سقط جنین

سقط جنین

سقط جنین
سقط جنین  تداخل در امر پیشرت طبیعی حاملگی است که یا تصادفی صورت گرفته و یا از روی قصد انجام می شود. اکثر موارد سقط جنین از روی قصد انجام شده و موارد اتفاقی ان را در اثر وجود نقص یا نواقص فیزیکی در مادر و یا بچه، حادث می شود. نام دیگر چنین موارد اتفاقی، سقط جنین خود به خود و نام موارد غیر اتفاقی ان سقط جنین جزائی است.

علت ایجاد موارد سقط جنین اتفاقی چیست؟

این نوع سقط جنین جواب نه ایست که توسط طبیعت داده می شود. نیمی از این موارد در اثر وجود نقص در جنین است. وجود نقص در اسپرم و یا تخمک، باعث تولید جنینی می شود که خود دارای نقص و یا نواقصی است. یک چنین موارد سقط جنین که احتمالا باعث تاسف والدین اینده ان نیز خواهد شد در حقیقت نعمتی است که بدین صورت بدان ها اعطا می شود. زیرا این مکانیسم تولید مثل ناقص خود انهاست که در نهایت باعث وا پس زدن جنین می شود. انواع جنین معیوب هریک به نوبه خود دارای نقص یا نواقصی عظیم هستند و چرخشی بیولوژیک و ناخواسته انان را از اماده شدن برای زندگی خاکی محروم نموده است. بررسی این موارد اغلب ماهیت چنین چرخشی ناخواسته را روشن می سازد. برای مثال نوزاد بدون سر بوده و یا دارای دو سر است. در بعضی از موارد سر بدون مغز بوده و در تعدادی مغز رشد بادکنکی دارد. عدم تولد این موارد با دارابودن چنین اشتباهات ژنتیکی نعمتی است که به پدر و مادر ان گونه نوزادان اعطا می شود.

در سایر موارد ایجاد نقص در زمان اندک جایگیری تخمک تلقیح شده و در زمان اتصال به لایه پوشی رحم صورت می گیرد. گاهی اوقات نیز در لحظه بحران و زمانی که سیستم گردش خون مادر به سیستم خونی نوزاد متصل می گردد وقفه ای در آن حاصل می شود. این امر سبب پدایش نقص در حاملگی می شود در عین حال باید دانست که تعداد موارد سقط جنین تصادفی که بدان لفظ غیر عمدی نیز اطلاق می شود حدودا یک میلیون در سال فقط در کشور امریکاست. موارد سقط جنین های عمدی و یا جزائی از این تعداد بیشتر بوده و حدودا از دو میلیون مورد در سال تجاوز می کند. اگر موارد سقط جنین تراپیوتیک یا علاج کننده نیز به این امار اضافه گردد، تعداد خیلی سنگین می شود.

منظور از موارد تراپیوتیک سقط جنین چیست؟

منظور از این نوع سقط جنین، مواردیست که در بیمارستان و توسط پزشک متخصص انجام می گیرد. این حالت خاتمه دهی مکانیک به وضعیت ابستنی جمع و جور یک مادر است و به خاطر سلامت مادر و یا خود بچه انجام می پذیرد. البته شاید در وحله اول پی بدین امر مهم برده نشده  که جنین سقط شده به چه ترتیب از این امر بهره خواهد برد. اما بیماری سرخک و یا سرخچه المانی، بیماری ویروسی نه چندان شدیدیست که اگر بچه را در سن 6 سالگی مبتلا سازد، او را از رفتن به مهدکودک یا کودکستان، برای یک هفته باز می دارد، اگر جنین سه ماهه بدان مبتلا شود، مادر متاسفانه نوزادی سالم به دنیا نخواهد اورد. مسئول انتقال این ویروس به جنین خود مادر است. اگر زن حامله در سه ماهه اول حاملگی به این عفونت الوده شود، نوزاد مسلما با نقصی مادرزاد متولد خواهد شد. این بیماری ملایم در بچه ها، در چنین حالاتی عوارضی سخت از خود به جای می گذارد. اگر حاملگی ادامه یابد نوزاد کور، کر، با قلبی خراب و با ذهنی عقب افتاده به دنیا خواهد امد.

منظور از نوزادان فوکوملیا چیست؟

شاید از ماجرای تالید و مید که در دهه هفتاد و هشتاد غوغایی در غرب به راه انداخت بی خبر باشید. در همان سال ها یکی از کارخانجات دارویی المان داروی جدید به نام تالید و مید برای علاج بی خوابی به بازار معرفی نمود. این دارو تا حدی با داروهای مشابه خود متفاوت بوده و خصوصیات خاص خود را داشت. به این صورت که سریع عمل می کرد، اثر ان نیز به سرعت از بین رفته و اعتیاد اور نیز نبود. اما این ضرر عمده را داشت: مادرانی که در دوران حاملگی از ان استفاده کرده بودند، صاحب نوزادانی تکامل نیافته شدند. سر و بدن این نوزادان طبیعی بود و فقط این دست و پای انان بود که دچار نقص شدید شده بود. دستان مانند باله شنای حیوانات دریایی به شانه این نوزادان چسبیده و پاها نیز مانند قلاب مستقیما به باسن، متصل شده بود. این وضعیت انان را شبیه به نوزاد خوک ابی می ساخت. از این رو اصطلاح فوکوملیا بدان ها اطلاق شد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

شستشوی قلیایی و اسیدی واژن و تعیین جنسیت

شستشوی ترشحات قلیایی و اسیدی محیط واژن و تاثیر آن بر تعیین جنسیت از آنجائی …