خانه / مطالب پزشکی / دیابت و هیپوگلیسمی

دیابت و هیپوگلیسمی

دیابت و هیپوگلیسمی

بیماران دیابتی می توانند قندهای سالم بخورند.
بیماران دیابتی نباید از خوردن میوه ها و سبزی جات تازه ی حاوی قند و نشاسته هراس داشته باشند. میوه های تازه دارای قند فروکتوز می باشند که برای سوخت و ساز نیازی به انسولین ندارند و دیابتی ها به خوبی می توانند ان را تحمل کنند. مصرف چربی ها و روغن ها باید به حداقل برسد، چون که ان ها این قابلیت را دارند که استانه تحمل به پروتئین و نشاسته را کاهش دهند. تاکید بر مصرف غذاهای خام است، چون که ان ها ترشح انسولین را تحریک کرده و ان را افزایش می دهند. برای تامین پروتئین، پنیرهای سنتی، انواع مختلف شیر ترش و مغزها (اجیل) بهترین هستند. بیمار باید از پرخوری بپرهیزد و به جای 3 وعدهای اصلی 4_5 وعده ی غذایی کوچک داشته باشد.

برنامه ی غذایی ذیل به عنوان یک راهنمای کلی ارایه می شود:

:: ناشتا: یک لیوان اب ولرم، همراه با اب لیموی تازه اب گیری شده.

:: صبحانه: هرگونه میوه تازه، به استثنای موز، الوی خیسانده شده، یک تکه ی کوچک نان سبوس دار با کمی کره ی محلی و شیر تازه

:: ناهار:
سبزی جات برگدار سبز بخارپز یا کمی پخته شده مانند گل کلم، کلم، گوجه فرنگی، اسفناج، شلغم، مارچوبه، قارچ، 2_3 تکه نان سبوس دار با توجه به اشتها و یک لیوان دوغ یا کمی کشک
%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa
:: عصرانه: یک لیوان اب میوه یا سبزی جات تازه

:: شام: یک کاسه ی بزرگ سالاد که تمامی سبزی جات خام فصلی را شامل شده باشد. اگر تمایل داشتید کنار سالاد می توانید کمی غذای گرم یا پنیر محلی تازه نیز بخورد.

:: قبل از خواب: یک لیوان شیر تازه ارگانیک بنوشید.

در این رژیم، غذاهای گوشتی هیچ گونه جایگاهی ندارند، به این دلیل که ان ها مقدار سموم خون را افزایش داده و استانه ی تحمل قند را کاهش می دهند و بیماری فرد دیابتی را بدتر می کنند. از طرف دیگر یک رژیم غذایی گیاه خواری بدون هرگونه تحریک کنندگی، به ویژه غذاهای خام، تحمل به قند را افزایش داده و حال عمومی بیمار دیابتی را بهبود می بخشد.

غذاهای عالی برای بیماران دیابتی

کرفس، خیار، لوبیا سبز، پیاز و سیر برای بیماران دیابتی بسیار سودمند می باشد. چای تهیه شده از غلاف های لوبیا سبز عالی ترین جایگزین طبیعی انسولین بوده و برای دیابتی ها بسیار مفید می باشد. پوست غلاف لوبیا سبز سرشار از سیلیس و مواد هورمونی خاص می باشد که با انسولین رابطه ی بسیار نزدیکی دارند. یک فنجان چای غلاف لوبیا سبز با یک واحد انسولین برابر است. خیاز نیز حاوی هورمون مورد نیاز سلول های لوزالمعده برای تولید انسولین می باشد. ثابت شده است که پیاز و سیر در کاهش قندخون در بیماران دیابتی بسیار سودمند هستند.
%d9%84%d9%88%d8%a8%db%8c%d8%a7-%d8%b3%d8%a8%d8%b2

ویتامین هایی برای هیپوگلیسمی

غذاهای سرشار از ویتامین ث (C)، ای (E) و گروه ب (B) در درمان افت قند خون بسیار سودمند می باشند. ویتامین های ث و ب استانه ی تحمل به قند و کربوهیدرات را افزایش داده و سوخت و ساز قند را به حالت عادی در می اورند. پانتوتنیک اسید و ویتامین ب6 به تقویت غدد ادرنال (فوق کلیوی) کمک می کنند: این غدد معمولا در افراد مبتلا به افت قندخون دچار خستگی و تحلیل می شوند.
ویتامن ای (E) ذخیره ی گلیکوژن در عضلات و بافت ها را بهبود می بخشد. بیمار باید ویتامین ث را در دوزهای بالا از 2000 تا 5000 میلی گرم، ب 6 را در مقدار روزانه 50 میلی گرم و ویتامین ای را تا 1600 واحد بین المللی در روز مصرف نماید.

مصرف قند زیاد باعث هیپوگلیسم (افت قندخون) می شود

هیپوگلیسمی بیماری کمبود گلوکز در جریان خون است. از قضا این بیماری با مصرف زیاد شکر تشدید می شود. معمولا مصرف زیاد کربوهیدرات تصفیه شده و غذاهای قندی به هیپوگلیسمی منجر می شود. این مواد باعث می شوند که لوزالمعده، غدد فوق کلیوی و کبد توانایی خود را در متابولیسم و انتقال صحیح گلوکز از دست بدهند. از دیگر عوامل تشدید کننده ی افت قندخون تومور، نارسایی کبدی، غده ی هیپوفیز، غده های فوق کلیوی می باشند. استرس این بیماری را تشدید می کند چون که باعث تضعیف غده فوق کلیوی شده و این غدد دچار عدم تحمل گلوکز (Igt) می شوند.

علایم هیپوگلیسمی عبارتند از:
افزایش ضربان قلب، گرسنگی، سرگیجه، لرزش، اضطراب، حالات عصبی، تعریق، خواب الودگی، گیجی و اشکال در تکلم

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …