خانه / مطالب پزشکی / دستگاه تنفس (بیماری سل – آسم)

دستگاه تنفس (بیماری سل – آسم)

 غذاهای آیورودا برای درمان سل

ایورودا به معنی “علم زندگی” یکی از شاخه ها طب سنتی است که در هندوستان ریشه دارد اگرچه در کشورهای دیگر نیز در قالب ، ماساژ و یوگا برای درمان بیماران استفاده می کنند. یکی از مفاهیمی که از تعالیم “بودا” به ایورودا راه یافته ” تعادل” است که بر اساس ان مقابله با نیازهای طبیعی باعث از بین رفتن تعادل در بدن و ایجاد بیماری می شود. توصیه به رژیم های غذایی و بهداشت جایگاه ویژه ای در ایورودا دارد.

“سیب کاستر” به عنوان یکی از درمان های غذایی موثر بر بیماری سل مورد توجه قرار دارد. گفته می شود که این غذا حکم مواد ارام بخش را دارد. پزشک طب سنتی یک نوع اشامیدنی تخمیر شده از سیب کاستر را در فصل خود به نام “سیتافالاساوا” تهیه و از ان به عنوان دارو برای درمان سل استفاده می کند. این شربت با جوشاندن گوشت سیب کاستر و کشمش بی هسته در اب و روی اتشی ملایم به دست می اید. وقتی حدود یک سوم اب باقی می ماند ان را از صافی رد می کنند. ان گاه مقداری پودر قند و اب نبات، و هم چنین پودر هل، دارچین وچاشنی های دیگر به ان اضافه می نمایند.

مواد مغذی کلیدی برای درمان سل

عامل اصلی مورد نیاز برای درمان سل کلسیم است. شیر که غنی ترین منبع برای تامین کلسیم الی بدن می باشد باید به صورت غذای کاملا مستقل مصرف شود. رژیم غذایی برای درمان سل باید حداقل شامل 1 لیتر شیر در روز باشد.
چرا شیر؟ چون که شیر به حفظ وزن کمک می کند. وزن متناسب و متعادل از جمله مهم ترین ویژگی های فیزیکی است که تاثیر عمیقی بر سلامتی و شخصیت فرد دارد. برای یک شخص سالم تا سن 30 سالگی، بدنی با وزن متوسط به بالا مطلوب است: چون که یک چنین اندامی مقابل بیماری های خاص، به وژه سل وضعیت دفاعی خوبی را به خود می گیرد. بین 30 تا 40 سالگی فرد باید تلاش کند که ورزش را در حد متوسط نگه دارد چون که این دوره ی 10 ساله مرحله ی اغاز بیماری های زیادی در اینده است. توصیه می شود که فرد بعد از 40 سالگی وزن خود را کم کند تا اندکی زیر متوسط به پایین باشد از این رو که بتواند فشارهای وارده بر قلب، کلیه و دیگر اندام های حیاتی را کاهش دهد.
%d8%b4%db%8c%d8%b1

روش های درمان طبیعی سل

اگر سل در مراحل اولیه درمان شود دیگر به عنوان یک بیماری غیرقابل درمان در نظر گرفته نخواهد شد. یک طرح کاملا وابسته به رژیم غذایی و یک برنامه ی حیات بخش و شادی اور در راستای جریان طبیعی زندگی تنها راه غلبه بر بیماری است. به عنوان اولین قدم بیمار باید به مدت سه تا چهار روز فقط سه وعده در روز میوه های اب دار و تازه مانند سیب، گلابی، هلو، پرتقال، اناناس، خربزه، هندوانه و هر میوه ی اب دار فصلی دیگر که در دسترس می باشد بخورد. موز و میوه های خشک (خشکبار)، کنسروی و کمپوتی نباید مصرف شوند. از اشامیدنی ها، بیمار می تواند شربت اب لیمو شیرین نشده یا اب چشمه (گرم یا سرد) بنوشد. اگر بیمار با یک چنین رژیم غذایی سرشار از میوه دچار کاهش وزن می شود، به طوری که لاغر شدن او سلامتی اش را به خطر می اندازد، می تواند با هر وعده میوه، یک لوان شیر هم بنوشد.
بعد از رژیم غذایی میوه ای بیمار باید یک رژیم میوه و شیر در پیش بگیرد. در این رژیم غذایی، وعده ها دقیقا همان میوه ها را دارد، با این تفاوت که شیر نیز به میوه ها اضافه می شود. بیمار با یک لیتر شیر در روز اول شروع می کند و هر روز یک چهارم لیتر اضافه می شود تا این که به 2 تا 2/5 لیتر می رسد. این مورد به سازگاری شیر بستگی دارد. شیر باید خام و تازه باشد البته اگر برای بیمار ناخوشایند است می توانید شیر را کمی گرم کنید. شیر باید جرعه جرعه اشامیده شود. رژیم غذایی میوه و شیر باید 4 تا 6 هفته ادامه یابد. پس از ان بیمار می تواند رژیم غذایی که در ادامه می اید را پیش بگیرد.

برای مداوای سل اب درمانی را فراموش نکنید

برخی اب درمانی ها در مورد سل مفید هستند. مقاومت حیاتی بیمار با یک برنامه ریزی دقیق برای یک حمام اب سرد مرحله به مرحله که 2 بار در روز انجام می شود افزایش می یابد. سرد شدن اب باید به تدریج انجام شود تا به یک نتایج رضایت بخشی برسید. به هر حال مواظب باشید که بیمار سرما نخورد. یک تحریک کوتاه با اب داغ و متعاقب ان با اب سرد که روی سینه، شکم و پشت انجام می شود با یک حمام لگن و غوطه ور شدن (دما اب 36/5 تا 37/5 درجه سلسیوس) در وان حمام به مدت یک ساعت و درست قبل از خواب نیز در دران سل مفید است.
%d8%a7%d8%a8-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c

رژیم اب میوه ای و اب سبزی جات برای اسمی ها

 بیماران اسمی باید همیشه کم تر از ظرفیت غذا بخورند.
بیمار باید به مدت چند روز، روزه ی اب لیمو و عسل بگیرد و از ان به مدت یک رژیم غذایی اب میوه ای یا اب سبزی جات در پیش بگیرد  تا بدن را تغذیه و سموم را دفع کند. به تدریج می تواند غذاهای سفت را نیز در برنامه ی غذایی خود بگنجاند. با این حال بیمار باید از اشتباهات غذایی رایج پرهیز نماید. در حالت ایده ال بیمار باید رژیم غذایی خود را محدود کند: مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها که اسید تولید می کنند به حداقل برسد و در مقابل فرد باید غذاهای قلیایی مانند میوه های تازه، سبزی جات برگ دار سبز و نخود جوانه زده بیش تر بخورد.
بیمار اسمی باید ازغذاهایی که تولید خلط می کنند مانند: برنج، شکر، عدس، کشک و شیر دلمه و هم چنین غذاهای سرخ شده و سایر غذاهای سفت و دیر هضم پرهیز نماید. صبحانه می تواند الو بخارا، پرتقال، انواع توت و یا چند کشمش سیاه همراه با عسل بخورد. ناهار و شام باید حاوی سالاد سبزی جات خام مانند خیار، کاهو، گوجه فرنگی، هویج، چغندر، یکی دو نوع سبزی سبز برگ پخته و نان گندم باشند. اخرین وعده (شام) ترجیحا باید قبل از غروب افتاب یا حداقل 2 ساعت قبل از خواب خورده شود.

درست نفس بکشید

با تنفس درست سلامت خود را افزایش دهید. نفس کشیدن چنان راحت است که ما اغلب به ان توجهی نمی کنیم و امری بدیهی می دانیم و به راحتی از کنارش می گذریم: اما ان اساسی ترین عامل موثر بر جسم، ذهن، روح و روان ماست. هر وقت ما نفس می کشیم اکسیژن را به داخل بدن برده و جرقه اتش تبدیل مواد مغذی به سوخت را روشن می کنیم. در بازدم، ما بدن را از وجود یک ماده سمی به  نام دی اکسید کربن پاکسازی می کنیم. تنفس ذهن ما را تحت تاثیر قرار می دهد. تنفس کم عمق می تواند ما را متشنج کند. تنفس عمیق به ما ارامش می دهد تنفس می تواند فکر ما را مغشوش یا روشن می سازد.

%d8%aa%d9%86%d9%81%d8%b3-%d8%af%d8%b1%d8%b3%d8%aa

برای درمان اسم، زیاد نخور، عسل بخور!

به کسی که تب دارد گرسنگی بده، به فرد سرما خورده غذا بده، اما مبتلا به اسم را پرخوری نده. اسم به ویژه وقتی حمله شدید است اشتها را از بین می برد (در چنین شرایطی بیمار را به خوردن مجبور نکنید. او باید گرسنگی بکشد تا اسم برطرف شود، به هرحال او باید هر دو ساعت یک فنجان اب گرم بنوشد و تنقیه نیز در ان حال بسیار سودمند خواهد بود)

عسل در درمان اسم بسیار موثر است. گفته می شود که اگر کمی عسل را در داخل فنجان بریزید و جلوی بینی بیمار بگیرید و فرد مبتلا به اسم بوی عسل را استشمام کند اسان تر و عمیق تر می تواند نفس بکشد و تنگی نفس او برطرف می شود. اثر عسل حدود 1 ساعت یا کمی بیش تر باقی می ماند. به این دلیل است که عسل حاوی ترکیبی فراتر از الکل و روغن های اتری است و بخاراتی که از ان بلند می شود تسکین دهنده و برای فرد مبتلا به اسم سودمند می باشند. عسل یک تسکین دهنده ی قوی است و فرقی نمی کند بخارات ان را استشمام کنید و یا چند قاشق از ان را داخل اب یا شیر بریزید  و نوش جان نمایید. عسل مواد مخاطی  انباشته شده ریه ها (خلط ها) را رقیق کرده و به تخلیه ی خلط ها از نای، نایژک ها و راه ها تنفسی کمک می کند. عسل بافت اصلی ریه را تقویت می کند و از این رو مانع از تولید مواد مخاطی یا همان خلط در اینده می شود.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …