خانه / مطالب پزشکی / عوارض کمبود ویتامین A

عوارض کمبود ویتامین A

عوارض کمبود ویتامین A رتینول Retinol

نقش موثر ویتامین A در متابولیسم سلول های نسوج مختلف به خوبی شناخته شده است. در انسان مهم ترین اثار کمبود ویتامین A در چشم ظاهر می شود.

1_ کسانی که دچار کمبود ویتامین A هستند شب ها چشم هایشان خوب نمی بیند و به اصطلاح Night Blindness دارند.

وقتی از محیط کاملا روشن به جای تاریک وارد شویم مدتی طول می کشد تا چشم قدرت بینایی خود را در تاریکی به دست بیاورید یا به عبارت دیگر بهتر بتواند به محیط تاریک عادت کند. این مدت بستگی دارد به تشکیل مجدد ارغوان بینایی که قبلا در اثر نور تجزیه شده بود و در کمبود ویتامین ان این زمان طولانی تر می شود. درجات مختلف شب کوری با طولانی شدن مدت عادت به تاریک تشخیص داده می شود و با تجویز مقدار کافی ویتامین A درمان می شود.

2_ گزروفتالمی Xeropgtalmia  یا خشکی قرنیه چشم ناشی از کمبود ترشح مایع مخاطی: اشک به وسیله غدد اشکی چشم، معلول فقدان ویتامین  A به مدت طولانی است. این بیماری در کشورهای جهان سوم که فقر، قحطی و خشکسالی رژیم غذایی مردم را از مواد مغذی و املاح و ویتامین ها عاری می سازد، دیده می شود. این بیماران سالیان دراز در افریقا، هندوستان و چین وجود داشته اند ولی به تازگی از ارتباط ان با کمبود ویتامین A مطلع شده اند. علائم شب کوری با بسته شدن مجرای اشک و تشکیل ورقه های پوششی بر روی بافت لکه ملتحمه اطراف چشم ( که موجب خستگی و تورم چشم می شود) شروع می شود.

به هر اندازه این کمبود ادامه یابد به همان اندازه موجب عفونت و خرابی بیشتر قرنیه می شود. در این مرحله، این بیماری را کراتومالاسی می نامند و حتی اگر در این موقع بتوانند بیماری را متوقف سازند اثر زخم و خرابی چشم ها برای همیشه باقی می ماند که این حالت بیشتر در شیرخواران و کودکان سنین قبل از مدرسه دیده می شود. در دانمارک در زمان جنگ جهانی اول چربی های سرشار از ویتامین A همه به خارج کشور صادر می شد و مردم از مارگارین و شیر بدون چربی استفاده می کردند در نتیجه پس از چندی ضایعات چشمی پیشرفته در نزد شیرخوارانی که از جهات دیگر سلامت بودند گزارش داده شد و این واقعه در تاریخچه شناسایی اثار کمبود ویتامین A اهمیت بسزایی دارد. در کمبود ویتامین  A ممکن است بر روی پوست تغییراتی به شکل برجستگی های کوچک در محل خروج ساقه مو از پوست دیده شود که منتهی به خشونت پوست می شود. این علامت را تا حدی می توان به کمبود ویتامین  A نسبت داد زیرا عوامل دیگر مانند خشکی هوا و عدم رعایت نظافت پوست هم موجب خشونت و زبری پوست می شود.

download

3_ در حیوانات به طور تجربی تغییرات سلول های پوششی مخاط نایژه در کمبود ویتامین A مطالعه شده است که در اثر از بین رفتن تاژک های سلول های مجاری تنفسی زمینه برای هجوم باکتری ها مساعد می شود و موجب بروز اشکال کشنده ذات الریه می شود و تعدادی ازمایش بر روی گروه هایی از افرادی که در شرایط نامناسب به کارگری مشغول بوده اند و در معادن ذغال سنگ کار می کرده اند به عمل امده است. رطوبت و گرد و غبار هوا موجب اختلالات تنفسی در این افراد شده بود و با تجویز ویتامین A به صورت روغن ماهی به نیمی از کارگران موجب پیدایش مقاومت در برابر بیمار های عفونی ریوی در نزد انان شد. کارگرانی که روغن ماهی تکمیلی مصرف نکرده بودند در همان مدت به ذات الریه و بیماری های مزمن مبتلا شدند و بعضی از انان فوت کردند.

اثر ویتامین A در رشد استخوان ها و حفظ شکل طبیعی ازاد در روی حیوانات به خوبی نشان داده شده است ولی در انسان چون کمبود یک ویتامین با کمبودهای دیگر همراه است این علامت به خوبی مطالعه نشده است ولی به طور کلی نقش ویتامین A در رشد و نمو شناخته شده است.

4_ کمبود ویتامین A بر روی مو و پوست ( همان طور که بر روی چشم داشت) اثر سوء می گذارد زیرا وجود این ویتامین برای نمو و نگهداری لایه پوششی پوست ضروری است. این موضوع شامل لایه پوششی روده ها، دستگاه تنفسی، مینای دندان، نمو مو و ناخن نیز می باشد. موقعی که ویتامین A در غذا بسیار کم و یا موجود نباشد، پوست شروع به خشکی و پوسته شدن می کند. غدد چربی پوست از شاخی پر شده و لایه دستگاه تنفسی طبقه خارجی خود را ( که از موهای بسیار نازکی مفروش بوده و برای پیشگیری از عفونت ره ها مایع مخاطی ترشح می نماید) از دست می دهد. شوره سر، خشکی مو، ریزش مو، شکنندگی ناخن ها و از بین رفتن سلامت دندان ها همگی ممکن است نتیجه کمبود ویتامین A در ژیم غذایی باشد. اغلب این حالات مرضی را با اضافه کردن ویتامین A در رژیم غذایی صحیح می توان از بین برد.

545759_665

5_ ضعف و عدم مقاومت در برابر خستگی، کم لباسی، بی خوابی، از اثار کمبود ویتامین A در رژیم غذایی می تواند باشد. یکی از راه هایی که بدن می تواند مقاومت پیدا کند، تهیه و تامین مقدار زیاد ویتامین A می باشد.

6_ موقعی که بدن به کمبود ویتامین A دچار باشد غشاء مخاطی تغیر وضع دهد و عمل پاک کنندگی دستگاه ها ناقص و کارایی ان ها کم می شود و در نتیجه باکتری ها در محل مستتر می شوند و به زود عفونت و بیماری به دنبال می اورد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …