خانه / مطالب پزشکی / بیماری دیابت با چشم ها چه می کند؟

بیماری دیابت با چشم ها چه می کند؟

بیماری دیابت با چشم ها چه می کند؟

دیابت یک بیماری فراسو است و نه تنها همه جای چشم را بلکه همه جای بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. نقطه اثر بیماری دیابت رگ های کوچک بدن است به این صورت که دیواره رگ های کوچک، نازک شده و مقاومت خود را از دست می دهند و حاشیه های نازکی پیدا می کنند و این امر سبب خراب شدن رگ ها می شود. قسمت های داخلی چشم یعنی شبکیه مهم ترین و شایع ترین قسمتی است که دیابت بر ان تاثیر می گذارد. شبکیه جایی است که تصویرهایی که ما مشاهده می کنیم روی ان تشکیل می شود.

:: بیماری دیابت در درجه اول: عروق شبکیه را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب می شود از رگ های نازک شده شبکیه سرم و خون نشت کند. نشت عروقی سبب می شود که سرم و مواد داخل رگ به شبکیه نفوذ کرده و در فضای بین سلول ها انباشته شود. این امر موجب تاری دید می شود. این اثار اولیه دیابت بر روی چشم است.
:: در مرحله بعدی: جوانه هایی در عروق داخل چشم، ایجاد می شوند که در نهایت به عروق خونی تبدیل می شوند یعنی چشم دوباره رگ سازی می کند. این رگ های جدید که گاهی به مقدار زیاد در چشم رشد می کنند رگ های اضافی هستند. این رگ های اضافی نازک شکننده و خطرناک هستند و کم کم پس از مدتی در حالی که فرد از وجود این عروق بی خبر است خون ریزی می کنند. سپس مانند تار عنکبوت در داخل چشم رشد می کنند و به شبکیه چسبیده و ان را مانند چنگک از جای خودش بلند کرده و بیمار را دچار جداشدگی شبکیه می کنند. در این حالت دید بیمار بسیار کم می شود.

ایا کاهش بینایی علت های دیگری هم دارد؟

بله ، یکی از علت ها نرسیدن اکسیژن به مرکز بینایی در شبکیه است. در نتیجه این مرکز از کار می افتد، و یا ممکن است به علت نشت مایع یا اسپرم از دیواره های عروق تخریب شده به داخل مرکز بینایی و شبکیه، تورم ایجاد شود و سلول هایی که نور را گرفته و تصویر ایجاد می کنند نیمه جان شده و از کار بفتند و در نتیجه بیمار تار ببیند.
بینایی

علایم درگیری چشم با دیابت چیست؟

بیماری که دچار عوارض چشمی شده ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. اما در کل این عوارض عبارتند از خون ریزی های کوچک نقطه ای و نشت از عروق که ممکن است وجود نداشته باشد و در مرکز بینایی رخ داده باشد ولی از نظر بیمار قابل فهم ودرک نباشد. در این حالت به طور معمول دید بیمار کاهش پیدا می کند و تار می بیند، به طوری که با عینک هم اصلاح نمی شود. در این حالت بعضی از بیماران در اثر بی توجهی و نااگاهی به چشم پزشک مراجعه نمی کنند و در نتیجه بیماری در چشم شان پیشرفت می کند. این افراد ممکن است یک روز از خواب بیدار شوند و متوجه شوند که هیچ چیز نمی بینند.

به طور معمول بیماران چه مدت پس از ابتلا به دیابت به عوارض چشمی مبتلا می شوند؟
بیمارانی که در سنین جوانی دچار دیابت می شوند و انسولین تزریق می کنند (دیابت نوع یک) معمولا وقتی بیماری شان تشخیص داده می شود که به عوارض چشمی مبتلا شده اند به علت این که دیابت این افراد دیر تشخیص داده می شود. اگر هم به طور فرض از روز اول بیماری شان معلوم شود در حدود 5 تا 10 سال طول می کشد تا بیماری خودش را در چشم نشان دهد.

دیابت و چشم هادر بیماران مسن و میانسال که به دیابت نوع دو مبتلا هستند و گاهی قرص می خورند و گاهی انسولین تزریق می کنند به طور معمول 8 تا 10 سال پس از ابتلا به بیماری دیابت علایم چشمی ظاهر می شوند. ثابت شده است افرادی که قندخونشان را خیلی خوب کنترل می کنند و پرخوری هم نمی کنند دیرتر به عوارض چشمی مبتلا می شوند. باید بدانید نوسان قند خون برای چشم، کلیه و مغز بسیار مضر است.

ایا بیمارن می توانند با کنترل قندخون باعث شوند که عوارض چشمی اصلا پیش نیاید؟
بعید است. چون به طور معمول پس از 10 تا 15 سال عوارض در ته چشم مشاهده می شوند ولی اگر کنترل خوب انجام شود، هم درمان این بیماران راحت تر است و هم شدت عوارضی بسیار خفیف تر خواهد بود.

توصیه به بیمارن دیابتی

هر فردی که مبتلا به دیابت است در اولین فرصت به چشم پزشک مراجعه کند. اگر چشم پزشک گفت که فرد سالم است معاینه بعدی به دو سال بعد موکول می شود، به شرط این که دیابت کنترل شود در غیر این صورت به یک سال بعد موکول می شود. والدین به این نکته توجه کنند که رسیدن به سن بلوغ در کودکان مبتلا به دیابت با پیدا شدن ناگهانی و پیشرفت سریع عوارض چشمی همراه است بنابراین لازم است کودکان مبتلا به دیابت هنگامی که به سن بلوغ می رسند در اولین فرصت معاینه کامل چشم را انجام دهند.

کاهش عوارض چشمی و رژیم غذایی
قند و دیابت

باید فاصله بین غذاها زیاد نباشد و مقدار مصرف قند و کربوهیدرات ها زیر نظر پزشک متخصص تنظیم گردد. بیماران این را هم باید در نظر داشته باشند که هر نوع میوه شرینی حاوی قند است. حالا چه توت باشد چه خرما و چه عسل طبیعی.

:: قندهای مصنوعی هم که عوارض بیشتری دارند مثل ساخارین که ایجاد سرطان مثانه می کند.

:: بعضی از قند ها سریعا در خون ظاهر شده و باعث نوسانات شدید می گردند (مثل گلوکز) و بعضی ها به اهستگی.

:: برای حفظ سلامت چشم هم مصرف چربی امگا 3 (روغن ماهی) و امگا 6 (روغن زیتون) و بعضی از انتی اکسیدان ها مثل ویتامین A، E، C و چای سبز می تواند کمک کننده باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …