خانه / مطالب پزشکی / تشخیص فشارخون

تشخیص فشارخون

تشخیص فشارخون

علایم شایع فشارخون بالا
بسیاری از افراد که دچار فشارخون بالا هستند احساس بیماری ندارند و حال عمومی انا خوب است. اغلب افراد سن بالا دارای فشارخون بالا هستند و خودشان خبر ندارند. به همین علت اندازه گیری فشارخون یکی از مهمترین معایناتی است که تمام افراد باید چه مشکل داشته باشند و چه نداشته باشند لازم است که حداقل هر سال یکبار فشار خون خود را اندازه  بگیرند تا در صورت بالا یا پایین بودن بیش از حد ان نسبت به درمان اقدام کنند. ممکن است زمانی که تشخیص داده شود که شما مبتلا به فشارخون بالا هستید، تعجب نکنید چرا که اغلب با وجود بالا بودن فشارخون، شما مشکلی نداشته و احساس سلامتی می کنید!!
فشارخون بالا به طور معمول به ویژه در مرحله اولیه هیچگونه علامتی ندارد. و بسیاری از افراد بدون این که اطلاعی از این مشکل داشته باشند زندگی می کنند. قلب، مغز و کلیه ها می توانند افزایش فشارخون را برای مدت زیادی تحمل کنند بنابراین ممکن است شما سال ها بدون احساس ناراحتی و ایجاد علایم بالینی زندگی کنید.
در مواردی که فشارخون خیلی بالا می رود، سردرد و گاهی اوقات نیز تنگی نفس و خونریزی از بینی رخ می دهد. با این وجود تنها راه تشخیص فشارخون بالا اندازه گیری میزان ان است. علایم سردرد و سرگیجه، خواب الودگی، گیجی ، کرختی و مور مور شدن در دست ها و پاها، سرفه خونی، خونریزی از بینی و تنگی نفس شدید مربوط به بالا رفتن فشارخون به طور بحرانی هستند.

فشار-خون-بالا-
بزرگسالان سالم دست کم باید هر سال یکبار فشارخون خود را اندازه گیری نمایند زیرا درمان فشارخون بالای بی علامت بسیار مهم است، چرا که عدم تشخیص و درمان این وضعیت بی علامت موجب عوارض غیرقابل درمان و عامل خطر افزایش ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و … می باشد.
فشارخون در طول شبانه روز متغیر بوده و در اثر برخی از عوامل مثل شرایط استرس زا، فعالیت بدنی و ورزش، برخی غذاها  به ویژه غذاهای پر نمک و نوشیدنی های حاوی کافئین، برخی داروها یا مکمل های غذایی افزایش می یابد. سپس به سطح طبیعی بر می گردد. اما حتی در شرایط طبیعی نیز ممکن است در هر بار اندازه گیری فشارخون مختصری بالا و پایین رفته و مقدار ان اندکی تغییر نماید. (البته در محدوده نرمال)

فشارخون
دو نوع فشار خون  داریم:

1:: فشارخون سیستولی
2:: فشارخون دیاستولی.
هنگامی که بطن ها منقبض می شوند حداکثر فشارخون در عروق وجود دارد (فشارخون در هنگام انقباض قلب یافشارخون سیستولی) و پس از پایان انقباض به پایین ترین سطح خود می رسد (فشارخون در هنگام انبساط و استراحت قلب یا فشارخون دیاستولی). جهت سنجش دقیق فشارخون شما باید فشارخون هر دو مرحله یعنی سیستول و دیاستول را اندازه گیری نمایید.

فشارخون بالا در گروه های خاص

اگرچه فشارخون در میان تمام افراد شایع می باشد اما برخی گروه ها در معرض خطر بیشتری هستند. برخی از افراد متعلق به بعضی از گروه های نژادی و قومیتی و یا افراد یک فامیل خاص به فشارخون بالا بیشتر مبتلا می شوند. سیاه پوستان بیش از سفید پوستان مبتلا به فشارخون بالا می شوند و با احتمال بیشتری به فشارخون بالا مبتلا می شوند و فشارخون در این افراد در سنین پایین تری ایجاد شده و شدیدتر نیز است. برخی اوقات این عوامل به طور غیرمستقیم تاثیر خود را می گذارند. برای مثال افراد مبتلا به دیابت اغلب دچار اضافه وزن می باشند و اضافه وزن در ابتلا به فشارخون بالا دخیل می باشد. سندرم متابولیک (که تحت عنوان سندرم مقاومت به انسولین نیز نامیده می شود) مجموعه ای از عوامل مرتبط با هم نظیر چاقی، سطح بالای کلسترول، دیابت و فشارخون بالا می باشند.

فشارخون بالا در افراد مبتلا به دیابت (عدم ساخت کافی هورمون انسولین یا عدم پاسخ مناسب سلول ها به انسولین) و مقاومت به انسولین ( پاسخ ناکافی سلول ها به انسولین که موجب افزایش سطح انسولین در بدن با قند خون نرمال می شود) هر دو احتمال ابتلا به بیماری قلبی را بسیار افزایش می دهد. امروزه به دلیل تغییر شیوه زندگی مردم به ویژه افزایش میزان چاقی و عدم فعالیت جسمانی تعداد مبتلایان به مقاومت انسولین در حال افزایش است. شایع ترین علت مرگ ناشی از دیابت، ابتلا به بیماری های قلبی عروقی است.
presher bload

مبتلایان به دیابت اغلب فشارخون و سطح کلسترول بالایی دارند، که سبب افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی می شوند. وجود توام فشار خون بالا و افزایش کلسترول خون همراه با دیابت، سبب افزایش بیشتر خطر ایجاد بیماری قلبی نسبت به حالتی می شوند. همچنین تغییرات ناشی از افزایش سطح گلوکز خون، منجر به تسریع تجمع رسوبات چربی در سرخرگ ها می گردد (تصلب شرایین یا اترواسکلروز) همچنین این تغییرات موجب افزایش لخته شدن خون می شوند که ممکن است به سکته قلبی یا مغزی منجر شود. اگر فردی دچار بیماری دیابت باشد فشارخون وی باید کمتر از 80/130 میلی متر جیوه باشد.

نکته مهم!!  اگر شما مبتلا به دیابت باشید می توانید احتمال ایجاد بیماری قلبی در خودتان را از طریق کاهش کلسترول و فشارخون تان به شکل قابل توجهی کمتر کنید. اگاهی از این ارتباط می تواند نقطه شروعی برای بهبود سلامتی شما باشد. شما با همکاری نمودن با پزشک خودتان در کنترل فشارخون، می توانید خطر ایجاد عوارض دیابت را کاهش دهید. کنترل فشارخون و سطح کلسترول خون سبب افزایش طول عمر و کیفیت زندگی شما می شود.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …