خانه / مطالب پزشکی / افت قند خون در دیابتی ها

افت قند خون در دیابتی ها

جلوگیری از افت قند خون در دیابت

خیلی از مبتلایان به دیابت، حملاتی از افت ناگهانی قند خون را تجربه می کنند. افراد سالم نیز به هنگام افت قند خون به پرخوری روی می آورند.

آیا دقت کرده اید که به هنگام افت قند خون نمی توانید جلوی پرخوری تان را بگیرید؟ در حقیقت اجتناب از پرخوری در هنگام افت قند خون یکی از سخت ترین کارهایی است که باید انجام دهید، زیرا بدنتان به شما القا می کند که هر چه سریع تر، هر نوع خوراکی در دسترس را در دهان خود بگذارید تا خود را از این شرایط سخت رهایی بخشید.

گرسنگی یکی از علایم افت قند خون می باشد و متاسفانه مدتی طول می کشد تا مغز پیام هایی مبنی بر سیری دریافت کند، در نتیجه بیش از حد غذا می خورید.

افت قند خون

تنها منبع سوخت موثر برای مغز، گلوکز (قند خون) است و حداقل یک ربع زمان می برد تا قند خون پس از اقدام برای درمان افت آن، شروع به افزایش کند. لذا ممکن است تا مدت کمی احساس بهبودی نکنید.

راهکارها را برای  پیشگیری از تغییر ناگهانی قند خون از کم به زیاد

:: در هنگام افت قند خون، خوراکی هایی را مصرف کنید که فقط حاوی 15 گرم کربوهیدرات هستند، مثل آب میوه یا کشمش. برخی از مواد غذایی که حاوی 15 گرم کربوهیدرات هستند عبارتند از: 2 تا 3 حبه قند، نصف لیوان نوشابه یا آبمیوه ، یک لیوان شیر، یک قاشق غذاخوری شکر یا عسل، 3 عدد آبنبات و …

پیشگیری از قند خون

:: همیشه خوراکی هایی را که حاوی 15 گرم کربوهیدرات هستند را از قبل تهیه کنید و آنها را در دسترس خود قرار دهید، برای مثال روی میز یا داخل کیف دستی یا جیب خود، در کشوی میز کار، در ساک مخصوص ورزش یا باشگاه و… با این کار دیگر نیازی نیست سراغ یخچال یا کابینت بروید و سریعا می توانید قند خون خود را افزایش دهید.

:: از قرص های گلوکز نیز می توانید برای بهبود افت قند خون استفاده کنید. این قرص ها واقعا سریع اثر می کنند، زیرا حاوی گلوکز هستند و نیازی نیست که بدن تان قبل از استفاده، آنها را به گلوکز تبدیل کند.

:: وقتی دچار افت قند خون گشتید، پس از خوردن خوراکی حاوی 15 گرم کربوهیدرات، تست قند خون را با دستگاه های خانگی انجام دهید. سپس 15 دقیقه صبر کنید و مجددا قند خونتان را تست کنید و دوباره مرحله درمان را تکرار کنید. می توانید این کار را تا رسیدن به قند خون مناسب ادامه دهید. به یاد داشته باشید بعد از   مصرف خوراکی، 15 دقیقه زمان می برد که قند خونتان افزایش یابد، لذا باید قدری صبر نمایید.

:: علی رغم تمام توضیحات مذکور، اگر زمانی پیش آمد که در درمان افت قند خون خود زیاده روی نمودید، خودتان را سرزنش نکنید و ذهنتان را درگیر و ناراحت نسازید و به یاد آورید که شما هم یک انسان هستید و ممکن است گاهی خطا کنید.

هرگز دوز داروی مصرفی تان را خودسرانه زیاد نکنید، زیرا افزایش دوز دارو می تواند سبب افت قند خون جدی و عوارض ناشی از آن گردد.

راهکارهایی برای پیشگیری از افت قند خون

:: فعالیت بدنی خود را کنترل کنید. فعالیت بدنی خیلی شدید در کنار عدم مصرف مقادیر کافی غذا، منجر به افت قند خون می گردد. البته نباید به دلیل ترس از افت قند خون از فعالیت بدنی کافی اجتناب نمایید و باید همواره از فعالیت بدنی متعادل و مناسب برخوردار باشید.

:: هرگز دوز داروی مصرفی تان را خودسرانه زیاد نکنید؛ برای مثال اگر برای شما مصرف یک عدد قرص تجویز شده است، نباید با مشاهده بالا بودن قند خون تان، دو عدد قرص مصرف کنید. افزایش دوز دارو می تواند سبب افت قند خون جدی و عوارض ناشی از آن گردد.

:: منابع کربوهیدرات های پیچیده با محتوای فیبر بالا را مصرف کنید، زیرا نمایه گلایسمی کمی دارند و به آرامی در جریان خون آزاد می شوند و به ثابت نگه داشتن سطوح قند خون کمک می نمایند.

:: در طی روز به دفعات، از میان وعده های کم حجم استفاده نمایید. در طی روز 3 وعده غذایی اصلی و 3 تا 4 میان وعده غذایی کوچک مصرف کنید تا مقدار قند خوتان در حد متعادل باقی بماند.

:: از مصرف غذاهایی که مقدار زیادی کربوهیدرات، به ویژه کربوهیدرات ساده دارند پرهیز کنید ، زیرا زمینه ساز تغییرات میزان قند خون و افت ناگهانی آن می گردند.

:: مواد کافئین دار و الکل را مصرف نکنید، زیرا می توانند عوارضی مشابه با افت قند خون را ایجاد کنند.

منع الکل

:: در مورد سایز سرنگ و دوز انسولینی که تزریق می نمایید دقت کافی داشته باشید.

:: به موقع وعده های غذایی را مصرف نمایید و هرگز یک وعده غذایی را حذف نکنید.

قند خون دیابتی ها چقدر باید باشد؟

همان طور که می دانید دیابت یک بیماری متابولیک است که در طی سالیان اخیر شیوع پیشرونده ای پیدا کرده است. کنترل این بیماری با توجه به شیوع آن حتی در سنین جوانی، مقوله پیچیده ای است، زیرا عوامل بسیاری در کنترل و زندگی با این بیماری دخیل هستند.

شواهد حاکی از آن هستند که بیماری دیابت تاثیر قابل توجهی را بر زندگی شخصی، خانوادگی، اجتماعی، شغلی و ارتباطات افراد می گذارد.

اما یکی از دغدغه های مهم و اساسی برای افراد دیابتی این است که قند خون شان را در محدوده مطلوب و مناسب حفظ کنند، ولی محدوده مطلوب قند خون برای افراد دیابتی چقدر است؟

قند خون ناشتای طبیعی برای یک فرد طبیعی غیر دیابتی در حدود 70 تا 100 میلی گرم در دسی لیتر است.

مقادیر قند خون مطلوب برای افراد مبتلا به دیابت به شرح زیر می باشد:

:: قند خون ناشتا : 70 تا 130 میلی گرم در دسی لیتر

:: قند خون پس از وعده غذایی : کمتر از 180 میلی گرم در دسی لیتر

:: قند خون 2 ساعت پس از صرف غذا: کمتر از 140 میلی گرم در دسی لیتر

قند خون 2 ساعت بعد از صرف غذا در فرد عادی باید کمتر از 120 میلی گرم در دسی لیتر باشد، ولی هدف مطلوب در بیماران دیابتی این است که این قند خون به کمتر از 140 میلی گرم در دسی لیتر برسد.

البته به یاد داشته باشید مقادیر مطلوب مذکور ممکن است برای تمام افراد دیابتی مصداق نداشته باشد و ممکن است شرایط بالینی شما به گونه ای باشد که پزشک معالج تان محدوده مطلوب قند خون برای شما را قدری متفاوت با مقادیر ذکر شده در نظر بگیرد؛ برای مثال افرادی که دچار افت قند خون ناآگاهانه می گردند ممکن است نیازمند یک قند خون بالاتر باشند.

در افراد دیابتی همانطور که میزان قند خون بالا می تواند مضر باشد، افت ناگهانی و مکرر قند خون نیز می تواند آثار نامطلوبی را به همراه داشته باشد. لذا در افرادی که با درمان مشخص افت مکرر قند خون را دارند، پزشک می تواند میزان قند خون بالاتری را در نظر بگیرد.

همانطور که ذکر شد افت قند خون یا هیپوگلیسمی یکی از عوارض بیماری دیابت است که در کنترل دیابت باید به آن توجه نمود. هیپوگلیسمی عبارت است از کاهش قند خون به کمتر از 70 تا 80 میلی گرم در دسی لیتر و علایم آن عبارتند از: افزایش ضربان قلب ، سرگیجه، سنگینی سر، احساس گیجی و گنگی، لرزش، اضطراب، عرق کردن، خواب آلودگی، احساس ضعف و گرسنگی و اختلال در صحبت کردن.

ممکن است پزشک معالج تان بسته به شرایط بالینی شما یک محدوده قند خون خاص را برای شما به عنوان قند خون مناسب در نظر گیرد. لذا باید توجه داشته باشید که کنترل قند خون شما به منظور پیشگیری از بروز عوارض نامطلوب دیابت می باشد و نباید نگاه وسواس گونه به آن داشته باشید. بلکه باید قند خون خود را با مشورت پزشک متخصص، در یک محدوده مناسب حفظ کنید. همچنین می بایست از خطر افت قند خون مصون بمانید.

نکته دیگری که دیابتی ها باید به آن توجه کنند آن است که باید فشار خون شان را نیز تحت کنترل نگه دارند. تحقیقات نشان داده‌اند که کنترل فشار خون بالا در افراد دیابتی به منظور پیشگیری از عوارض دیابت، به اندازه ی کنترل قند خون اهمیت دارد.

فشار خون مطلوب برای افراد دیابتی عبارت است از : 80 تا 130 میلی‌متر جیوه.

کنترل فشار خون

عواملی که به کنترل فشار خون کمک می ‌نمایند شامل: کاهش وزن (در صورت چاقی و اضافه وزن)، ورزش و فعالیت بدنی منظم، کاهش مصرف نمک، ترک دخانیات و اجتناب از مصرف الکل است. در پایان ذکر این نکته ضروری است که اطلاع از محدوده های مطلوب و مناسب برای قند خون، لازم و ضروری است، اما کنترل دیابت یک هنر است، زیرا قند خون افراد سالم هم در شرایط متفاوت نوسان دارد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …