نوشیدن اب همزمان با خوردن غذا صورت خوردن غذا و یا یک ساعت و نیم قبل از خوردن غذا نوشیده شود.

بهترین آب برای نوشیدن چه نوع ابی است؟

گفته می شود اب خالص بدون هرگونه املاح معدنی مناسب ترین آب رای نوشیدن است. اما ابی که از منابع طبیع گرفته می شود و حاوی مواد معدنی است می تواند در ظرایطی ویژه به دلیل تاثیرات ان بر مواد غذایی سودمند باشد.

ایا درجه حرارت اب بر سلامتی تاثیر دارد؟

  آب سردی که از منابع طبیعی سرچشمه می گیرد به دلایلی که در ذیل بدان اشاره م شود، می توان نوشیدنی مناسبی به شمار اید:

:: فعل و انفعالات کلیه را تسریع می کند و منجر به افزایش دفع مواد سمی بدن از طریق ادرار می شود.

::  به رقیق کردن خون کمک کرده و غلظت خون را به حد مورد نیاز می رساند.

:: تحریکات روده را افزایش می دهد و مانع از بروز یبوست می شود.

::  باعث کاهش دمای بدن می شود.

اما باید در نظر داشت که نوشیدن اب گرم نیز فواید خاص خود را دارد، به عنوان مثال به محض  خوردن اب گرم، جدار داخلی معده تحرک می شود که این امر باعث انقباض رگ های خون این بخش می شود و این تغییر به نوبه خود مانع از تاثیر سوء افزایش ترشحات اسید معده م شود. اب گرم به پاکسازی معده کمک می کند و سوزش معده را کاهش می دهد. البته باید اب گرم را جرعه جرعه ذنوشید.

بدن چگونه میزان آب را تنظیم می کند؟

همان گونه که اگر با کمبود اب در خانه مواجه شویم، استفاده از ان ماده را محدود به امور ضروری و حیاتی می کنیم. چنانچه بدن نیز اب کمی دریافت کند، هیستامین Histmine ترکیبی شیمیایی که در تمام سلول ها وجود دارد ابتکار عمل را به دست می کیرد و سیستمی را برای تنظیم اب بدن به اجرا در می اورد. بدین ترتیب که اقدام به هدایت تعدادی فرستنده عصبی می کند که این فرستنده ها به منظور تنظیم مدخل های اب به اندام ها سیستم هایی فرعی را به کار می اندازد. از سوی دیگر این سیستم های فرعی با استفاده از مواد شیمیایی نشیر واسوپرسین Vasoperssin و رنین انجیوتنسین Angiotensin Renin اقدام به تنظیم و توزیع اب به اندام ها می کند. میزان اب موجود در داخل و خارج سلول ها در اندام های مختلف بسیار مهم است. همزمان با افزایش سن از میزان اب داخل سلول ها کاسته می شود. از انجایی که میزان اب موجود در هر سلول نقشی اساسی در حفظ عملکرد طبیعی سلول بر عهده دارد، لذا ایجاد هرگونه تغیری در این میزان می تواند منج به بروز اختلال در عملکرد سلول شود که با علائم و نشانه های ویژه ای همراه خواهد بود.

نقش آب در حفظ سلامت بدن چگونه است؟

اب برای انجام تمامی فعل و انفعالات شیمیایی در بدن ضروری است همان گونه که اب به رشد یک دانه و تبدیل ان به یک گیاه کمک می کند، نقش حیاتی ان را در رشد بدن از بدو تولد تا دوران کهنسالی نباید نادیده گرفت.

::  اب موجود در بدن همانند یک ماده چسبناک عمل می کند و باعث به هم پیوستگی مواد جامد موجود در دیواره سلول ها می شود. اب به انتقال مواد شیمیایی تولید شده توسط مغز که حاوی پیام هایی به اندام های مختلف بدن می باشند، کمک می کند. درست همانند خط سیرهای موجود در یک بزرگراه که برای انواع مختلفی از وسائط نقلیه تعبیه شده، مواد شیمیایی مغز از طریق مسیرهای اب موجود در طول اعصاب منتقل می شوند.

:: جریان اب در داخل و خارج سلول ها منجر به بروز انرژی می گردد که این انرژی به همراه سایر منابع شیمیایی در بدن ذخره می شود.

:: انرژی ایجاد شده در سلول های توسط اب به انتقال تحریکات در رشته های عصبی کمک می کند.

::  میزان اب موجود در بدن بر عملکرد پروتئین و انزیمی که در اب حل شده اند، تاثیر دارد.

:: اب برای حفظ ساختار طبیعی و عملکرد پوست بسیار ضروری است.

::  اب به حفظ روبت لاه های داخلی اندام های بدن کمک می کند.

::  اب در تنظیم درجه حرارت بدن نقش مهمی دارد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …