خانه / مطالب پزشکی / فشارخون بالا در کودکان

فشارخون بالا در کودکان

فشارخون بالا در کودکان

فشارخون بالا در کودکان 

نوزادان و کودکان هم ممکن است به فشارخون بالا مبتلا شوند. فشارخون بالا در اطفال ممکن است به علت نامشخص (فشارخون بالای اولیه) یا ثانویه به بیماری دیگری باشد. این حالت ممکن است ارث باشد.
به علت بالا بودن میزان چاقی و اضافه وزن، میانگین فشارخون کودکان و نوجوانان به شکل قابل توجهی در حال افزایش است. کودکان هم مانند بزرگسالان ممکن است دارای مجموعه های از عوامل خطر (مثل اضافه وزن، فشارخون بالا و مقاومت به انسولین) باشند که سبب افزایش احتمال ابتلا به دیابت و بیماری قلبی می شوند. درمان اطفال مبتلا به فشارخون بالا همانند بزرگسالان اغلب شامل انواع تغییرات سالم در شیوه زندگی( کنترل وزن، رژیم غذایی سالم و ورزش منظم) است. در صورت نیاز ممکن است پزشک دارو هم تجویز نماید. در مراحل اولیه زندگی کنترل وزن و فشارخون در محدوده سالم سبب می شود که از ایجاد بیماری های خطرناک در مراحل بعدی زندگی جلوگیری شود.

چه چیزی باعث افزایش فشارخون در کودک می شود؟

برخلاف افزایش فشارخون در بزرگسالان پزشکان همیشه علت افزایش فشارخون در کودکان را موارد زیر می دانند:

:: بیماری های کلیه
:: گرفتگی رگ های خونی
:: مقادیر غیر طبیعی هورمون ها 
:: باریک شدن رگ های اصلی خونی یا چاقی.

بسیاری از کودکانی مبتلا به فشارخون بالا هستند و درمان نشده اند دچار ناراحتی قلبی به نام ” بزرگی بطن چپ” می شوند.
شیوع فشار خون بالا در کودکان رو به افزایش است که احتمالا به دلیل افزایش شیوع چاقی در آن هاست. در هر صورت کودک شما باید بداند چگونه وزن خود را با ورزش بیشتر و دریافت کمتر کالری کنترل کند. برای کاهش کالری باید مصرف غذاهای پرچرب و شیرین محدود شود.

گاهی اوقات نیز کودک برای کاهش فشارخون باید تحت نظر پزشک دارو مصرف کند. در کودکان دقت در اندازه گیری فشارخون ضروری است و باید 2/3 بازو را کاف فشارخون بپوشاند. فشارخون سیستمیک به تدریج با افزایش سن زیاد می شود و در طول مدت کودکی و نوجوانی با وزن و قد ارتباط دارد. بنابراین استفاده از جداول استاندارد برای تعبیر فشارخون در این گروه سنی ضروری است. فشارخونی که مداوم بالاتر از منحنی 95% باشد نیاز یه بررسی بعدی دارد. اندازه گیری های سریال برای مدت چند هفته برای رسیدن به تشخیص قطعی لازم است. در نوزادان هم به دلیل کانتریزاسیون شریان نافی و انسداد شریان کلیه به علت تشکیل ترومبوز فشارخون بالا ممکن است ایجاد شود. حدود 75 تا 80% کودکان با فشارخون بالای ثانوی دارای یک آنومالی کلیوی می باشند و عفونت ادراری در 25 تا 50 درصد این بیماران وجود دارد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واریس     

 اب میوه و اب سبزی جات برای رگ های واریسی برای درمان صحیح رگ های …