خانه / مطالب پزشکی / دهان و دندان

دهان و دندان

دهان و دندان

دهان و دندان

راهنمایی های کوتاه برای درمان بیماری های لثه

هرگونه درمان پیوره باید به صورت اساسی و موثر انجام شود. هدف باید پاک سازی خون و بافت ها از ناخالصی های اسیدی باشد که ریشه ی اصلی مشکل هستند. جرم گیری و تمیز کردن ریشه ی دندان ها که به این بیماری مبتلا شده اند به پاک سازی مسمومیت خون بدن کمکی نخواهد کرد.
بیمار باید درمان را با روزه ی کوتاه مدت 3 تا 5 روزی اب میوه شروع کند. در این مدت اب پرتقال تازه که به صورت نصف و نصف با اب رقیق شده است باید با فاصله های 2 ساعته، از 8 صبح تا 8 شب مصرف گردد. اگر بیمار از اب پرتقال خوشش نمی اید می تواند اب هویج استفاده نماید. در مدت روزه روده ها نیز باید با تنقیه ی اب گرم تمیز شوند. اگر بیمار یبوست همیشگی دارد، تمامی تلاش ها باید برای رفع ان انجام گیرد.

بعد از روزه ی اب میوه بیمار باید 3 تا 5 روز دیگر رژیم غذایی فقط میوه را ادامه دهد. در این رژیم بیمار 3 وعده در روز با فاصله ی 5 ساعته، میوه های اب دار تازه مانند سیب، گلابی، انگور، گریپ فروت، پرتقال، اناناس، خربزه و هندوانه می خورد. اگر بیمار لاغر است و کاهش وزن برای او خطر دارد می تواند در روزهایی که فقط میوه می خورد 1 لیوان شیر نیز بیاشامد. پس از ان بیمار به تدریج می تواند یک رژیم غذایی متعادل در پیش بگیرد. با این حال تاکید می شود که بهتر است رژیم غذایی بر اساس میوه های تازه، سالاد سبز، نان کامل سبوس دار، سبزی جات به درستی پخته شده، پنیر محلی، اجیل و شیر ارگانیک باشد.

نان سفید، قند و شکر سفید و غذاهای کنسروی و فراوری شده باید به طور کامل کنار گذاشته شوند. باید از چاشنی ها، سس ها، قهوه و چای پر رنگ، گوش و سایر فراورده ها گوشتی پرهیز شود. بیمار باید هم چنین از غذاهای نشاسته دار (ماکارونی، برنج، نان، سیب زمینی…) و چسبناک اجتناب نماید. دندان ها و لثه مانند دیگر اعضای بدن نیاز به ورزش و تمرین دارند که با خوردن غذاهای سفت و فیبردار می توان به این مهم دست یافت. گندم سبوس دار در پیش گیری و درمان بیماری ها لثه (پیوره) بسیار با ارزش است. خوردن نان فطیر گندم و جو وقت گیر است، اما می توان ان ها را در کنار دیگر غذاها نیز مصرف نمود تا عمل جویدن را به تاخیر بیندازد و لثه ها را تقویت کند. نان گندم و جو سبوس دار، نه تنها ورزش لازم را به دندان ها و لثه ها می دهد، بلکه به دستگاه گوارش و هضم نیز کمک بسیار زیاد می کند.
%da%af%d9%86%d8%af%d9%85

میوه برای داشتن دندان های سالم و لثه سالم

جویدن گوآوای نارس عالی ترین تقویت کننده برای دندان ها و لثه می باشد. این میوه به خاطر قابض بودن و محتوای زیاد ویتامین ث (c) ان مانع از خونریزی لثه می شود. جویدن برگ های ترد و نازک ان نیز در درمان بیمار های لثه کمک می کند. دندان ها را سالم نگه می دارد. جوشانده ی پوست و ریشه ی ان را نیز می توان به عنوان دهان شویه برای درمان لثه های متورم استفاده نمود. لیمو ترش و شیرین نیز به دلیل محتوای زیاد ویتامین ث ان ها، در درمان بیماری های پیوره (چرکی شدن لثه ها) بسیار مفید هستند. ان ها دندان ها و لثه ها را تقویت می کند و در جلوگیری و درمان التهاب های حاد کنار لثه ها بسیار مفید می باشند.

برای سلامت لثه و دندان ها سبزی بخورید

برای این که هرگونه درمان پیوره (التهاب لثه) موثر باشد باید مطابق قواعد اصولی انجام بگیرد. هدف اصلی باید بر پاک سازی خون و بافت ها از ناخالصی های اسیدی  متمرکز شود که ریشه ی اصلی بیماری است. جرم گیری دندان ها و پاک کردن ریشه دندان های اسیب دیده به خون مسمون اندام ها و بافت ها کمکی نمی کند.
اب اسفناج خام یکی دیگر از داروهای غذایی ارزشمند می باشد. که در پیشگری و درمان پیوره خوش درخشیده است و تاثیر زیادی در درمان بیماری های لثه و دندان ها دارد. معمولا اگر اب اسفناج با اب هویج ترکیب شود این تاثیر افزایش می یابد. یافته ها نشان می دهند که استفاده از غذاهای خام طبیعی و نوشیدن مقدار زیادی از ترکیب اب اسفناج و هویج به رهایی از این بیماری کمک زیادی می کند.

تشخیص مشکل با شیوه های درمان معمولی، برای مثال: ورم و التهاب لوزه ها

درمان ورم و التهاب لوزه ها که در نظام پزشکی امروزی با ید مال و انواع افشانه ها (اسپری ها) انجام می شود بسیار خطرناک، مضر و یا موقتی است. این روش ها به پاک سازی سیستم ایمنی بدن از سموم که ریشه  اصلی مشکل می باشد کمک نمی کنند. در حقیقیت این رنگ مالی ها و عطر افشانی ها بازگشت سموم بدن را تقویت می کنند که مشکلات جدی بعدی را در پی خواهد داشت.
روش صحیح برای درمان ورم و التهاب این است که با رعایت یک رژیم غذایی صحیح و شیوه های طبیعی دیگر بدن را از وجود باقی سموم جدی بیماری فروکش کند. در این مدت به مدت 3 تا 5 روز به بیمار فقط باید اب و اب میوه (طبیعی و نه اب شکرهای بنجل بازاری) خورانده شود. در طی روز باید یک بسته (پارچه) سرد با فاصله 2 ساعته روی گلو گذاشته شود. بهتر است به این صورت عمل کنیم: یک پارچه ی نخی را داخل اب سرد قرار دهید، سپس ان را دراورده و بپیچانید، دو سه بار دور گردن بپیچانید و با یک پارچه ی دیگر روی ان را بپوشانید. بیمار باید هر روز چندین بار با اب لیموی تمیز غرغره نماید.

در موارد خطرناک تر غرغره با تخم شنبلیله بسیار موثر است. دو قاشق سوپ خوری تخم شنبلیله را داخل یک لیتر اب بریزید و به مدت نیم ساعت ان را اهسته بجوشانید و ان گاه ان را سرد نمایید تمام این یک لیتر گلوشوی ارام بخش اماده شده باید در یک روز مصرف شود تا نتایج سودمند خود را نشان دهد.
untitled

در دوره ی نقاهت (بهبودی)، رژیم غذایی را رعایت کنید:

برای مثال:
رژیم غذایی دوره بهبودی از بیماری ورم و التهاب لوزه ها

بعد از برطرف شدن علایم حاد التهاب لوزه، بیمار باید به مدت سه چهار روز یک رژیم غذایی متشکل از همه نوع میوه را دنبال کند. در این رژیم باید سه وعده از میوه ها تازه و ابدار مانند: سیب، گریپ فروت، پرتغال، گلابی، اناناس، هلو، خربزه . هندوانه گنجانده شود. اب اناناس تازه، با ارزش ترین ماده ی غذایی است که برای تمامی بیماری های گلو توصیه می شود. بعد از رژیم غذایی میوه ای بیمار به تدریج می تواند یک رژیم غذایی متعادل به شرح زیر داشته باشد:

:: صبحانه: میوه های تازه، هویج رنده شده خام یا هر سالاد خام دیگر. الو وسایر میوه های خشک به دلخواه بیمار

:: ناهار: سبزی جات بخار پز در دسترس، نان گندم سبوس دار و سبزی جات شنبلله و کدو بسیار توصیه می شود.

:: شام: سالاد خام به اندازه و در دسترس، جوانه ی حبوبات مثل ماش و لوبیا، تخم یونجه، نان غلات کامل، کره یا پنیر محلی

در درمان ورم لوزه، اب خیار، هویج و چغندر به صورت جدا یا ترکیبی بسیار سودمند است. به یاد داشته باشید که سه قسمت اب هویج، یک سمت اب چغندر و یک قسمت اب خیار را ترکیب کنید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …