خانه / مطالب پزشکی / حاملگی / عفونت های غذایی دوران بارداری

عفونت های غذایی دوران بارداری

عفونت های غذایی دوران بارداری

عفونت های غذایی دوران بارداری

برخی از عفونت های سمی غذایی ممکن است تاثیرات زیادی روی مادر باردار داشته باشند که از جمله این بیماری ها، توکسوپلاسموز و لیستریوز بسیار خطرناک هستند. برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها باید گوشت را کاملا بپزید و از خوردن برخی مواد غذایی خام مانند ماهی های دودی و لبنیات یا شیر نجوشیده خودداری کنید. سعی کنید لایه روی پنیر را قبل از مصرف جدا کنید و تحت هر شرایطی احتیاط های لازم را در مورد بهداشت و نگهداری مواد غذایی داشته باشید.

توصیه می شود مصرف قهوه را در دوران حاملگی به حداقل برسانید چرا که سقط جنین و تولد نوزادان کم وزن در میان مادرانی که در این دوران، مقدار زیادی قهوه مصرف می کنند بسیار زیاد است.

در این مرحله از زندگی باید از خوردن غذاهای پرکالری دوری کرد. چرا که اضافه وزن خطراتی را برای مادر و جنین در پی دارد از جمله: فشار خون بالا، اختلالات متابولیکی، دیابت، عفونت های رحمی و اتفاقات ترومبوآمبولیک که احتمال زایمان سزارین را در میان مادران افزایش می دهد. ضمنا افزایش وزن در دوران بارداری باید منظم و تحت نظر پزشک باشد.

درست است که تغذیه بهترین اساس دوران بارداری است اما این به آن معنا نیست که باید بیشتر خورد و حجم غذا را افزایش داد. یک مادر باردار باید بداند که چه موادی را می خورد،البته لازم به ذکر است که روزی 300 کالری بیشتر نیاز دارید و این مورد در اواخر دوره بارداری که رشد جنین سریع تر می شود، جدی تر است و باید این کالری ها را از مواد غذایی طبیعی و سالم تامین کرد تا بدن به اندازه کافی مواد مورد نیاز جنین را داشته باشد. یک مادر باردار باید بین 12 تا 17 کیلو وزن اضافه داشته باشد و این در حالی است که فقط کمی از این وزن شامل خود جنین است و وزن قبل از بارداری مادر حدودا قابل تخمین است و به طور کلی به شرح زیر تقسیم می شود:

3/5 تا 4 کیلو وزن جنین، 3/5 کیلو پروتئین ذخیره شده، چربی و دیگر مواد، 2 کیلو دیگر مایعات اضافه بدن، یک کیلو افزایش حجم سینه، یک کیلو مایع امینوتیک اطراف جنین، 750 گرم جفت، الگوهای افزایش وزن در بارداری گوناگون است و اگر در آغاز بارداری وزن بیشتری داشته باشید، طبیعی است که کمتر وزن اضافه کنید و اگر کم وزن باشید و یا جنین ها دو قلو باشند وزن بیشتری اضافه می کنید.

آنچه مهم است این است که چه چیزی موجب این اضافه وزن می شود. زمانی که باردار می شوید هر آنچه می خورید و یا می آشامید، منبع اصلی تغذیه برای فرزندتان است. در واقع ارتباط میان چیزی که مصرف می کنید و سلامت جنین بیش از چیزی است که فکرش را بکنید به همین دلیل است که متخصصان در این زمان هشدار می دهند که از مصرف مواد مضر مانند دخانیات و الکل دوری نمایید. اما غذای اضافه ای که در این دوران استفاده می کنید به رشد و استحکام استخوان های جنین کمک می کند و به همین دلیل باید از مواد مقوی و دارای ویتامین و املاح بیشتر استفاده نمایید. یک برنامه غذایی کامل برای شما چه باردار باشید و چه نباشید شامل: پروتئین، هیدرات کربن، چربی، ویتامین ها و مواد معدنی و آب می باشد.

در این دوران به دلیل آسیب پذیری زیاد جنین باید در مورد مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی نیز با پزشک خود مشورت کنید. بسیاری از متخصصان مصرف روزانه بیش از 2 تا 3 فنجان چای، قهوه و نوشیدنی های کافئین دار را مضر نمی دانند، اما مصرف غذاهایی که فاسد نباشد بسیار مهم است مانند: پنیر مانده که نرم شده است و یا از شیر شتر و بز تهیه شده باشد و اصولا مصرف پنیر های محلی باید با دقت بیشتری انجام گیرد. از مصرف شیر و آب میوه های غیر پاستوریزه و غیر بسته بندی خودداری کنید. از مصرف تخم مرغ خام به شدت بپرهیزید. مراقب باشید که انواع گوشت و ماهی باید کاملا پخته باشند و هیچ قسمتی از آنها خام نباشند. غذاهای سرخ کردنی نیز باید به حدی سرخ شوند که مرکزشان کاملا پخته باشد. از مصرف ماهی هایی که دارای جیوه زیادی باشند پرهیز کنید. مصرف ماهی در دوران بارداری به دلیل دارابودن امگا 3 فراوان به شدت مفید است و به رشد سیستم عصبی جنین کمک زیادی می کند سعی کنید حتی الامکان از ماهی های تازه استفاده نمایید. چرا که ماهی های تن به لحاظ داشتن مقادیری جیوه ممکن است به مادر و جنین صدماتی وارد کند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …