خانه / مطالب پزشکی / عوارض کمبود پروتئین

عوارض کمبود پروتئین

عوارض کمبود پروتئین

کمبود پروتئین علاوه بر ترمیم Low protein Diet اختلال در رشد ( کمبود رشد و نمو استخوان ها را هم به همین ترتیب تحت تاثیر قرار می گیرد) را به دنبال دارد.

:: کمبود پروتئین موجب کم خونی و کاهش گلبول های بدن می شود. ایجاد اسهال و در نتیجه خروج اب و نمک و غیره، کمبود تغذیه ای Nutritional Deficiecy را وخیم می سازد. کمبود پروتئین موجب فقدان قدرت کشش عضلانی، خستگی و کاهش مقاومت در برابر بیماری های عفونی، بی نظمی عمومی در کار بدن، سوء هاضمه ، ورم و عوارض دیگری می شود که شدت این عوارش بستگی به میزان کمبود پروتئین و مدت زمان کمبود و همچنین سن و شرایط خاص فرد دارد.

 :: کمبود پروتئین اثرات بدی بر رشد جنین، نوزاد، کودک و نوجوان در دوران بلوغ می گذارد. در نوزادان رشد مغزی به طور دایمی یا وقفه روبرو می شود و ممکن است موجب محدودیت قوای عقلی شود.

:: کمبود پروتئین موجب اختلال در دوران رشد، کودکی و بلوغ می شود و رشد به این علت محدود خواهد شد. که البته منظور کمبود طولانی پروتئین است و عقب ماندگی در رشد با کمبود موقتی پروتئین با رسیدن غذای کافی جبران خواهد شد . کمبود شدید پروتئین در مناطق گرمسیری مانند کشورهای افریقایی دیده می شود در این مناطق نوزادان پس از شیر گرفته شدن با غذاهای غلات فقیر از پروتئین تغذیه می شوند و این کمبود انان را به کواشیورکوز مبتلا می سازد در این بیماری اختلال های معدی روده ای، کبدی و خونی دیده می شود.

چند نکته
1_ در زنان باردار در ماه های اولیه با توجه به کوچک و ناچیز بودن وزن جنین نیازهای اضافی قابل ملاحظه ای در غذاهای مادر داده نمی شود. اما به تدریج که که جنین شکل می گیرد و استخوان سازی و خون سازی شروع می شود نیاز به پروتئین، کلسیم، فسفر ، اهن، جدی تر مطرح می شود. پروتئین روزانه 6 تا 15 گرم اضافی که بر حسب پروتئین بسیار مرغوب دانسته اند که خوب است یک سوم ان پروتئین حیوانی و دو سوم پروتئین نباتی باشد.

2_ خوردن گوشت را روزی یک وعده و هفته ای 3 تا 4 عدد تخم مرغ (خوب است اب پز یا عسلی باشد) توصیه شده است و البته زنان باردار نبایستی غذای پر حجم بخورند و توصیه شده است که حتی غذای مصرفی را به جای 3 وعده در 4 یا 5 وعده میل کنند و از خوردن غذاهای که هضم ان مشکل است خودداری کنند. به طور مثال تا حد امکان از غذاهای سرخ کرده، اب خوردن در وسط غذا خودداری کنند. زنان باردار خوب است غذای مقوی، کم حجم و از غذایی که هضم ان اسان باشد استفاده کنند.
meat

3_ پروتئین در رژیم غذایی سالمندان به حد کافی پیش بینی شده است ولی گلوسید و چربی را بایستی در غذاها کاهش داد. خوب است افراد مسن از مصرف غذاها سرخ کرده، ثقیل و نفاخ که موجب ازارشان می شود خودداری کنند.

4_ خطر مسمومیت غذایی تخم مرغ های خام و ناپخته بالاست و بهتر است که غذاهای حاوی تخم مرغ خام مصرف نشوند.

5_ بادام زمینی منبع پروتئین و کاهش دهنده کلسترول است.
وجود بادام زمینی در رژیم غذایی افراد چه انهایی که قصد دارند رژیم بگیرند و چه انهایی که در مناطق فقیر زندگی می کنند و غذا به اندازه کافی در اختیار ندارند، مفید به نطر می رسد.

6_ خوردن صبحانه که اولین وعده غذایی در طول روز محسوب می شود موجب تقویت حافظه می شود.

7_ درصد افسردگی در کشورهایی که مصرف ماهی به عنوان ماده پروتئین در حد بالایی است کمتر وجود دارد.

IMG15024614

8_ مصرف پروتئین گیاه از اسیب های استخوانی در زنان پیشگیری می کند. محققین هشدار داده اند زنان کهنسالی که پروتئین زیادی را از طریق محصولات حیوانی همچون گوشت و پنیر دریافت می کنند در معرض شکستگی ها و اسیب استخوانی قرار می گیرند. انان اظهار داشته اند زنان با مصرف سبزی ها به عنوان منبع مهم پروتئین بالا که با مصرف کلسیم بالا متوازن می شود، بر سلامتی استخوان تاثیر نمی گذارد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …