خانه / مطالب پزشکی / حاملگی / اطمینان از سلامت نوزاد قبل از تولد

اطمینان از سلامت نوزاد قبل از تولد

اطمینان از سلامت کودک

مادران هر کاری را که برای مراقبت از خود قبل از بارداری انجام می دهند قطعا در سلامت کودک آنها تاثیر خواهد گذاشت. اگر شما امروز به فکر بچه دار شدن افتاده اید شرایط جسمانی و سلامتی شما، در هنگام بارداری و بعد از آن روی کودک شما تاثیرات زیادی خواهد داشت، البته مهمترین شرایط، شرایط جسمانی مادر است که بیشتر از تغذیه و مراقبت های دوران بارداری، در زمان لقاح و چند هفته بعد روی جنین اهمیت دارد و در اختلالات ضریب هوشی، داشتن نوزادان خیلی کوچک و یا نوزادان خیلی درشت، همچنین توانایی های ذهنی، زمینه های ارثی و… تفاوت های فردی تاثیر زیادی می گذارد.

چند روش قبل از بارداری که می تواند سلامت کودکی که می خواهد به دنیا بیاید را تضمین کند عبارتند از:

رژیم غذایی:

کیفیت غذای یک مادر قبل و در هنگام بارداری که باید از بهترین مواد تشکیل شده باشد، برای جنین بسیار اهمیت دارد، برعکس کمبود ویتامین ها و منابع معدنی مشکلات زیادی برای سلامتی جنین فراهم خواهد کرد. به طور مثال کمبود آهن در مادران باعث کم خونی در جنین خواهد شد و کمبود اسیدفولیک موجب ناهنجاری های مجرای نخاعی می شود. هر چند که نیاز به اسید فولیک در ماه های سرد سال بسیار بیشتر خواهد شد و ممکن است از کمبود سبزی های تازه در این موقع از سال باشد یا کمبود ویتامین آ باعث کاهش بینایی و باعث شکاف در کام جنین می گردد. پس در این دوران باید حتما غذاهای سالم و طبیعی بخورید تا سلامت جنین تضمین گردد.

غذاهای مفید:

مصرف مدام میوه ها و سبزیجات، نان های سبوس دار، مصرف سیب درختی همراه با پوست، حلیم، آش بلغور، مصرف سبزی های برگ پهن سبز مانند کاهو، کرفس، اسفناج و… مصرف انواع گوشت قرمز، مرغ، ماهی، پنیر، تخم مرغ، میوه های مغز دار نظیر فندق، پسته، بادام، گردو و… حبوبات که همه آنها منابع سرشاری از پروتئین هستند، مصرف جعفری به صورت خام و تهیه سوپ های خانگی از جمله غذاهای بسیار مفید برای مادر و جنین می باشد.

غذاهای مضر:

مصرف مواد غذایی تصفیه شده مانند آرد سفید (نان های باگت، نان های سفید، نان های ساندویچی)، شکر سفید و برنج سفید و فرآورده های آنها، مصرف زیاد چای و قهوه، مصرف زیاد شیرینی قنادی ها، غذاهای کنسرو شده، غذاهای آماده،چیپس، پفک، کالباس، سوسیس، همبرگر، پیتزا، مواد غذایی پرچرب، لبنیات پرچرب، مصرف زیاد ماکارانی، غذاهای مانده، غذاهایی که چند بار گرم شوند، زیاده روی در مصرف کیک، دسرهای شیرین، نوشابه های گازدار و رنگ های مصنوعی غذایی.

در ماه های آخر بارداری (ماه های هفتم، هشتم و نهم)ن یاز جنین به ویتامین ها و املاح معدنی افزایش می یابد و زن باردار باید بیشتر این مواد را مصرف و برای جنین خود تهیه نماید، به عنوان مثال مصرف مس در جنین در ماه های آخر زیاد می شود و مادر باردار باید بیشتر از منابعی که سرشار از مس هستند استفاده نماید مانند گردو … .

مصرف دخانیات:

مادرانی که سیگار و یا دخانیات مصرف می کنند این امر یقینا موجب کم وزنی نوزاد در آنها می شود چون مقدار اکسیژنی که از طریق جفت به جنین می رسد کمتر شده و باعث خطرات بیشتری برای کودک خواهد شد و گاهی هم به سقط جنین می انجامد و یا نوزادان به شکل زودرس به دنیا می آیند. مصرف دخانیات در مردان قدرت باروری آنها را کاهش می دهد، زیرا کشیدن سیگار بر قوای جنسی و تعداد اسپرم ها اثر منفی می گذارد.

دخانیات و بارداری

آزمایش سرخچه:

در سه ماهه اول حاملگی اگر مادر دچار سرخچه بشود احتمال اینکه جنین او مبتلا به نابینایی، عقب ماندگی ذهنی و یا ناشنوایی گردد، بسیار زیاد است با انجام یک آزمایش خون می توان اطمینان حاصل کرد که آیا سرخچه دارید یا نه. واکسن سرخچه را هم می توانید سه ماه قبل از بارداری بزنید. که با این کار سلامت کودکتان را افزایش می دهید.

قرص ها و شیوه های پیشگیری کننده از بارداری:

معمولا زنانی که تصمیم می گیرند باردار شوند باید شش ماه قبل از بارداری از مصرف قرص های ضدبارداری و شیوه های ضدد بارداری نظیر “ای.یو.دی” دیافراگم و غیره پرهیز کنند. چون اثرات ضد بارداری آنها حداکثر تا شش ماه در بدن باقی می ماند و مانعی در جهت حاملگی ایجاد خواهد کرد و پی آمد آنها باعث مشکلاتی نظیر ( زمان، هزینه و …)خواهد شد.

برای نمونه مصرف قرص های ضد بارداری چون دمای بدن را افزایش می دهد مانعی برای تعیین تخمک گذاری به وجود می آورد و کارد “ای.یو.دی” چون از مس تشکیل شده، سطح مس را در بدن افزایش می دهد.

مصرف داروهای شیمیایی:

در زمان بارداری یک زن جهت مصرف داروهای شیمیایی باید با پزشک مشورت نماید. خود درمانی عوارض بسیار خطرناکی هم برای مادر و هم برای جنین فراهم خواهد کرد که گاها موجب سقط جنین شده است. پس اگر بیمار هستید و نیاز به دارو دارید و احتمال می دهید که باردار باشید، پزشک را از شرایط خود مطلع نمایید و حتی الامکان از مصرف داروهایی که بدون نسخه پزشک قابل تهیه هستند پرهیز نمایید. اما در نهایت اگر مجبورید دائما از داروهای مسکن استفاده کنید، حتما از پزشک خود راهنمایی بگیرید.

انجام آزمایشات ژنتیک قبل از ازدواج:

برخی از بیماری های ارثی توسط کروموزوم جنسی و عده دیگری از آنها از طریق کروموزوم های غیرجنسی منتقل می شوند. حتی ممکن است شخص ناقل این بیماری ها باشد و خود از وجود آنها اطلاع نداشته باشد. به خصوص وقتی اطرافیان او همگی ظاهری سالم داشته باشند و فقط زمانی از وجود آنها در خود مطلع می شود که فرزندانش دچار بیماری ارثی بشوند. از بین بیماری های ارثی، آنهایی که از طریق کروموزوم جنسی منتقل می شوند، خیلی آسان تر قابل تشخیص و پیشگیری هستند و با انتخاب جنسیت یا پس از حاملگی با تعیین جنسیت و در صورت مبتلا شدن باعث سقط جنین می شود. از بروز بیماری جلوگیری کرد. اما در کشور هایی که ازدواج فامیلی در سال های اخیر رایج تر شده امکان بروز بیماری های ارثی افزایش یافته و مواردی از بیماری های ارثی که ممکن است با ازدواج های غیرفامیلی و با اشخاص سالم که اشکالات کروموزومی نداشته باشند امکان بروز پیدا نکند در اثر ازدواج های فامیلی خود را نشان می دهند. اکثر مردم اگرچه از اشکالات و احتمال بیماری فرزندان در اثر ازدواج های فامیلی آگاهند ولی ازدواج های فامیلی به خصوص بین دختر عمو و پسرعمو و به طور کلی فرزندان خواهرها و برادرها بسیار اتفاق می افتد زیرا شرایط اجتماعی به نحوی است که پسر و دخترها به خصوص در روستاها و خانواده های سنتی در سنین بلوغ کمتر امکان و اجازه آشنایی با سایر پسرها و دخترها را پیدا می کنند و تنها کسی را که دائما می بینند و با او آشنا می شوند اقوام بسیار نزدیک هستند و طبیعی است که در موقع انتخاب همسر این آشنایی تاثیر زیادی خواهند داشت علاوه بر این چنین ازدواج هایی از نظر مالی و تشریفاتی برای پدر و مادرها بسیار آسانتر و مورد اعتماد تر است. اما نگرانی درباره عواقب ازدواج های فامیلی گاه به اندازه ای است که وقتی دختر و پسر جوانی که نسبت فامیلی نزدیکی دارند و از نحوه انتقال بیماری های ارثی اطلاعاتی دارند با یکدیگر ازدواج می کنند و مدتی از ترس بچه دار شدن از داشتن روابط جنسی خودداری می کنند و یا پس از آن از حاملگی جلوگیری می نمایند اما طبیعی است که این امر برای مدت طولانی ادامه پیدا نمی کند و بهر حال آنها بچه دار خواهند شد.

انجام آزمایشات ژنتیک قبل از ازدواج

در مواردی که بیماری ارثی در خانواده یک یا هر دو طرف وجود داشته باشد باید قبل از ازدواج مشاوره ژنتیکی انجام شود تا در صورتی که مشخص شود که احتمال بروز بیماری ژنتیکی در بچه وجود خواهد داشت از ازدواج باهم خودداری کنند و یا می توانند بچه دار نشده کودکی را به فرزندی قبول نمایند.

به طور کلی برای کم کردن میزان ازدواج های فامیلی باید شرایط مناسب و امکان آشنایی و انتخاب پسرهاو دخترها در بین افراد ایجاد شود تا از بروز بیماری های ارثی جلوگیری شود و سلامت نسل آینده تضمین گردد. سن مادر در هنگام به دنیا آمدن اولین بچه در سلامت فرزندان و بهبود نسل بسیار موثر است مادران بسیار جوان از نظر جسمی، روانی و عاطفی رشد کافی برای پروش دادن موجود دیگری را ندارند و پس از 30 سالگی نیز امکان بروز بیماری های مادرزادی که در اثر پیری تخمک ایجاد می شود بالا می رود.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …