خانه / مطالب پزشکی / فشارخون بالا در زنان

فشارخون بالا در زنان

فشارخون بالا در زنان

در حدود نیمی از افراد مبتلا به فشارخون بالا، زنان می باشند. با افزایش سن و پس از یائسگی خطر ایجاد فشارخون بالا در زنان نسبت به مردان افزایش بیشتری می یابد. به جز علل معمول مشترک با مردان چند علت اختصاصی در زنان باید مد نظر باشد. مثلا یک زن در طول دوران باروری ممکن است دچار فشارخون بالا شود. در برخی از زنان استفاده از قرص های ضدبارداری ممکن است سبب افزایش فشارخون شود.

فشارخون حاملگی: بعضی از زنان در دوران بارداری دچار پرفشاری خون می شوند که ممکن است پس از تولد کودکشان باقی بماند. این وضعیت “فشارخون بارداری” (gestational hypertension) نامیده می شود. فشارخون بالا در طول حاملگی در 4 تا 8 درصد حاملگی ها رخ می دهد. این حالت در زنان مبتلا به فشارخون بالای طولانی مدت و یا دیابت شایع تر است. اگر سابقه ابتلا به فشارخون حاملگی بارداری را داشته باشید، شما به احتمال بیشتری در طول زندگی دچار افزایش فشارخون یا سایر مشکلات قلبی عروقی خواهید شد. پزشک حتما باید از این سابقه پزشکی شما اگاه باشد.

فشارخون حاملگی ممکن است سبب حالتی تحت عنوان پره اکلامپسی یا اکلامپسی (مسمومیت حاملگی) شود که هم برای مادر و هم برای جنین کشنده است. علائم مهم مسمومیت حاملگی، فشارخون بالا و دفع پروتئین از ادرار است. سایر علائم عبارتند از: سردردهای مکرر، تاری دید، حساسیت به نور، و درد شکم. این علائم ممکن استهمراه بیماری های دیگرو حتی در یک بارداری طبیعی نیز ظاهر شود. مراجعه مرتب به پزشک کمک می کند تا با اندازه گیری فشارخون و سطح پروتئین ادرار مسمومیت بارداری به سرعت تشخیص داده شود.
علائم مسمومیت بارداری

زنانی که پیش از بارداری پرفشاری خون مزمن داشته اند و زنانی که در بارداری قبلی دچار پرفشاری خون یا مسمومیت بارداری شده اند، زنان چاق، زنان باردار بالای 40 سال و زیر 20 سال، و زنان مبتلا به دیابت، بیماری های کلیوی، ارتریت روماتوئید، لوپوس و اسکلرودرمی (بیماری های مزمن و عود کننده اتوایمیون) در مقایسه با سایر زنان بیشتر در معرض خطر ابتلا به مسمومیت بارداری هستند. بنابراین اگر مبتلا به فشارخون بالا هستید و قصد دارید حامله شوید حتما با پزشک یا مراقب بهداشت خود مشورت کنید. مراقبت های قبل از زایمان برای شما بسیار مفید است.

1_ مطمئن شوید فشار خونتان تحت کنترل است. تغییر شیوه زندگی با کاهش دادن نمک مصرفی، انجام دادن مرتب تمرینات ورزشی، و کاهش وزن در صورتی که اضافه وزن دارید مفید است.

2_ اگر از داروهای پایین اورنده ی فشارخون استفاده می کنید از پزشکتان بپرسید که چه تغییری در مقدار و نوع داروها باید بدهید و اگر باردار هستید:
الف) به طور مرتب برای کنترل و مراقبت های پیش از زایمان به متخصص زنان یا ماما مراجعه کنید.

ب) از مصرف الکل و سیگار بپرهیزید که این امر برای جنین هم زیان اور است.

ج) در صورتی که قصد استفاده از هر نوع دارویی را به هر منظور دارید با پزشک مشورت کنید.

کاهش نمک

با پزشک همکاری کنید تا بتوانید پیش از حاملگی و در طول ان فشارخون خود را کنترل نمایید. مراقبت های دوران بارداری بسیار مهم هستند. بسیاری از زنان مبتلا به فشارخون بالا، فرزندان سالمی را به دنیا می اورند. اگر از داروهای ضد فشارخون استفاده می کنید با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید که ایا می توانید مصرف داروها را در طول دوران بارداری ادامه دهید. هرچند برخی داروهای فشارخون مانند مهارکننده های ACE، ARB در دوران حاملگی نباید مصرف شوند ولی هیچ گاه بدون مشورت با پزشک داروی خود را قطع نکنید.

فشارخون ناشی از هورمون درمانی، قرص های ضد بارداری: در بیشتر زنان معمولا استفاده از هورمون درمانی (به قصد درمانی یا در طی یائسگی ) باعث  افزایش فشارخون نمی شود اما فشارخون در برخی از زنان افزایش می یابد. استروژن موجود در قرص های ضد بارداری یا در روند هورمون درمانی ممکن است بر فشارخون تاثیر بگذارد. گاه در افرادی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند مقدار مختصری پرفشاری خون مشاهده می شود. اگر این اتفاق افتاد می توان از پزشک کسب تکلیف کرد. سن 35 سال و بالاتر، مدت مصرف طولانی داروی هورمونی، و کشیدن سیگار خطر ابتلا به پرفشاری را در زنانی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند افزایش می دهد. پس لازم است که پزشک قبل از شروع هورمون درمانی یا داروهای ضد بارداری خوراکی فشارخون شما را اندازه گیری نموده و در طول هورمون درمانی نیز مرتبا ان را کنترل نماید. شروع داروهای ضدبارداری خوراکی و هورمون درمانی در افراد با فشارخون بالا ممنوع است. اگر به پرفشاری خون مبتلا هستید با پزشکتان مشورت کنید تا روش دیگری را برای جلوگیری ازبارداری (به غیر از قرص) به شما پیشنهاد کند.

قرص ضد بارداری

پس از یائسگی: زنان پس از یائسگی با احتمال ببشتری به فشارخون بالا مبتلا می شوند. پس بعد از یائسگی نیاز به مراقبت های اضافه تری دارید. در این دوران به طور منظم فشارخون خود را کنترل کنید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …