خانه / مطالب پزشکی / حاملگی / راهنمای غذایی دوران بارداری

راهنمای غذایی دوران بارداری

راهنمای غذایی دوران بارداری

راهنمای غذایی دوران بارداری

1- گروه نان

2- گروه سبزیجات

3- گروه میوه ها

4- گروه گوشت

5- گروه شیر و ماست

نـــان

خانم های باردار تقریبا بیشترین نیاز خود را از این گروه فراهم می کنند، هر خانم بارداری، روزانه به 300 کیلو کالری انرژی نیاز دارد و اگر انرژی به میزان کافی نباشد، پروتئین به جای آنکه جهت نقش حیاتی خود در رشد و تکامل ذخیره شود، به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. غذاهای این گروه دارای مقادیر زیادی کربوهیدرات هستند که منبع اولیه انرژی می باشند.

حبوبات یک منبع خوب برای پروتئین است که به عنوان سازنده بافت های بدن برای مادر و بچه می باشد و در طی 6 ماهه آخر حدود 1 کیلو گرم پروتئین در مادر ذخیره می شود. البته قسمت عمده پروتئین ها از منابع حیوانی نظیر: گوشت گاو، گوسفند، مرغ… تامین می شود. بسیاری از حبوبات غنی از آهن و ویتامین ب هستند و نیاز به آهن در هنگام حاملگی زیاد می شود و این نیاز در ماه های آخر بارداری بسیار مهم و شدید می باشد.

سبزیجات

سبزیجات می تواند مقدار زیادی از ویتامین ها از جمله ویتامین A و C و مواد معدنی و فیبر را فراهم کنند. یکی از مشکلات زنان باردار داشتن یبوست است که با مصرف سبزی ها این مشکل برطرف می شود. نیاز به ویتامین C در این دوران 70 درصد است که رژیم معمولی و مناسب به راحتی می تواند این مقدار را در اختیار مادر قرار دهد. کلم، حبوبات،سیب زمینی، اسفناج و گوجه فرنگی غنی از ویتامین C هستند. و به جذب آهن موجود در غذاها کمک می کنند. اما از آنجائی که بدن انسان ذخیره ویتامین C ندارد این ویتامین باید به شکل روزانه تامین و مصرف شود، البته با مصرف درست مواد غذائی احتیاج به ویتامین به راحتی فراهم می شود، ضمن اینکه سبزیجات سبز تیره و زرد تیره نظیر: هویج یا زردک، سیب زمینی، فلفل سبز و کلم بروکلی سرشار از ویتامین A هستند که برای رشد و سلامت بدن مادر و جنین لازم است.

میوه ها

میوه هایی مانند پرتقال، گریپ فروت، نارنگی، لیمو و انگور سرشار از ویتامین C هستند و هر زن باردار می تواند در روز چندین بار از این گروه استفاده کرده و نیاز خود به ویتامین هایی مثل A و C را برآورده نماید و به طور مثال آب میوه طبیعی و تازه را با صبحانه یا غذا و سالاد میوه را همراه با ناهار مصرف کند.

گوشت

پروتئین که یک ماده اصلی برای نوزاد و مادرش است به طور مشخص در این گروه وجود دارد. اما تنها ویتامینی که در این گروه وجود دارد ویتامین B12 است که فقط در منابع حیوانی یافت می شود و منشاء گیاهی ندارد. مادرانی که گیاه خوار هستند، ذخیره ویتامین B12 نوزاد آنها پایین است و باید آن را افزایش دهند. این گروه جزء گروه های اصلی غذایی برای مادر باردار به حساب می آید که باید در وعده های غذای آنها گنجانده شود.

شیر و ماست

محصولات و فرآورده های لبنی مقدار زیادی از احتیاجات غذایی مادران را برآورده می کنند،به خصوص کلسیم و پروتئین که در این مواد وجود دارد در طول حاملگی حدود 30 گرم کلسیم در مادر تجمع می یابد که اکثر آن در اواخر بارداری و در جنین ذخیره می شود. کلسیم ماده اصلی در تشکیل استخوان و دندان است و اگر جذب کلسیم مادر کافی نباشد، جنین از کلسیم استخوان های مادر استفاده می کند که باعث می شود مادر درآینده دچار استئوپروز یا پوکی استخوان شود. هر زن بارداری باید سعی کند که در روز یک لیوان شیر مصرف کند و اگر مادری مزه شیر را دوست ندارد باید آن را با اضافه کردن موادی مانند کاکائو یا مقدار کمی آبنبات و امثال آن برای خود قابل قبول نماید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …