خانه / مطالب پزشکی / علل فشارخون ناشی از بیماری های قلبی

علل فشارخون ناشی از بیماری های قلبی

علل فشارخون ناشی از بیماری های قلبی

علل فشارخون ناشی از بیماری های قلبی 

ضعبف شدن عضلات قلبی:
می تواند منجر به نارسایی قلب شده و میزان خون پمپاژ شدن توسط آن را کاهش داد. یکی از دلایل اصلی ضعیف شدن عضلات قلب، مرگ تعداد زیادی از عضلات قلب به خاطر یک حمله قلبی شدید یا تکرار حملات قلبی خفیف است. سایر دلایل ضعیف شدن عضلات قلبی عبارتند از داروهایی که برای قلب سمی باشند، عفونت های عضلات قلب توسط ویروس ها و بیماری های دریچه های قلبی مثل تنگی آئورت.

پریکاردیت:
التهاب پریکارد یا آبشامه قلب است ( کیسه ای اطراف قلب را فراگرفته است). پریکاردیت می تواند باعث شود که مایعات درون پریکارد جمع شوند و قلب فشرده شود و توانایی آن را برای پمپاژ خون کاهش دهد.

انسداد خون ریوی:
وضعیتی است که در آن یک لخته خون در رگ قطع شده و به سمت قلب حرکت می کند و در اخر به ریه ها می رسد. یک لخته بزرگ خون می تواند جریان خون را از ریه ها به سمت بطن چپ مسدود کرده و به طور جدی خونی که برای پمپاژ به سمت قلب بر می گردد را کاهش دهد. انسداد خون ریوی یک وضعیت اورژانسی بسیار خطرناک به حساب می آید.

کندی ضربان قلب:
می تواند مقدار خون پمپاژ شده توسط قلب را کاهش دهد. ضربان قلب زمان استراحت برای افراد بزرگسال بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه می باشد. کندی ضربان قلب ( یعنی ضربان قلب استراحت کمتر از 60) همیشه منجر به فشارخون پایین نمی شود. در واقع، برخی از ورزشکاران حرفه ای می تواند ضربان قلب استراحتی بین 40 تا 50 ضربه در دقیقه داشته باشند بدون این که علامتی مشاهده کنند. اما در بسیاری از بیماران کندذی ضربان قلب می تواند منجر به پایین آمدن فشارخون، سرگیجه و حتی غش شود.
واکنش جبران کننده اتفاق نمی افتد و باعث بروز فشارخون پایین می شود. این نوع افت فشار برای همه سنین اتفاق می افتد اما در میان افراد سالخورده متداولتر است مخصوصا آن ها که از داروهای مخصوص فشارخون بالا یا داروهای ادرار آور استفاده می کنند. سایر عوامل این نوع فشارخون پایین عبارتند از: کم آب شدن بدن، نارسایی غده ی فوق کلیوی، دیابتی که موجب آسیب رسیدن به اعصاب غیرارادی می شود، مصرف الکل که به اعصاب غیرارادی آسیب بزند، و برخی سندرم های عصبی نادر که به اعصاب غیرارادی صدمه بزند.
نوع دیگر فشارخون پایین ناشی از وضعیت بدن معمولا در افراد جوان سالم اتفاق می افتد. بعد از ایستادن های طولانی مدت، ضربان قلب و فشارخون فرد افت می کند و موجب سرگیجه، حالت تهوع و گاها غش می شود. در این افراد، سیستم عصبی غیرارادی به طور اشتباه با هدایت قلب به کندتر شدن و رگ ها به گشادتر شدن، به ایستادن های طولانی واکنش نشان می دهد.

سنکوپ اداری: 
افت موقتی فشار و از دست دادت هوشیاری است که با ادرار کردن اتفاق می افتد. این وضعیت معمولا در افراد سالخورده رخ می دهد و می تواند به خاطر ترشحات هورمون ها توسط اعصاب غیرارادی باشد که فشارخون را پایین می آورد.

نارسای غده ی آدرنال:
مثلا به خاطر بیماری آدیسون، می تواند فشارخون را پایین بیاورد. بیماری آدیسون اختلالی است که در ان غدد آدرنال تخریب می شوند. این غدد تخریب شده دیگر قادر به تولید هورمون های آدرنال کافی نیستند. (مخصوصا کورتیزول) که برای حفظ عملکردهای طبیع بدن لازم است. کورتیزول عملکردهای زیادی دارد که یکی از آن ها حفظ فشارخون و عملکرد قلب است. بیماری آدیسون با کاهش وزن، ضعف عضلانی، خستگی، فشارخون پایین و گاهی اوقات تیره شدن پوست همراه است.

سپتی سمی:
(عفونت خون به وسیله ارگانیسم های چرکی) عفونت بسیار جدی است که در ان باکتری ها (یا سایر  ارگانیسم های عفونی مثل قارچ ها) وارد خون می شوند. این عفونت معمولا از ریه ها، مثانه یا در شکم به خاطر دورتکولیت ا سنگ صفرا آغاز می شود. بعد باکتیر وارد خون شده که در آنجا سموم ترشح می کند و موجب پایین آمدن فشارخون به طرز وحشت آور و خطرناکی می شود که معمولا به چند عضو بدن صدمه می زند.

آنافیلاکسی:
یک شوک کشنده حساسیتی به داروهایی مثل پنی سیلین، ید درون وریدی که در برخی مطالعات رادیولوژی استفاده می شود. غذاهایی مثل بادام زمینی یا نیش زنبور می باشد. که علاوه بر افت شدید فشار افراد دچار کهیر، خس خس در تنفس، و متورم شدن گلو و تنگی نفس می شوند. این شوک با زرگ شدن رگ های خونی حاوی خون و فرار آب از خون به سمت بافت ها اتفاق می افتد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …