خانه / مطالب پزشکی / حاملگی / درمان بیماری واریس و درد ساق پا در دوران بارداری

درمان بیماری واریس و درد ساق پا در دوران بارداری

درمان بیماری واریس و درد ساق پا در دوران بارداری

واریس پا

واریس عبارت از گشاد شدن و ظاهر گردیدن سیاهرگ های زیر جلد ناحیه ساق پا و ران می باشد و اغلب اوقات که شدت پیدا می کند سبب درد و ناراحتی زیاد می گردد.

درمان واریس پا

جهت پیش گیری از پیدا شدن واریس باید سعی کنید که خون به مقدار زیاد، در وریدهای پا جمع نشود و برای اینکار حتی الامکان از ایستادن روی پاها و یا قدم زدن به مدت طولانی خودداری کنید. هنگام استراحت، روی تخت و یا زمین دراز کشیده و مدت یک یا دو ساعت در حالیکه زیر پای خود را به وسیله یک بالشت بالا نگاه داشته اید در همان وضعیت باقی بمانید.

از پوشیدن کرست و دامن های تنگ و همچنین جورابهای پلاستیکی که تا کمر بالا آمده و فشار زیاد تولید می کنند خودداری نمائید. در مواقعی که واریس، مزاحمت زیاد ایجاد می کند چنانچه در خارج از خانه کار می کنید می توانید از جوراب های مخصوص واریس که زیاد کلفت نباشند استفاده نمائید.

توجه : اغلب پزشکان، درمان های موضعی (انواع کرم و ژل) و یا جراحی واریس را به بعد از زایمان موکول می نمایند، زیرا واریس پا بعد از زایمان خود به خود بهتر شده و یا به کلی از بین می رود.

درد ساق پا در دوران بارداری

درد ساق پا در زنان باردار به خصوص هنگام شب شایع است. این درد که بیشتر ساق پا را فرا می گیرد در اثر انقباض عضله به وجود می آید و شدت آن در هفته های آخر بارداری است.

باید دانست که ایستادن دائم روی پاها، کرست های تنگ آبستنی و کفش های پاشنه بلند که به علت کشش و فشاری که روی عضلات کمر وارد می کنند، زمینه را برای ایجاد درد بیشتر فراهم می نمایند.

درمان درد ساق پا در دوران بارداری

در موقعی که درد ساق پا در اثر خستگی زیاد به وجود می آید باید حتی المقدور استراحت نمائید و گاهی از اوقات با تغییر وضعیت به صورت خوابیدن روی شکم و بالا آوردن زانو ممکن است بهبودی کامل بیابید. موقعیکه درد بطور ناگهانی و یا در اواسط شب ظاهر می شود، ساق پا را با کمپرس خشک گرم کرده و به وسیله روغن زیتون ماساژ بدهید. همچنین خوردن میوه ها و سبزی هائی که کلسیم دارند و به خصوص سوپ استخوان را فراموش ننمائید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …