خانه / مطالب پزشکی / علت فشارخون بالا و درمان آن

علت فشارخون بالا و درمان آن

علت فشارخون بالا و درمان آن

علت فشارخون

حداکثر در 20 درصد بیماران دچار فشارخون، بیماری خاصی که عامل فشارخون باشد یافت می شود و در بقیه موارد هیچ علت مشخص و قابل درمانی برای این بیماری پیدا نمی شود. در این موارد فشارخون را بنیادی یا اساسی Essential می نامیم و فقط با روش های دارویی و غیردارویی آن را کاهش می دهیم.

چند بیماری که باعث بالا رفتن فشارخون می شوند:

1_ پرکاری تیروئید: از عوامل فشارخون است که باعث تندشدن ضربان قلب و بالا رفتن فشارخون می شوند. با درمان بیماری تیروئید فشارخون این بیماران هم کنترل می شود. زیادی کورتیزون در بدن و خوردن کورتون به مدت طولانی نیز از عوامل فشارخون هستند.

2_  تنگی رگ های کلیه ها: که عامل مهم فشارخون بالاست، این بیماری باعث فشارخون شدید می شود که به سختی و با مصرف چند نوع دارو قابل کنترل است. بنابراین وقتی فشارخون شدید است و به دارو جواب نمی دهد باید با آنژیوگرافی رگ های کلیه وجود تنگی در این رگ ها را بررسی کنیم.

3_ فشارخون توموری به نام فئوکروموسیتوم: این بیماری در غده فوق کلیه تشکیل می شود. به دلیل رها شدن ناگهانی آدرنالین این بیماران که در حالت عادی مشکلی ندارند، ناگهان دچار حملات شدید تپش قلب، عرق کردن و فشارخون شدید می شوند. راه درمان این بیماری جراحی و درآوردن تومور است.

همان گونه که گفته شد در بیشتر موارد فشارخون یک بیماری اولیه و بنیادی است و نمی توان عامل خاصی برایش یافت و تنها راه درمان آن تغییر روش زندگی و دارو درمانی است.  روش صحیح زندگی شامل تغذیه صحیح یعنی خوردن میوه، سبزی و غذاهای دریایی فراوان، فعالیت ورزشی روزانه و جلوگیری از افزایش وزن است که باعث می شود درصد زیادی از افراد به فشارخون مبتلا نشوند و البته در شروع بیماری فشارخون نیز با همین تمهیدات می توان جلوی پیشرفت بیماری را گرفت.

• مصرف صحیح نمک نیز یکی از راه های کنترل فشارخون است زیرا درصد زیادی از مبتلایان به فشارخون با کم کردن نمک مصرفی می توانند تا حد زیادی فشارخونشان را کاهش دهند. برای این منظور اول باید غذاها با نمک کمتری پخته شوند.

مصرف غذاهای شور مثل ترشیجات ، خیارشور و … اجتناب شود

بر سر سفره از نمکدان استفاده نشود.

متاسفانه بیشتر بیماران مبتلا به فشارخون خیلی دیر متوجه بیماری می شوند که در ان زمان نمی توان صرفا با تغییر روش زندگی فشارخون را کنترل کرد و شروع درمان دارویی اجتناب ناپذیر خواهد بود. البته در این مرحله نیز تغذیه مناسب و ورزش در کنترل بیماران و نیاز کمتر به دارو مفید خواهد بود.

درمان های جایگزین
اگرچه رژیم غذایی و فعالیت بدنی بهترین روش در کاهش فشارخون به شمار می آیند ولی برخی مکمل ها نیز در این امر کمک کننده هستند عبارتند از:

• نوعی اسید چرب به نام آلفا لینولنیک اسید ( ALA)
• نوعی فیبر به نام پسیلیوم
• کلسیم
• روغن کبد ماهی
• کوآنزیم Q10
• اسیدها ی چرب امگا 3
• سیر

گرچه بهترین حالت استفاده از این مکمل ها به صورت طبیعی و به شکل غذا در رژیم غذایی است ولی می توانید از این مکمل ها به صورت قرص یا کپسول نیز استفاده نمایید. پیش از وارد کردن هریک از این مکمل ها به برنامه ی درمان خود حتما با پزشک خود مشورت نمائید.
فشارخون بالا بیماری نیست که بتوان آن را درمان کرد و بعد از درمان ان را نادیده گرفت. در واقع شرایطی است که به کنترل مادام العمر نیاز دارد.

برای تحت کنترل درآوردن فشارخون بالا موارد زیر را در نظر داشته باشید:

• داروهای خود را به دقت مصرف نمایید.
چنانچه عوارض جانبی داروها و یا هزینه آن ها برای شما مشکل ساز شده اند، به هیچ وجه درمان خود را قطع نکنید.

• برنامه های منظم ویزیت داشته باشید.
در درمان فشارخون بالا به یک کار گروهی نیاز دارید. این کار از عهده شما و یا پزشک به تنهایی ساخته نیست و همکاری دوطرفه شما و پزشک را می طلبد. با پزشک خود برای رساندن فشارخون به حد نرمال و حفظ آن همکاری کنید.

• عادات رفتاری سالم را پیاده کنید.
غذاهای سالم بخورید.

• استرس را کنترل کنید.
به کارهای پیش از توان خود نه بگویید. فکرهای منفی را رها کنید. روابط خوب را حفظ کرده، صبور و خوش بین باشید و از زندگی خود لذت ببرید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …