خانه / مطالب پزشکی / اسید فولیک و اهمیت آن در بارداری

اسید فولیک و اهمیت آن در بارداری

ویـتامین B10 یا B11 یا فولاسین

اسـیـد فــولـیـک

ویتامین B10 یا B11 یا اسیدفولیک در معالجه اقسام کم خونی ها و برای جذب و دفع معمولی بدن و نمو سلول به کار می رود و در ساختن گلبول سرخ توام با ویتامین B12 نقش موثری دارد.

اسید فولیک در اغلب غذاها مانند جگر گاو، لوبیای خشک، دانه های گندم، فندق بو داده، اسفناج و کلیه سبزی ها موجود است.

اولین بار ویتامین B11 , B10 را از برگ اسفناج به دست آورند. نام اسید فولیک، از فولیوم که در زبان لاتین به معنی برگ می باشد، گرفته شده است. البته گاهی به آن ویتامین B10 و گاهی B11 نیز گفته اند. این ویتامین هم در ساختمان بعضی آنزیم ها دخالت دارد ولی نقش اصلی آن را باید در مسیر مراحل رشد گلبول قرمز و خون سازی دانست.

منابع اسید فولیک یا ویتامین B10 و B11

اسید فولیک یا ویتامین B10 و B11 به مقدار کافی در جگر، قلوه، میوه های تازه، سبزی هایی مثل گل کلم، گوشت گاو، و غلات وجود دارد. در تخم مرغ و شیر نیز مقداری بسیار کمی از این ویتامین یافت می شود.

اسید فولیک به راحتی در آب محلول است و در محیط اسید مقاوم است ولی حرارت محیط قلیایی یا خنثی آن را خراب می کند. بنابراین مقدار زیادی از آن در اثر پختن از بین می رود.

منابع اسید فولیک

عوارض کمبود اسید فولیک یا ویتامین B10 و B11

کمبود ویتامین B10 و B11 یا اسیدفولیک منجر به کم خونی شدید از نوع ماکروسیتیک می شود زیرا در سیر رشد گلبول قرمز وجود آن ضروری است. در این کم خونی گلبول های قرمز بزرگ تر از اندازه طبیعی خود می شوند. اسیدفولیک عامل درمان کم خونی ماکروسیتو است.

بدون درمان احتمال مرگ زیاد است. با درمان و ترانسفوزیون (تزریق خون) در موارد لزوم، درمان ممکن می شود.

نیاز روزانه به ویتامین B10 وB11 یا اسید فولیک

مقدار روزانه 50 میکروگرم تا 200 میکروگرم برای هر شخص بالغ گفته شده است. برای درمان در شیرخواران روزانه 5-2 میلی گرم و در بالغین 15-10 میلی گرم اسید فولیک تجویز می شود.

اسید فولیک و اهمیت آن در بارداری

:: مصرف اسید فولیک و ویتامین های گروه B از پوکی عضلات ستون فقرات پیشگیری می کند. پوکی عضلات ستون فقرات یکی از شایعترین علل مرگ نوزادان در جهان می باشد و سالانه 6 هزار نوزاد به دلیل ابتلا به این بیماری پیش از رسیدن به سن 2 سالگی دچار مرگ زود رس می شوند. این در حالی است که در صورت تشخیص به موقع این بیماری قابل درمان است. به مادران توصیه می شود که در دوران بارداری به پزشک متخصص مراجعه کنند و در سه ماهه اول حاملگی غذاهای تازه مثل گوشت، ماهی، میوه و سبزی مصرف کنند که حاوی اسید فولیک، ویتامین B12 و گروه ویتامین B است.

:: بر اساس تحقیقات جدی، مصرف اسید فولیک توسط زنان قبل از بارداری، نقایص نخاعی مادرزادی را به نحو چشمگیری کاهش می دهد. کمبود این ویتامین در بدن مادران باردار ممکن است به نقص عضوی “اسپینابیفیلد” یا نقایص مشابه آن در جنین منجر شود. این بیماری غالبا باعث می شود که کودک تا آخر عمر به صندلی چرخدار متکی باشد. این نقص همچنین می تواند به مثانه و روده بزرگ نیز آسیب برساند.

کمبود اسید فولیک و عوارض آن

:: به گفته پژوهشگران بسیاری از زنان از تاثیرات مفید اسید فولیک در طول دوران بارداری در کاهش خطر بروز نقص های بدو تولد غافل اند. تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که اسید فولیک از بروز اختلالات مجازی عصبی مانند ” اسینابینیدا”- ضایعه ی مادرزادی در ستون فقرات که اغلب موجب فلج می شود- در جنین پیشگیری می کند.

:: اسید فولیک و آهن، لوسمی را کاهش می دهد. پژوهشگران استرالیایی اعلام کردند مصرف اسید فولیک و مکمل های آهن طی دوران بارداری می تواند به کاهش خطر بروز لوسمی در کودکان کمک کند.

اسید فولیک و آهن می توانند ترکیب موثری علیه بیماری سرطان باشد. طی تحقیقی در مورد عوامل خطر در بروز این نوع سرطان، محققان بدین نکته پی برده که مصرف مکمل های مزبور حین بارداری می تواند به میزان 60 درصد خطر تولد کودک مبتلا به لوسمی را کاهش دهد. قرص های آهن به تنهایی به میزان 25 درصد از شدت این خطر می کاهند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …