خانه / مطالب پزشکی / تاثیر چربی بر بدن

تاثیر چربی بر بدن

تاثیر چربی بر بدن

چربی ها یا روغن ها ( لیپید ها) هم جزء دیگری از غذای انسان را تشکل می دهند و در غذاهای معمولی حدود 20 تا 25 درصد انرژی مربوط به انها است.

1_ گرچه قندها یک منبع فوری نیرو هستند ولی چربی ها منبع ثابت تری هستند. موقعی که قند برای تولید نیرو می سوزد یکی از اقساط ویتامین های B به نام تیامین برای تولید نیرو می سوزد یکی از اقسام ویتامین های B به نام تیامین مانند یک انزیم بر روی این رویداد عمل می کند و خودش نیز به مصرف این کار می رسد. حال اگر چربی به جای قند محترق شود می گویند که این ویتامین ” پس انداز” می شود . همچنین گفته می شود که چربی ها جانشین پروتئین به هنگام ناشتا یا بی غذایی می شود و به جای ان می سوزد. در موقع ناشتایی مقدار کمی از بافت ها خرد می شود اما قسمت اصلی ساختمان پروتئین و اعمال مربوط به ان در نیمه اکسیداسیون چربی دست نخورده باقی می ماند.

2_ چربی ها همراه با قند، تواما به صورت منبع نیروی بدن به کار می روند این مواد به ویژه از لحاظ ایجاد احساس رضایت و امتناع، در طی خوردن غذا، مهم می باشند. (کسانی که رژیم غذایی بدون چربی دارند بیشتر از کسانی که غذاهای چربی دار می خورند احساس گرسنگی می کنند).

3_ چربی نمی تواند مانند قند در خون یا لنف حل شود بلکه به صورت قطرات بسیار ریز در می اید به وسیله ان حمل می شود. پس از خوردن غذا مقادیر زیاد چربی از کبد خارج شده و داخل خون می شود تا در اینده نزدیک به مصرف برسد. اگر مازاد چربی وارده به خون نتواند به وسیله کبد به کار رود در بافت های چربی بدن ذخیره می شود. این وضع مانند ذخیره شدن مازاد ئیدرات دو کربن است. چربی ذخیره در بدن می تواند برای تولید نیرو به مصرف برسد اما نمی تواند به قند تبدیل شود.
مقدار زیادی از چربی ها ذخیره در اطراف کلیه ها، کبد و قلب  جمع می شود. ورقه نازکی هم زیر پوست جمع شده عضلات و اعصاب را محافظت می کند در حالی که کلیه ها به وسیله مقدار زیادی چربی حفظ و حراست می شود.
IMG13003533
مقدار کمی از ذخیره چربی به صورت منبع نیرو در مواقعی که غذا به مقدار کافی خورده نشود، ارزش زیادی خواهد داشت. چربی ذخیره، اغلب اوقات جان ادمی را به هنگام بیماری شدید و طولانی یا بی غذای نجات می دهد، ولی این مطلب را باید ر نظر داشت که وجود مقدار چربی زیاد به طور حتم نامطلوب است ( البته همه چاقی ها نتیجه پرخوری نیست و به هورمون های بدن مربوط می شود) زیرا این چاقی ( یعنی چربی اضافی در بدن بدن) بارسنگینی بر دوش بدن ادمی است و موجب خستگی و کسالت است و امکان مبتلا شدن  به بیماری های قلبی، فشارخون و یا بروز و شدت بیماری های دیگر همچون قند، نقرس و غیره می شود.

به طور کلی چربی منبع نیرویی است که بدن را در موارد فوری یا مواقع نیازهای بعدی یاری می رساند. همچنین چربی ها در حمل و نقل ویتامین های محلول در چربی A ، D ، E، K دخالت دارد. گذشته از ان که چربی منبع عالی کالری است وظایف دیگری نیاز بر عهده دارد. ترکیب چربی با فسفر یکی از مواد اصلی ترکیب کننده سلول های بدن را می سازد که ساختمان واقعی بدن به خصوص بافت های عصبی را شامل می شود.

بعضی از اسیدهای چرب برای انسان ضروری هستند عبارتند از: اسیدهای چرب اشباع نشده ای هستند که مهم ترین ان ها اسید لینولئیک است. مشخص شد که این ماده عامل اصلی رشد و نمو بدن است و در ساختمان سلول ها موثر است.

همچنین بسیاری از چربی ها و روغن های مایع مورد مصرف حاوی ویتامین های قابل حل در چربی است. کره دارای ویتامین های A، D می باشد. روغن ماهی سرشار از ویتامین D است.
ویتامین D چربی ها به خصوص در جلوگیری از راشیتیسم ( نرمی استخوان ) از جایگاه خاصی برخوردار است. ( این بیماری در نتیجه اختلال توازن کلسیم در تشکیل استخوان کودکان عارض می شود )
ویتامین D برای جذب کلسیم به وسیله روده بسیار لازم است . غذا سرشار از کلسیم موقعی مفید واقع می شود که این ماده معدنی بتواند به راحت جذب و وارد جریان خون شود و از این این راه به استخوان برسد.

منابع چربی ( لیپید ها)

1_ اگر روغن خوراکی کمی اکسیده شده باشد عیبی ندارد و زیان نمی رساند اما اگر تند شده باشد بایستی ان را دور ریخت ( روغن های جامد و مایع تند شده ویتامین های A، D، E را خراب می کنند بعلاوه حاوی موادی است که برای بدن مضر می باشد) زمانی که از روغنی چندین بار برای سرخ کردن استفاده شود و حرارت زیاد به ان داده باشند مواد مضری تولید می شود. اگر رنگ روغن برگردد و تیره شده باشد بایستی ان را دور ریخت.

2_ برای پیشگیری از خراب شدن روغن بایستی ان را در ظرف تیره رنگی نگهداری کرد و درب ان را محکم کرد. کره و مارگارین را می توان در یخچال نگاهداری کرد ولی روغن های مایع را در جای خنک و در حرارت بالای صفر نگاهداشت. زیرا روغن های نباتی که در جای سرد نگهداری شده ئیدروپرکساید تولید می کند که مدت زیادی باقی می ماند و برای ویتامین های موجود زیان اور خواهد بود.

3_ روغن باید در حرارت بدن یعنی 37 درجه حالت مایع داشته باشد در غیر این صورت (یعنی مثلا روغن پیه) خوردنش سخت و نامطبوع می شود و و هضمش به خاطر ذراتی که به هم ماسیده اند و جدا نمی شوند، سخت می گردد.

هرم-مواد-غذایی-6
4_ روغن مایع را از جامد بهتر دانسته اند. زیرا که اولا هضم ان اسان تر است و دوم در افراد سالمند کلسترول ( که یک ماده ممی شکل است) میزانش در خون بالا نمی رود و زمینه برای رسوب ان به صورت ترکیبی در جدار مویرگ ها مهیا نمی شود، جایگزین نمی شود تا سفت شوند (تصلب شرائین) و دران مدت کار تغذیه سلول های بدن دچار زحمت و اختلال شود و ناراحتی هایی چون فشارخون به وجود اید.

5_ باید دانست که سنگ های صفراوی نتیجه زیادشدن کلسترول در کیسه صفرا در شرایطی مثل عفونت و ورم کیسه صفراست. و در هر صورت چون زیادشدن کلسترول خون با مقدار چربی مصرفی مربوط است افرادی که غذاهای چرب زیاد می خورند بیشتر در معرض ابتلا به سنگ های صفراوی هستند.

6_ روغن کره را که از منابع ویتامین A محسوب می شود. خوب و مناسب دانسته اند اما لازم است روغن پیه و روغن های کهنه را به مصرف صابون سازی رساند و در تغذیه مصرف نکرد.

7_ در موقع سرخ کردن مواد روغنی مواد مضری در روغن پیدا می شود که اگر حرارت دادن ان زیادتر شود مواد سرطان زا در ان تولید می شود.

8_ نوشیدن اب همراه غذای چرب کار را سخت می کند. از ان جه که هضم خود چربی مشکل است نوشیدن اب همراه غذای چرب کار را دشوارتر می کند. بایستی از خوردن همراه یا بلافاصله بعد از غذاهای چرب اجتناب کرد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …