خانه / مطالب پزشکی / اسیدهای چرب امگا _3

اسیدهای چرب امگا _3

اسیدهای چرب امگا _3

اسیدهای چرب امگا _3

 منابع
غنی ترین منبع امگا _3 روغن ماهی به خصوص ماهی های سردابی مثل ماهی خال مخالی، قزل الا، شاه ماهی، ساردین، ماهی تن و ماهی کولی می باشد. روغن ماهی به طور متوسط حاوی 18 درصد EPA و 12 درصد DHA می باشد. اسیدهای چرب امگا _3 در منابع گیاهی کمتر یافت می شوند.

داروهای شیمی درمانی

مکانیسم
امروزه مشخص شده است که مصرف مقادیر بالای اسیدهای چرب امگا _ 3 مانند DHA و EPA در رژیم غذایی نقش بسیار مهمی در پیشگیری و درمان انواع سرطان ها به خصوص سرطان پروستات و سرطان گردن رحم دارد، هم چنین مصرف اسیدهای چرب امگا _ 3 سبب افزایش قابل ملاحظه کارایی داروهای شیمی درمانی می شود، زیرا سبب از بین رفتن سلول های سرطانی، جلوگیری از متاستاز و کاهش مقاومت این سلول ها به داروهای شیمی درمانی به خصوص وین کریستین، سیس پلاستین و دوکسوروبیسین می شود.

نکته مهم دیگر ان که مصرف اسیدهای چرب امگا_ 3 با تثبیت بافت چربی و عضلانی بدن از کاهش وزن ناشی از شیمی درمانی جلوگیری کرده و بدین ترتیب عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی را نیز کاهش می دهد.

توصیه
در بیماران تحت شیمی درمانی مصرف روغن ماهی و نیز مکمل های امگا_3 برای افزایش اثربخشی و کاهش عوارض جانبی شیمی درمانی توصیه می شود.

سیکلوسپورین

مکانیسم
مهمترین عارضه داروی سیکلوسپورین ایجاد نارسایی و سمیت کلیوی است طبق مطالعات انجام شده مصرف مکمل های امگا_3 یا روغن ماهی عوارض کلیوی سیکلوسپورین را به میزان زیادی کاهش می دهد.

توصیه
در بیماران تحت درمان با سیکلوسپورین مصرف روزانه 6 گرم امگا _3  (معادل 12 قرص 500 میلی گرمی امگا _ 3) تحت نظر پزشک برای جلوگیری از بروز عوارض کلیوی دارو توصیه می شود

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

کیسه صفرا

برای رهایی از سنگ کیسه ی صفرا ورزش کنید ورزش برای مبتلایان به اختلالات کیسه …