خانه / مطالب پزشکی / عنصر روی و نقش آن در بدن

عنصر روی و نقش آن در بدن

عنصر روی و نقش آن در بدن

روی یکی از مواد معدنی مهم به شمار می رود زیرا قسمتی از اغلب دستگاههای آنزیمی بدن را تشکیل می دهد. این عنصر برای سوخت و ساز ویتامینی، حمل ایندرید کربنیک به ریه ها، رفع مسمومیت الکل در کبد، تجزیه و ترکیب کراتین در پوست و مو، تشکیل استخوان و ساختن پروتئین از اسیدهای آمینه اهمیت حیاتی دارد.

کـمـبـود روی و عـوارض آن

:: فقر روی Zinc می تواند باعث تغییرات جنینی، عدم رشد متناسب جنین نسبت به سن بارداری، سقط خود به خودی، فشار خون دوران بارداری می شود.

:: در اثر کمبود روی ریزش مو، ضایعات قرنیه، ضایعات مخاط مری، و اشکالاتی در سوخت و ساز بدن پیش می آید.

:: عوارض کمبود روی در کودکان، عدم رشد و تکامل اندام ها در بزرگسالان، عدم التیام زخم ها می باشد.

:: کوتاهی قد گروهی از مردم در بعضی مناطق با کمبود روی مربوط می شود.

کـمـبـود روی و عـوارض آن

نقش های بیولوژکی روی

:: لازم برای تحمل طبیعی گلوکز و آسان کردن عمل انسولین

:: کمک به معالجه کم خونی داسی شکل Sickleanemia

:: به حرکت درآوردن ویتامین A از محل ذخیره اش در کبد

:: دخالت در سیستم مربوط به حس چشایی

:: سلامت پوست و التیام زخم

:: نقش در تولید مثل

:: رشد و نمو

منـابـع غـذایـی روی

روی در تخم آفتابگردان، گردو، بادام، جگر گوساله، گوشت گاو، عدس، زرده تخم مرغ، شاه‌ ماهی و ماهی روغن یا قود، جوی دوسر، شیر و مواد غذایی گیاهی و حیوانی دیگر یافت می شود. تخمه آفتابگردان از اهمیت زیادی برخوردار است.

میوه ها و سبزی ها ی برگ دار از نظر روی فقیرند.

منـابـع غـذایـی روی

روی از آن دسته فلزاتی که توسط اسید فیتیک موجود در سبوس گندم به صورت ترکیب در می آید و به همین لحاظ قسمتی از روی غلات کامل جذب نمی شود.

یک رژیم غذایی معمولی روزانه حاوی حدود 15-10 میلی گرم روی می باشد.

توصیه می شود که افراد باردار 5mg بیشتر از زنان غیر باردار و یا 20mg در روز روی دریافت کنند. به شرطی که پروتئین مصرفی کافی باشد این مقدار روی به سادگی بدست می آید.

سایر عناصری که در طی حاملگی نیاز به آنها افزایش می یابد عبارتند از ید، منیزیم و مس، با این که معمولا به شکل مکمل نیازی به آنها نیست.

چـنـد نـکـته

1- عنصر روی به عنوان یک جزء مهم شناخته شده که وجود آن در بدن کودکان برای مقابله با انواع بیماری ها ضروری است. کمبود روی می تواند منجر به کاهش تعداد گلبول های سفیدخون شود. روی در انواع غذاها وجود دارد اما روی موجود در فرآورده های حیوانی چون گوشت قرمز، غذاهای دریایی و طیور راحت تر توسط بدن جذب می شود.

2- تحقیقالت نشان داده است که عنصر روی می تواند به درمان سرماخوردگی کمک کند و چند تحقیق نشان داده است بعضی از قرص های مکیدنی “روی” مدت بیماری را کاهش می دهند.

3- مکمل های “روی” سیستم ایمنی بدن کودکان را تقویت می کند، تقویت سیستم ایمنی بدن، باعث کاهش مرگ و میر کودکان در برابر بیماری هایی نظیر سینه پهلو و اسهال می شوند.

4- استفاده از مکمل های روی می تواند از ابتلای کودکان به اسهال و ذات الریه، دو علت عمده مرگ و میر در کشورهای در حال توسعه پیشگیری کند.

5- بعضی زخم های مزمن پوستی را با افزودن روی مصرفی به صورت سولفات روی از راه دهان و به مقدار زیاد، سریع تر درمان کرده اند.

رایج ترین شیوه درمان اسهال طی دو دهه گذشته، محلول قندی نمکی بوده است که جبران آب از دست رفته بدن را می کند، اما مطالعات جدید نشان می دهد که مصرف فلز روی نیز می تواند در این زمینه موثر واقع شود. روی به شکل محلول به کودکان خورانده می شود، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …