خانه / مطالب پزشکی / انتی اکسیدان ها

انتی اکسیدان ها

انتی اکسیدان ها
اشکال: ویتامین های A، C و E، N _استیل سیستئین  (NAC)، الفالیپوئیک اسید، سلنیم، فلاونوئیدها، کوانزیم، و گلوتاتیون.

تداخلات
:: داروهای شیمی درمانی

مکانیسم:
داروهای شیمی درمانی از طریق تولید رادیکال های ازاد اکسیژن، سبب تخریب سلول های سرطانی و توموری در بدن می شوند.
از سوی دیگر این رادیکال های ازاد اکسیژن علاوه بر سلول های سرطانی به سلول های سالم بدن نیز اسیب می رسانند و سبب بروز عوارض ناشی از شیمی درمانی می شوند. ترکیبات انتی اکسیدان مثل ویتامین های A، C، E، N  _ استیل سیستئین با به دام انداختن رادیکال های ازاد سبب کاهش عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی می شوند اما از سوی دیگر کارایی داروهای شیمی درمانی را نیز کاهش می دهند. تنها استثنا در این مورد، داروی سیکلوفسفامید است که مصرف توام ان با ترکیبات انتی اکسیدان علاوه بر کاهش عوارض جانبی، سبب افزایش اثر بخشی ان نیز می شود.

توصیه:
بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی معمولا بهتر است طی دوره شیمی درمانی از مصرف ترکیبات انتی اکسیدان مانند ویتامین های A، C،E و N پرهیز نمایند. اما در مورد سیکلوفسفامید مصرف انتی اکسیدان ها برای افزایش اثربخشی و در مورد دوکسوروبیسین جهت کاهش عوارض قلبی دارو توصیه می شود.

%d8%a7%d9%86%d8%aa%db%8c-%d8%a7%da%a9%d8%b3%db%8c%d8%af%d8%a7%d9%86

:: ایندومتاسین

مکانیسم:
مصرف طولانی مدت ایندومتاسین از طریق افزایش تولید رادیکال های ازاد می تواند سبب بروز زخم معده شود.

توصیه:
در بیماران تحت درمان طولانی مدت با داروی ایندومتاسین مصرف توام انتی اکسیدان ها توصیه می شود.

:: مترونیدازول

مکانیسم:
اثرات جهش زایی و سرطان زایی مترونیدازول تا کنون در مطالعات حیوانی متعددی به اثبات رسیده و مشخص شده است که مترونیدازول می تواند در بافت های مختلفی مثل کبد، کلیه ها، ریه و سیستم عصبی مرکزی سبب بروز تومور شود. مصرف توام مواد انتی اکسیدان با مترونیدازول می تواند کاهش این عوارض مترونیدازول را در پی داشته باشد.

توصیه:
در بیمارانی که داروی مترونیدازول را برای مدت زمان بیشتر از یک هفته مصرف می کنند، مصرف توام ترکیبات انتی اکسیدان برای محافظت از بدن در برابر عوارض جانبی مترونیدازول توصیه می شود.
%d9%85%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%86%db%8c%d8%af%d8%a7%d8%b2%d9%88%d9%84

:: والپروئیک اسید

مکانیسم:
در اثر متابولیسم والپروئیک اسید در بدن، اب اکسیژنه و رادیکال های ازاد اکسیژن به وجود می اید که سبب بروز سمیت کبدی در بیماران تحت درمان باوالپروئیک اسید می شود. هم چنین، در بیماران تحت درمان با والپروئیک اسید سطح انتی اکسیدان ها مثل انزیم گلوتاتیون پراکسیداز و سلنیوم کاهش می یابد. از این رو، مصرف ترکیبات انتی اکسیدان به خصوص ویتامین E به همراه سلنیم در بیماران تحت درمان با والپروئیک اسید از بروز عوارض کبدی این دارو جلوگیری می کند.

توصیه:
مصرف توام انتی اکسیدان ها به خصوص ویتامین E به همراه سلنیم در بیماران تحت درمان با داروی والپروئیک اسید برای جلوگیری از سمیت کبدی کشنده ناشی از این دارو توصیه می شود.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …