خانه / مطالب پزشکی / دستگاه عصبی

دستگاه عصبی

دستگاه عصبی

سوزش، تیر کشیدن، سوزن سوزن شدن، گز گز، مور مور به نظر شما مشکل چیست؟ درست گفتید: التهاب عصبی است.

:: علایم اصلی التهاب عصبی
درد سوزشی، تیر کشیدن، مور مور و گز گز شدن در عصب اسیب دیده است. در موارد شدید، ممکن است به کرختی و یا بی حسی و فلج عضلات نزدیک عصب نیز منجر شود. بنابراین این امکان وجود دارد که به علت تغییرات عصب صورت، عضلات ان دچار فلج موقتی می شوند. در مرحله حاد این اختلال، بیمار به علت از دست دادن قدرت عضلات در سمت مبتلای صورت قادر به بستن چشم ها نیست و لحن عادی تکلم را از دست خواهد داد.

:: علت اصلی نوریت (التهای عصبی) اسیدوز (فشارخون در اشخاص مستعد به بیماری قند و کلیه) می باشند: به عبارت دیگر، خون و دیگر مایعات بدن بیش از حد اسیدی می شود، تمام مایعات بدن در حالات سلامت و در حالات فعل و انفعالات خود نشان حالات قلیایی (بازی) داشته باشند، اما وقتی به دلیل یک رژیم غذایی غلط، در یک دوره ی طولانی اسید مواد زاید به طور مداوم در بافت ها انباشته می شوند نتیجه ای جز اختلال “اسیدوز” نخواهد داشت. (اسیدوز به معنی کاهش سطح بی کربنات مایع خارج سلولی و قرار گرفتن PH خون در محدوده ی اسیدی پایین تر از 7 می باشد.) معمولا فرایندهای متابولیک بدن و کاتابولیسم گلوکز منجر به تولید اسید می شود. کاهش قلیایی بودن خون را اسیدوز و افزایش قلیایی بودن ان را “الکالوز” گویند.

maghz Neurology

به دلیل عادات غلط زندگی، کار کردن بیش از حد و…. کشیدگی طبیعی عصب کم شده و به نوریت (التهاب عصبی) منجر می شود. این بیماری هم چنین می تواند در نتیجه ی انواع کمبودهای غذایی و اختلالات متابولیک مانند سوخت و ساز ناقص کلسیم، کمبود ویتامین B1 (ب 1 تیامین)، B6 (ب 6، پیریدوکسین) و B12 (ب 12) باشد.
:: غذاهای پروتئینی نظیر گوشت و ماهی، سس ها، پنیر، نان، غلات، ماست و شیر اسید وارد بدن می کنند. میوه ها، سبزی جات و اب میوه های طبیعی غنی از منابع باز هستند مخصوصا میوه های خشک نظیر کشمش سیاه، رازیانه و کلم.

راهنمایی های کوتاه برای درمان ناراحتی های عصبی

ماساژ برای درمان ناراحتی های عصبی فواید زیادی دارد. در مورد التهاب حاد عصب، ماساژ باید با دقت تمام انجام شود. ضربه های ارام و ملایم توصیه می شود. نباید روی عصب متورم فشار زیادی اورد، چون که ان ها التهاب را افزایش خواهد داد. تمام ان چه که لازم است تا انجام دهید این است که روی عصب چند ضربه ارام بزنید، برای تسکین فشارهای عصبی فشردن عصب توصیه می شود. با هر دو دست اعضای بدن تان را چنگ  بیندازید: دور و پایین بازوی تان را فشار دهید. از شانه هایتان شروع کنید تا به مچ برسید. وقتی چنگ زدن های شما تمام شد دست ها را کمی پایین اورده و یک بار دیگر فشار دهید. در نتیجه گردش خون افزایش خواهد یافت. فشردن عصب ستون فقرات نیز بسیار سودمند است. این عمل با کف دست انجام می شود لمس عصب پشت با انگشتان ان را تحریک می کند. با ضربه های طولانی مدت، ارام و ملایمی که بر این عصب و تمام پشت وارد می شوند می توان بی خوابی را درمان کرد.

Facial

برای مبارزه با افسردگی فعالیت داشته باشید

با فعالیت بدنی بر افسردگی غلبه کنید. اگر ان هایی که دچار افسردگی شده اند به کاری مشغول شوند تمام بدبختی های خود را فراموش خواهند کرد. ان ها باید خودشان را فراموش کنند و فقط به دیگران فکر نمایند. ان ها می توانند به تزیین خانه مشغول شوند، وسیله ای را تمیز کنند و ….. از دستاورد غلبه بر افسردگی و پریشانی خود لذت ببرند.

:: عواملی که باعث ایجاد افسردگی می شوند شامل: کمبود مواد مغذی یا دریافت بیش ازحد ان ها، داروها، الکل، کافئین (قهوه)، نیکوتین (سیگار)، قند خون پایین، عدم تعادل هورمونی بدن، الرژی، مسمومیت با فلزات سنگین و …

اگر فردی 5 مورد از علایم زیر را داشته باشد و مدت ان ها بیش از یک ماه طول بکشد نشان می دهد دچار افسردگی شده است:

1_ تغییر اشتها ( کاهش یا افزایش وزن)
2_ کم خوابی یا پر خوابی
3_ کنترل نداشتن بر رفتار
4_ سستی و رخوت
5_ کاهش علاقه و میل جنسی
6_ خستگی و بی حالی
7_ احساس بی ارزشی و احساس گناه
8_ عدم تمرکز حواس
9_ فکر خودکشی

افسردگی

ورزش نقش مهمی در درمان افسردگی بازی می کند.

ورزش نه تنها بدن را از نظر جسمی و روحی سالم نگه می دارد بلکه به انسان تمدد اعصاب، روحیه و ارامش خاطر می دهد. ورزش بهترین ارام بخش طبیعت است. ورزش تغییرات شیمیایی و روانی ایجاد می کند که سلامت روان انسان را بهبود می بخشد. ورزش میزان هورمون ها را در خون تغییر می دهد و بتا _اندروفین (مواد شیمییی مغزی موثر بر خلق) را بالا می برد. ورزش هم چنین عملکرد عصبی نباتی (سمپاتیک و پاراسماتیک) را افزایش می دهد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …