خانه / مطالب پزشکی / تغییر شیوه زندگی در دیابتی ها

تغییر شیوه زندگی در دیابتی ها

تغییر شیوه زندگی در دیابتی ها

در مورد مصرف گوشت ها: گوشت های کم چرب یا بدون چربی را انتخاب کنید. منبع پروتئینی بسیار خوبی است و توصیه می شود هفته ای 2 تا 3 بار ماهی مصرف نمایید. مصرف زرده تخم مرغ را به 2 بار در هفته محدود کنیدپوست مرغ، ماکیان و چربی های اضافی گوشت قرمز را جدا کنید. فقط به مصرف گوشت ها اکتفا نکنید، از حبوبات نیز به عنوان منابع پروتئینی بهره جویید.

:: لبنیات از جمله ماست و شیر را از انواع کم چرب مصرف نمایید.

:: از مصرف انواع محصولات پرچرب اجتناب کنید (از جمله:خامه، پنیرهای پرچرب، شیرینی جات، سس مایونز، سس های چرب و غیره)

:: مصرف کره و روغن های اشباع حیوانی را محدود نمایید و به جای ان ها در تهیه غذا از روغن های سالم گیاهی استفاده کنید. مانند: روغن کانولا، روغن زیتون، روغن افتابگردان، روغن سویا و غیره.

:: از مصرف خوراکی های شور اجتناب کنید و مصرف نمک روزانه تان را محدود کنید.

:: در طی روز از انواع میوه و سبزیجات تازه و سالم استفاده نمایید. سعی کنید میان وعده ها و تنقلات شما ( به جای شیرینی جات و غذاهای ناسالم) خوراکی های سالمی مثل میوه ها و سبزیجات باشند.

:: سعی کنید از نان ها و غلاتی که سبوس دار و کم چرب هستند استفاده کنید. از مصرف نان ها و محصولاتی که از اردهای تصفیه شده و بدون سبوس تهیه می شوند، اجتناب کنید و به جای ان از محصولات سبوس دار مصرف کنید.

از کفش و جوراب مناسب استفاده کنید

از پوشیدن کفش های پاشنه بلند و نوک تیز و کفش هایی که نوک انگشتان یا پاشنه پای شما از ان ها بیرون است ( نظیر صندل هایی که نوک پا و پاشنه پا در ان ها ازاد و برهنه است) اجتناب کنید، زیرا این مدل کفش ها خطر بروز اسیب یا عفونت در پاها را افزایش می دهند.

:: کفش جدید را با جورابی که اکثرا می پوشید امتحان کنید. 

:: کفش جدید را برای بیش از یک ساعت به پا نداشته باشید. 

:: قبل از این که کفشی را به پا کنید به دقت داخل ان را بررسی کنید که جسم خارجی یا زایده ای نباشد که به پای شما اسیب برساند. 

:: از پوشیدن جوراب های تنگ و محکم اجتناب کنید. 

:: جوراب هایی با الیاف طبیعی را به پا کنید. مثل نخی یا کتانی، پشمی و یا ترکیب پشم و کتان.

:: کفش ها و چکمه هایی به پا کنید که از پاهای شما در شرایط مختلف اب و هوایی محافظت کنند ( اب و هوا سرد و مرطوب و …)

:: مطمئن شوید که سایز کفش هایتان مناسب باشد. اگر به نوروپاتی دیابتی (اختلالات حسی مرتبط با دیابت) مبتلا باشید ممکن است متوجه تنگ بودن بیش از حد کفش هایتان نشوید (در این صورت می توانید با استفاده از تست footwear، از مناسب بودن سایز کفش هایتان مطمئن گردید).
25445-2
نوروپاتی دیابتی چیست؟

این کلمه از دو واژه نورون به معنی سلول عصبی و پاتی به معنی بیمار شدن و اسیب دیدن تشکیل شده است. اسیب دیدن در اثر بالا بودن قند خون را ” نوروپاتی دیابتی” می نامند.

شاید دیده باشید دیابتی ها از سوزن و گرفتگی دست ها و پاها شکایت دارند که موقتی بوده و متناوبا رخ می دهد. این اولین مرحله اسیب اعصاب است (شاخه های حسی اعصاب محیطی اولین گروه اند که اسیب می بینند).
در اثر دیابت، رگ های بدن دچار مشکل می شوند و در وظیفه خود که خون رسانی و تغذیه سلول های مختلف است ناموفق عمل می کنند و به خاطر این نارسایی اعصاب اسیب می بینند. کار اعصاب که مختل شود همه چیز به هم می ریزد مثلا: معده دچار بی حرکتی و تاخیر در تخلیه غذا شده و فرد دچار دل درد و احساس سنگینی معده، تهوع و استفراغ می شود. بروز یبوست یا اسهال، اختلال ریتم طبیعی قلب و بروز علائم قلبی، بی اختیاری یا احتباس ادرار به دنبال اسیب اعصاب مثانه و در مردان اختلال نعوظی به دلیل بیماری دیابت ممکن است رخ بدهند.

قطعا جایی برای شک وجود ندارد که کنترل دقیق قند خون از ایجاد اسیب اعصاب در بیماران جلوگیری ی کند. به طور متوسط بیماران دیابتی طی 10 تا 20 سال بعد از شروع بیماری دچار اسیب اعصاب می شوند. هرچه مدت ابتلا به بیماری دیابت بیشتر باشد و هرچه کنترل دیابت ضعیف تر باشد احتمال اسیب اعصاب و شدت اسیب بیشتر خواهد بود. در اثر بیماری دیابت هر قسمتی از اعصاب محیطی و اعصاب خودکار (سمپاتیک ها و پاراسماتیک ها) می تواند اسیب ببیند. اعصاب خودکار به جاهایی عصب دهی می کنند که عملکرد غیر ارادی دارند مثل قلب، عضلات صاف احشا و ازگان های داخلی بدن و غدد.

اعصاب محیطی: هم به اعصابی اطلاق می شود که از جمجمه یا نخاع بیرون می ایند. اعصابی که از جمجمه بیرون می ایند به چشم ها، زبان، صورت، گوش ها و … می روند و اعصابی که از نخاع بیرون می ایند به عضلات ارادی بدن، عصب دهی می کنند. اعصاب نخاعی شاخه های حسی نیز دارند که حس های لمس، حرارت، درد و … را انتقال می دهند.

نشانه-های-نوروپاتی

نوروپاتی دیابتی چگونه درمان می شود؟

هدف از درمان، رهایی از مشکلات ایجاد شده و پیشگیری از تخریب بیشتر اعصاب است. نخستین گام، کنترل قند خون است زیرا از پیدایش مشکلات جدید و بدتر شدن عوارض قلبی پیشگیری می کند.

1_ در مواردی که قرص ها نمی توانند قند خون را به خوبی کنترل کنند تزریق انسولین معمولا مفید واقع می شود.

2_ گاهی قرص هایی که برای درمان افسردگی استفاده می شوند برای درمان نوروپاتی ناشی از دیابت، به کار می روند و دارای اثرات مفید در بهبود کیفیت خواب هستند.

3_ هنگام شب، می توان از مسکن ها استفاده کرد.

4_ برای بهبود عوارض گوارشی، پیشنهاد می شود تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید و میزان غذای مصرفی در هر وعده را کم کنید. همچنین از مصرف غذاهای پرچربی و پرفیبر پرهیز کنید.

5_ برای جلوگیری از ضعف و سرگیجه، تغییر وضعیت ایستادن و نشستن را اهسته انجام دهید. گاهی برای بهبود ضعف اندام ها ممکن است فیزیوتراپی توصیه شود.

6_ به دلیل استعداد ابتلا به عفونت ادراری و در مبتلایان به نوروپاتی دیابتی، لازم است مبتلایان به دیابت، اب و مایعات بیشتری بنوشند و اگر دچار تکرر ادرار هستند سعی کنند به فواصل منظم مثلا هر 3 ساعت یک بار ادرار کنند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …