خانه / مطالب پزشکی / بیماری های همراه فشارخون

بیماری های همراه فشارخون

بیماری های همراه فشارخون

بیماری های همراه فشارخون

چون فشارخون بالا باعث بروز آسیب به قلب و عروق خونی می شود، در صورت عدم درمان می تواند سبب بروز مشکلات طبی شده که خیلی از آن ها جدی یا بالقوه کشنده هستند. می توان با بررسی منظم فشارخون و درمان مناسب از برخی از این بیماری ها اجتناب کرد.

:: نارسایی قلبی _ تلاش برای پمپ کردن در مقابل فشار بالای عروق سبب بروز فشار بر روی قلب می شود. این کار اضافی طی زمان، قلب را بزرگ  می کند. عاقبت قلب نارسا شده و خون کافی را نمی تواند به بدن برساند. با پیشرفت این وضعیت علائمی مثل ضعف و خستگی بروز می کند. بعدا به واسطه بزرگی قلب مایع در ریه ها و پاها جمع شده سبب بروز سرفه ، تنگی نفس، تورم ساق پا و مچ می شود.

:: نارسای کلیه_ آسیبی که به ساختمان سرخ رگ های کلیه وارد می شود، سبب انسداد جریان خون به کلیه ها می شود. در نهایت کارایی و عملکرد کلیه تحت تاثیر قرار می گیرد و قادر نخواهد بود کار اصلی خود را که دفع مواد زائد، دارو و االکل انجام دهد. در مراحل اولیه علائمی مثل تهوع و کاهش اشتها و خستگی بروز می کند.

:: ضعف بینایی_ فشارخون بالا به عروق چشمی آسیب می رساند این اولین سرنخ قابل رویتی است که فشار خون بالا روی اندام های دیگر ایجاد می کند. پزشک با معاینه ته چشم، صدمات را تشخیص می دهد. نهایتا فشارخون بالا سبب آسیب شبکیه می شود که می تواند به تاری دید یا کوری منجر می شود.

:: سکته مغزی_ افراد دارای فشارخون بالا تا 7 برابر بیشتر در معرض سکته هستند. تخمین زده می شود در صورتی که فشارخون بالا درمان شود، مرگ 4 نفر از هر 10 نفری که در اثر سکته می میرند، قابل پیشگیر است. سکته (گاهی اوقات حمله مغزی نامیده می شود) زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به مغز معمولا به وسیله لخته خون قطع می شود. گاهی اوقات سکته به دلیل نازکی جدار رگ های خونی کوچک ناشی از فشارخون بالا است که سبب پارگی عروق می شود.

:: حمله گذرای ایسمکی_ فشارخون بالا همچنین می تواند سبب بروز حمله گذرای ایسمکی (ITA) یا سکته گذرا شود ممکن است به صورت موقتی باعث اختلال بینایی، سرگیجه و تغییرات حسی شود. اگرچه فرد به حالت عادی برمی گردد، ولی در معرض خطر سکته واقعی است. نشانه ها ناگهان بروز می کند اما همیشه بهبود کامل می یابد.

:: فراموشی (دمانس)_ گاهی اوقات کسری از سکته های کوچک که شدید نیست، ولی سبب ضعف ناگهای و دوبینی شده به تدریج سبب آسیب به بافت مغز می شود. اگر به مدت طولانی این وضعیت ادامه یابد فرد فراموش کار و گیج می شود. گاهی اوقات ممکن است با بیماری آلزایمر اشتباه شود. به هر حال در این وضعیت درمان دارویی می تواند از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کند.

:: بیماری عروق قلبی_ اگر سرخرگ تامین کننده خون قلب در نتیجه فشار خون بالا، سخت، غیرقابل ارتجاع، باریک و مسدود شود، خون کافی به قلب نخواهد رسید. علائم بیماری قلب شامل درد، احساس فشار یا خفقان در قفسه سینه (آنژین صدری ) (Pectoris Angina) سکته قلبی یا مرگ است.

::سکته (حمله) ( Stroke) قلبی_ اگر سرخ رگ های کرونری (تامین کننده خون قلب) باریک شوند، خون کافی به قلب نمی رسد یا اگر به وسیله لخته مسدود شود قسمتی از قلب بدون خون مانده و می میرد که به این حالت سکته ( حمله ) قلبی می گویند.

:: بیماری عروق محیطی_ وقتی عروق خون رسان پاها آسیب می بیند، خون کافی به انگشتان نمی رسد، این حالت به نوبه خود می تواند باعث درد ساق ها به خصوص در راه رفتن شود. بیماری عروق محیطی ممکن است سبب زخم پاها و حتی گانگرن (قانقاریا) و به دلیل نرسیدن خون به پاها شود. زخم پا همچنین به سیگار و دیابت نیز نسبت داده می شود.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …