خانه / مطالب پزشکی / غریزه جنسی در کودکی

غریزه جنسی در کودکی

غریزه جنسی در کودکی

بشر دارای دو غریزه است:
::
یکی حفظ خویش
:: دیگری غریزه جنسی
غریزه حفظ خویش که موجب طلب خوراک است از لحظه تولد آشکار می شود.
نمو بشری همشه تدریجی است و غریزه جنسی هم مشمول همین قانون است و در کودکان از ابتدا وجود دارد جز آن که طرز بروز آن مانند بزرگی ها نیست. دانشمندان معتقدند و تجربه نشان می دهد که در شیرخواران هم غریزه جنسی فعالی است شاید بعضی مادران از این حقیقت متحیر شوند ولی باید دانست که کلمه جنسی همیشه غرض شهوت مقاربت نبوده در عرف علمای این فن مقصود تمتع و لذت است که بعدا صورت شهوانی پیدا می کند.
طلب لذت چون طلب خوراک در همه هست ولی در کودکان این دو امر از هم متمایز نیست و در آن سن لذت همان سیر شدن است.

فروید می گوید:
“حال کودکی که پس از سیر شدن از پستان مادر به کناری افتاده با گونه های گل کرده و لب های متبسم به خواب می رود چقدر شبیه به رضایت و آرامش خاطری است که پس از مجامعت به شخص دست می دهد”.

در دوره شیرخوارگی گذشته از لذت سیر شدن طفل عمل مکیدن پستان به قدری حظ می برد که به زودی در پی لذت مکیدن تنها خواهد افتاد و یکی از مشغولیت های او این می شود که انگشت خود را می مکد و در این حالت گونه های او پر از خون شده فرط لذت در چشمانش هویدا می گردد.

طلب لذت در طفل: صورت های عجیبی پیدا می کند مثلا چون کودک را مجبور می کنند که جلو پیشاب خود را بگیرد فشار ادرار موجب درد مطلوبی می شود که پس رها کردن بسیار لذت بخش است. کودکان به زودی این امر را دریافته و به زعم مادران این تکرار و گهواره خود را ترک می کنند.
غالبا شنیده می شود که مادری از دست بچه خود شکوه نموده می گوید پیش از خواب ادرار نمی کند و هر شب بستر خود را خیس می نماید غافل از این که این عمل بچه عمدی است و از آن لذت می برد.
معلوم شد که این مظاهر جنسی کودکان شباهت ضعیفی به کیفیت جنسی بزرگ ها دارد با این تفاوت که در اطفال مرکز آن آلت تناسلی نیست. خواباندن دو بچه کودک در یک رختخواب خطاست چون بسیاری از اختلافات عصبی از زیاد نزدیک تر شدن کودکان به یکدیگر تولید می شود ولی اگر در موقع بازی بچه ها یکدیگر را کاووش کنند نباید ترسید چون حس کنجکاوی بچه در امور جنس طبیعی و خالی از ضرر است.

گاهی پدر و مادر به تصور این که بچه خوابست جلو او مجامعت می کنند ولی بعضی بچه ها خوابشان سبک و اصولا اطفال در مشاهده امور بسیار زیرک و شیطانند و خاطره این منظره در ذهنشان باقی خواهد ماند. بچه تصور می کند در این حالت پدرش، مادرش را اذیت می کند چنانچه یک دختر هیجده ماهه که دید پدرش مادرش را می بوسد دست به گریه گذاشت فریاد می زد مامان را اذیت نکن و علمای علم تجزیه النفس عقیده مندند که تاثیر این مشاهدات در اطفال در بزرگی منجر به امر روحی سادیزم (آزار معشوق) می گردد.

Little girl whispering in girl's ear

برای رفع این شبهه که چون اشخاص امور قبل از پنج سالگی بیادشان نمی ماند چگونه این امور در سنین بعد منشا اثر می شود لازم است توضیح دهیم که:

انسان دارای دو ذهن یا عقل است:
:: ذهن بیدار یا معلوم: 
که مسائل را دریافته ادراک می کند و شخص در همان وقت آگاه است که ذهن ادراک می کند
:: ذهن غافل یا پنهان: که امور را می فهمد ولی شخص از وجود ان ذهن و ادراک آن بی خبر و غافل است.

هریک از این اذهان حافظه مخصوص به خود داشته و یا این که آنچه بیدار ضبط است در دسترس فهم و به خاطر آوردن در اختیار ما است باید دانست که حافظه ذهن پنهان که امور از لحظه تولد در آن ثبت می شود به هیچ وجه در حالت عادی در محیط ادراک ما نفوذ نموده و در افعال و امور ذهنی تاثیر کند پس از این رو پدران و مادران باید بسیار مواظب باشند که در پیش اطفال خود زیاد با هم معاشقه ننمایند و چنانچه گفتیم باید بقوه مشاهده و فهم بچه ها اهمیت دهند و بدانند که مناظر معاشقه شدید یا مجامعت در خاطره آن ها باقی مانده و در زندگان بعدی آن ها بسیار موثر است. برای نمونه دو سه حکایت کوچک که شاهد این مطالب است در زیر گفته و خواهید دید این قصه ها یک نتجه مشترک دارد و آن این است تماشای مجامعت در کودکان ایجاد انزجار و تاثر می کند.

یکی از بچه ها می گوید: وضعیت مالی ما طوری بود که خانه ما یک اتاق بیش نداشت و یک آشپزخانه این بود که یک شبی به چشم خود دیدم که  پدرم و مادرم ان عمل را می کنند به قدری از این منظره بدم آمد که لحاف را به سر کشیده و گوش هایم را گرفتم و دلم می خواست صد فرسخ از آن اتاق دور باشم.

دختر دیگری می گوید: شب ها در اتاق پدرم و مادرم می خوابیدم و هر شب متوجه می شدم که آن کار را می کنند و راستی از این عمل ان ها من شرمنده و خجل بودم فکرا ناراحت و در عذاب بودم بعدا شروع کردم به خواب های شهوانی دیدن کم کم زرد شدم و دور چشم هایم حلقه های تاریک زده بود. از خودم بدم می آمد که دراین سن با این امور آشنا بودم. همبازی هایم را پاک و معصوم می دانستم و پیش خود می گفتم من قابل معاشرت با آن ها نیستم.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …