خانه / مطالب پزشکی / حمله قلبی در دیابتی ها

حمله قلبی در دیابتی ها

 حمله قلبی در دیابتی ها

با توجه به اثار سوء و غیرقابل جبران حمله قلبی، علاوه بر پیشگیری از بروز این حملات اشنایی با علائم شایع ان و تشخیص زودرس این حملات، نقش اساسی در بهبود فرد مبتلا ایفا می نماید.

برخی علایم حمله قلبی به شرح زیر است:

:: تنگی نفس
:: احساس غش و ضعف
:: احساس سرگیجه
:: عرق کردن غیرمنتظره و شدید
:: احساس درد در شانه ها، فک و بازوی چپ
:: احساس درد و فشار در قفسه سینه ( به ویژه در طی فعالیت بدنی)
:: حالت تهوع

حمله قلبیهمواره به یاد داشته باشید که هیچ کس بی دلیل، درد و یا دیگر نشانه های حمله قلبی را ندارد و این نکته به ویژه در مورد خانم ها مصداق دارد. لذا نباید نسبت به این علائم و به ویژه درد قفسه سینه به بهانه ان که ناشی از فشار عصبی است بی توجهی نمود. اگر شما هریک از علایم را مشاهده کردید، می بایست با پزشک  معالج تان تماس بگیرید و یا فورا به نزدیک ترین مرکز اورژانس مراجعه نمایید.


ذکر این نکته ضروری است که 25  درصد از دیابتی هایی که دچار حمله قلبی می شوند، این حملات را بدون درد خواهند داشت. این نوع حملات قلبی را “حمله قلبی ساکت”  می نامند. اهمیت این نوع حمله قلبی علاوه بر نداشتن علائم واضح درد که می تواند به یکباره به صورت اورژانس در اید، ان است که این بیماران پنج برابر بیشتر از سایر بیماران دیابتی می توانند حمله مجدد قلبی را تجربه نمایند. افراد دیابتی علاوه بر داشتن استعداد بیشتر برای حمله قلبی، دارای شانس بیشتری برای ابتلا به گرفتگی عروق خونی محیطی و عدم خون رسانی کافی به اندام ها به وژه اندام تحتانی مثل پاها می باشند.

علایم بیماری های عروق محیطی به شرح زیر هستند:

:: احساس گرفتگی عضلانی در پاها در هنگام راه رفتن (لنگی های متناوب) و یا احساس درد در قسمت های بالای ران و کفل

:: کف پای سرد

:: کاهش و یا فقدان نبض در کف و ساق پا

:: کاهش چربی زیر پوستی در قسمت های پایین تر ساق پا

:: فقدان مو در قسمت های پایین تر ساق پا

درمان بیماری قلبی در افراد دیابتی به چه صورت است؟

بر حسب شدت بیماری قلبی گزینه های درمانی بسیاری برای درمان بیماری قلبی در افراد دیابتی وجود دارد. اما باید بدانیم مانند هر بیماری دیگری مهم ترین اقدام درمانی پیشگیری از وقوع ان است. در درمان بیماری قلبی افراد دیابتی شیوه زندگی صحیح ( که شامل تغذیه سالم و فعالیت بدنی و کنترل وزن می باشد) در کاهش قند خون و نیز پیشگیری و درمان حملات قلبی موثر خواهد بود.

 

از جمله اقدامات موثر در درمان حملات قلبی در دیابتی ها:

:: درمان با آسپیرین: برای کاهش خطر ایجاد لخته های خونی در رگ ها که منجر به حمله و یا سکته های قلبی می گردند.

:: رژیم درمانی: کنترل انرژی دریافتی، محدود نمودن میزان دریافت قند ساده و نیز چربی های اشباع، در کنترل دیابت و نیز پیشگیری از حملات قلبی موثر است. 25 درصد ازدیابتی هایی که دچار حمله قلبی می شوند این حملات را بدون درد خواهند داشت. این نوع  حملات قلبی را ” حمله قلبی ساکت ” می نامند.

:: فعالیت بدنی: توصیه به فعالیت بدنی تنها به منظور کاهش وزن نیست، بلکه فعالیت بدنی منظم به بهبود قند خون، بهبود فشارخون، سطوح  کلسترول و چربی خون و نیز به منظور کاهش چربی شکمی (به عنوان یک عامل خطر بیماری قلبی)  کمک می نماید.

ورزش و دیابت

درمان بیماری عروق محیطی به چه صورت است؟

:: انجام پیاده روی های منظم: ( 45 دقیقه فعالیت بدنی روزانه به همراه کمی استراحت در طی انجام این نوع فعالیت بر اساس میزان توانایی)
:: استفاده از پوشش های مخصوصو برای پاها
:: اسپیرین درمانی
:: دارودرمانی
:: ترک سیگار

دارودرمانی با دوز کم اسپرین، برای مردان و زنان دیابتی با سنین بیش از 30 سال و با خطر بالا برای ابتلا به بیماری قلبی و بیماری عروق محیطی توصیه می شود. در مورد این که مصرف اسپرین برای شما مناسب است و یا خیر، با پزشک معالج تان مشورت نمایید، زیرا ممکن است مصرف اسپیرین به شما توصیه نگردد.

چگونه می توان از بروز بیماری قلبی در یک فرد دیابتی پیشگیری کرد؟

بهترین راه برای پیشگیری از بیماری قلبی این است که به خوبی از خودتان و بیماری دیابت تان مراقبت کنید:

:: تا جایی که مقدور است قندخون تان را در حد طبیعی نگه دارید.

:: اگر لازم است فشار خون تان را با دارو درمانی کنترل کنید. فشارخون مناسب برای افراد دیابتی فشارخون کمتر از 130 بر روی 80 می باشد.

:: سطح کلسترول خون تان را در حد مناسب نگه دارید. ممکن است برای نیل به این مقصود به دارودرمانی نیاز داشته باشید.

:: اگر چاق هستید و یا اضافه وزن دارید وزن تان را کم کنید. کاهش کمتر از ده درصد از وزن تان در پیشگیری از حملات قلبی موثر است.

:: با دکترتان مشورت کنید که ایا می باید روزانه اسپیرین مصرف کنید و یا خیر.

:: فعالیت بدنی منظم داشته باشید.

:: از یک رژیم غذایی سالم که حاوی کربوهیدرات های پیچیده و پر فیبر به جای مواد قندی ساده می باشد استفاده نمایید. علاوه بر این میزان نمک و چربی به ویژه چربی های اشباع را محدود نمایید.

:: سیگار را ترک نمایید. سیگار در افزایش مقاومت به هورمون انسولین و نیز افزایش خطر ابتلا به دیابت و به ویؤه خطر حمله قلبی موثر است.

بیماری های قلبی در دیابتی ها بیشتر است

در بیمارن دیابتی خطر ابتلا به بیماری های قلبی بیشتر می باشد. و این حالت در دیابت نوع 2 رایج تر است. مطالعات نشان می دهند افراد دیابتی بیشتر از افراد غیردیابتی مستعد ابتلا به بیماری های قلبی هستند. برای تعیین عوامل خطر پیشرفت بیماری قلبی، گروه هایی از افراد جامعه از جمله افراد دیابتی را بررسی کردند. این مطالعه نشان داد اختلالاتی که از چند جهت سلامتی را تهدید می نماید (از جمله بیماری دیابت) احتمال پیشرفت بیماری قلبی را افزایش می دهند. متاسفانه باید اذعان نمود در افراد مبتلا به دیابت، حتی اگر قند خون هم کنترل شود میزان خطر ابتلا به حملات قلبی افزایش می یابد، ولی این خطر در صورت عدم کنترل قند خون به مراتب بالاتر خواهد بود.

دیابت و بیماری قلبی

به غیر از بیماری دیابت، دیگر عوامل خطری که منجر به بروز بیماری های قلبی می شوند شامل: فشارخون بالا، سیگار کشیدن، مقدار کلسترول خون بالا و سابقه خانوادگی بیماری قلبی زودهنگام است. هر چقدر فردی عوامل خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی را داشته باشد شانس پیشرفت بیماری های قلبی و به دنبال ان مرگ ناشی از بیماری قلبی در وی افزایش خواهد یافت. در افراد دیابتی نیز اگر یک فرد عوامل خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی را داشته باشد (مثلا کشیدن سیگار) شانس مرگ ناشی از بیماری قلبی در او افزایش خواهد یافت. بر همین اساس متخصصین دیابت و قلب پیشنهاد می کنند که افراد دیابتی باید مانند افرادی که سابقه حمله های قلبی را داشته اند، در دفع عوامل خطر بیماری های قلبی تلاش کنند زیرا هم استعداد بیشتری برای ابتلا به حمله قلبی دارند و هم میزان مرگ و میر ان ها در اثر بیماری قلبی نسبت به سایر افراد بیشتر است.

علت بروز بیماری های قلبی در افراد دیابتی چیست؟

شایع ترین علت بروز بیماری قلبی در یک فرد دیابتی، سخت شدن شریان های (سرخرگ های) کرونر و یا اترواسکلروزیس می باشد، که این امر ناشی از تجمع کلسترول در رگ هایی است که مسوول رساندن غذا و اکسیژن به قلب هستند( شزیان های کرونر).
نتایج به دست امده از پژوهش های انجام شده حاکی از ان است که در دیابتی های نوع 2 زمان شروع تجمع کلسترول در دیواره رگ ها، اغلب قبل از افزایش قند خون می باشد. به عبارتی دیگر معمولا حتی قبل از تشخیص بیماری دیابت نوع 2، زمینه بیماری قلبی پایه ریزی می شود. وقتی پلاک های کلسترول (رسوبات کلسترول) شکسته شوند، می توانند منجر به ایجاد لخته خون در رگ و مسدود کردن جریان خون در رگ های خون رسان قلب گردند که در نهایت منجر به یک حمله قلبی خواهد شد. مشابه فرایند مذکور می تواند در دیگرشریان های بدن نیز اتفاق بیفتد که مثلا باعث کاهش خون رسانی به مغز و سکته مغزی می گردد و یا منجر به کاهش خون رسانی به پاها، دست ها و بازوها و بروز بیماری های عروق محیطی می گردد.

بر همین اساس در افراد دیابتی نه تنهاخطر سکته قلبی بالا می باشد بلکه خطر ابتلا به نارسایی قلبی نیز در انان زیاد است، نارسایی قلبی یک مشکل بالینی جدی است که در ان قلب نمی تواند خون را به میزان کافی برای ریه ها و تنگی نفس می گردد و یا ممکن است مایع در بخش های دیگر بدن (به ویژه پاها) تجمع یابد و باعث ورم یا ادم در اندام تحتانی شود.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …