خانه / مطالب پزشکی / عملکرد نشاسته و نقش آن در بدن

عملکرد نشاسته و نقش آن در بدن

عملکرد نشاسته و نقش آن در بدن

نشاسته ها

نشاسته ترکیب پیچیده ای از کربوهیدرات ها می باشد و غذاهای نشاسته ای قسمت مهمی از رژیم غذایی افراد را تشکیل می دهند. در بعضی از نقاط جهان، غذاهای نشاسته ای تا هشتاد درصد انرژی رژیم غذایی را تشکیل می دهند و در اروپا حدود 24درصد کل انرژی از مواد نشاسته ای به دست می آید. نشاسته در اغلب میوه ها، دانه ها، غلات و غده های گیاهی یافت می شود.

نشاسته حیوانی گلیکوژن نام دارد و در کبد ذخیره می شود تا در هنگام نیاز بدن به انرژی مورد استفاده قرار گیرد و از لحاظ ساختار و سایر خواص با نشاسته گیاهی متفاوت است. به طور کلی نشاسته قند متراکمی است که بیشتر در گیاهان یافت می شود. هضم مواد نشاسته دار در دهان و روده انجام می گیرد و افراط در مصرف آن به خصوص هنگامی که در دهان به اندازه کافی با بزاق آغشته نشده باشد در معده جمع شده و به دیواره این عضو می چسبد و باعث کاهش فعالیت و ترشح این ارگان جهت هضم مواد پروتئین ها و چربی ها می شود. باقی ماندن مواد نشاسته ای در معده باعث ایجاد نفخ و تولید گاز می گردد و هضم و جذب مواد غذایی را به تاخیر می اندازد. مصرف روزانه نشاسته 300 گرم می باشد که در عسل، جو، ذرت، میوه جات تازه، شیر و سیب زمینی وجود داردو به نظر می رسد تعداد زیادی از بیماری ها در نتیجه داشتن یبوست و عدم دفع ادرار است که این موارد از نشاسته، افزایش قند و چربی و پی آمدهای آنست که با محدود کردن مصرف مواد نشاسته ای می توان این عوارض را برطرف کرد.

منابع مهم نشاسته:

سیب زمینی، برنج، ذرت، گندم، جو.

هریک گرم نشاسته مقدار 4 کالری انرژی تولید می کند و از آنجائی که نشاسته و قند ها دارای انرژی و حرارت هستند طبیعت گرم داشته (قلیایی) و در تعیین جنسیت نوزاد پسر (Y) نقش زیادی دارد.

قندها

قند موجود در خون ما از نوع گلوکز است در حالی که قند موجود در ظرف قند و شکر ساکاروز می باشد و متشکل از دو قند گلوکز و فروکتوز است. گلوکز خون به وسیله تست آزمایشگاهی مشخص می شود و قند خون طبیعی و عادی معمولا بین 80 تا 120 میلی گرم باید باشد، اما قند خون غیر عادی معمولا بالاتر از 160و یا پایین تر از 65 میلی گرم است به طور مثال اگر فردی قند خونش بالای 160 میلی گرم است، احتمال دارد که مبتلا به دیابت باشد. به هر حال شاخص حقیقی اعداد نیستند، بلکه چگونگی احساس و نشانه های بیماری شما هستند.

گلوکز، سوختی است که بدن انسان برای به دست آوردن نیرو و گرما می سوزاند و بدن شما به این سوخت نیاز دارد تا به نحو مناسبی عمل کند. همان طور که ماشین نیاز به سوخت بنزین دارد تا حرکت کند هر سلول بدن شما برای به دست آوردن گرما و انرژی، گلوکز مصرف می کند و بهترین منبع گلوکز، غذاهای کربوهیدرات دار است که کربوهیدرات ها شکر و نشاسته اند. غذاهای سرشار از کربوهیدرات عبارتند از: غلات، دانه ها، لوبیا، سبزی ها و میوه ها. کربوهیدرات ها ی تصفیه شده نیز عبارتند از: آرد سفید، فرآورده های شکر، قند و غیره.

ترکیب شیمیایی غذا را مدت زمانی که غذا در معده می ماند تعیین می کند، کربوهیدرات ها فقط چند ساعت، پروتئین ها کمی بیشتر و غذاهای چرب ساعت ها در معده باقی می مانند. مصرف بیش از اندازه قند به خصوص (قند سفید یا تصفیه شده) باعث چاقی؛ ازیاد وزن، یبوست و اختلال در کبد می شود.

استفاده از قند حاوی گلوکز منجر به جنین پسر خواهد شد مانند خرما، ضمن اینکه مصرف این قند وضعیت را در هنگام تخمک گذاری برای جذب کردن اسپرم (Y) مناسب می نماید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …